Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Tunisko zadrželo synovce „berlínského vraha“. Terorista měl zřejmě spojence

Autor: ČTK - 
24. prosince 2016
13:53

Tuniská policie zatkla tři osoby kvůli vazbám na atentátníka Anise Amriho, který v pondělí najel do davu na vánočním trhu v Berlíně. Jedním ze zadržených je Amriho synovec. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tuniského ministra vnitra. Mezi oběťmi Amriho útoku je kromě Češky také sedm Němců a po jednom lidé z Itálie, Izraele, Ukrajiny a Polska (řidič kamionu). Uvedl to na Štědrý den Spolkový kriminální úřad (BKA).

Podle prohlášení ministra jsou tři zadržení podezřelí z členství v „teroristické skupině... napojené na teroristu Anise Amriho. Tunisan Amri je považován za pachatele pondělního útoku v Berlíně, který si vyžádal 12 obětí, včetně jedné Češky.

Mezi dvanácti oběťmi pondělního útoku v Berlíně je také sedm Němců a občané Itálie, Izraele, Ukrajiny a Polska. Jejich pohlaví ani věk mluvčí BKA neuvedla s ohledem na ochranu soukromí. Děti ale mezi oběťmi nejsou. Již v pátek německý týdeník Der Spiegel na svém webu informoval, že identifikace všech obětí byla dokončena a že je mezi nimi šest žen a šest mužů. Týdeník ale uvedl, že mezi zemřelými je osm Němců.

Podle dřívějších informací zahraničních médií zemřely po pondělním útoku jedna Izraelka a jedna Italka. Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí oznámilo, že jednou z obětí útoku je Češka Naďa Čižmárová, která dlouhodobě pracovala v Německu.

Polskou obětí je sedmatřicetiletý řidič kamionu Lukasz Urban, kterého atentátník zřejmě v pondělí unesl. S jeho kamionem pak vjel do davu na vánočních trzích na berlínském náměstí Breitscheidplatz. Urbana pachatel útoku zastřelil podle německých úřadů asi těsně po činu. Podle médií se předtím v kabině nákladního vozu strhl zápas, při němž polský řidič dost možná zabránil ještě větší tragédii. Při útoku bylo zraněno asi 56 lidí, z nichž 14 je v nemocnici ve vážném stavu.

Čtyřiadvacetiletého Amriho dopadla a zastřelila v pátek ráno v Itálii poblíž Milána policie, když se pokusil uprchnout před rutinní kontrolou. Amri na policisty před tím vystřelil a jednoho z nich zranil. Islamistická agentura Amak také v pátek zveřejnila video, na němž Amri přísahal věrnost organizaci Islámský stát (IS) a vyzval k dalším atentátům.

Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že prošetřuje informaci o možném spojení Amriho s občanem Španělska. Ministr vnitra Juan Ignacio Zoido to řekl španělskému rozhlasu s tím, že prověřovaný kontakt se měl uskutečnit přes internet.

Vteřiny před tragédií:

Video  Vteřiny před tragédií: Tak vjel kamion do vánočních trhů v Berlíně.  - Reuters/ Blesk/ SPRT50_63-Deadly_dust
Video se připravuje ...

Při útoku zemřela i Češka:

Video  Češka Naďa zemřela při útoku v Berlíně. Manžel a syn (5) čekali tři dny v naději.  - David Vaníček, Blesk TV
Video se připravuje ...

 

Vše o vánočním teroru v Berlíně čtěte zde

muamarkadafi ( 24. prosince 2016 14:23 )

dobrou věc udělal.každý takový skutek je třeba vyzdvihnou.jsou to hrdinové,né teroristi.těmto lidem je třeba pomoci

Zobrazit celou diskusi