Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Jaderné elektrárny zůstanou, rozhodli Švýcaři. Strašení Fukušimou nezabralo

Autor: ČTK - 
27. listopadu 2016
15:06

Švýcaři v neděli ve všelidovém hlasování odmítli iniciativu zelených, kteří chtěli zkrátit životnost pěti jaderných elektráren v zemi na nejvýše 45 let a zároveň zakázat výstavbu nových. Pokud by voliči návrh v referendu schválili, museli by se tři z celkových pěti elektráren zavřít už příští rok, čtvrtá v roce 2024 a poslední v roce 2029. Uvedená pětice momentálně vyrábí dvě pětiny švýcarské elektřiny, upozornila stanice BBC na svém webu. Hlasy ještě nejsou sečteny všude, na výsledku se ale již nic změnit nemůže.

Ke schválení iniciativy, kterou kromě Švýcarské strany zelených a části levice podporovala také různá ekologická hnutí, byla podle švýcarských zákonů o referendu nutná nejen většina všech hlasujících voličů (Volksmehr), ale i schválení "kantonální většinou" (Ständemehr), přičemž z 26 kantonů má dvacet celý hlas a šest disponuje hlasem polovičním.

Krátce po poledni bylo jasné, že iniciativu odmítli lidé v 11 kantonech a v jednom bývalém "polokantonu", a iniciativa tak již nemůže získat "kantonální většinu". Podle předběžných výsledků návrh navíc odmítla většina všech hlasujících, zřejmě až 55 procent. Průzkumy před referendem přitom předpovídaly velmi těsný výsledek.

Jako u mnoha jiných referend se i u toho dnešního projevily rozdílné názory obyvatel různých částí země. Zatímco ve frankofonních kantonech na západě iniciativa uspěla, v německojazyčných ztroskotala. V kantonu Schwyz v centru Švýcarska se proti návrhu vyslovilo dokonce 68 procent voličů, největší podporu naopak získal podle předběžných výsledku v kantonu Ženeva, kde ho podpořilo 58 procent hlasujících.

Vyděsila je Fukušima

Švýcarští zelení referendum prosazovali od zničení japonské jaderné elektrárny Fukušima vlnou tsunami v březnu 2011 s argumentem, že stárnoucí elektrárny přestávají být bezpečné.

V reakci na Fukušimu švýcarské úřady ohlásily záměr jaderné elektrárny postupně odstavit. Vláda a průmysl argumentují, že rychlý odchod od jádra by mohl zvýšit závislost na fosilních palivech a také způsobit výpadky.

Vláda má plán odstavit jaderné elektrárny "na konci jejich přirozené životnosti". To je však pro odpůrce jaderné energie příliš vágní pojem, umožňující provozovat reaktory teoreticky donekonečna.

Zelení proto před čtyřmi lety začali se sběrem 100 000 podpisů, což je podmínka pro uspořádání lidového hlasování na celostátní úrovni, jak předvídá systém přímé demokracie v osmimilionové zemi helvétského kříže.

V hustě osídleném Švýcarsku není žádná z pěti stávajících jaderných elektráren vzdálena více než 70 kilometrů od městských center. Vzhledem ke znepokojení veřejnosti nebyla v zemi nová jaderná elektrárna postavena od roku 1984.

Švýcarsko má od uzavření elektrárny v britském Oldbury nejstarší jaderné elektrárny na světě. Beznau I začala dodávat elektřinu do sítě již v roce 1969, Beznau II a Mühleberg v roce 1972. O sedm let později následoval Gösgen a v 80. letech se přidala poslední elektrárna Leibstadt.

Současná vláda už oznámila, že se chystá příští rok předložit voličům v referendu návrh na postupné utlumování činnosti všech jaderných elektráren v zemi. Poslední z nich by se podle něj měla uzavřít v roce 2050.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

orlik2016 ( 27. listopadu 2016 23:25 )

svycari se rozhodli spravne, zeleny a jine strany navrhli neco co nebylo zduvodneno co se stane kdyz bude potreba elektrickou energii dodat. zapomeli rici ze nakup z venku nebude zadarmo a treba elektrina zdrazi. Alternativa jako solar je draha, neni dobre dotovana od statu a slunce je docela malo. coz se tyce vetru dalo by se udelat vice ale nekdo jako zakaznici by to museli zaplatit. ted zbyva otazka jake je nejlepsi reseni?

agfor ( 27. listopadu 2016 18:46 )

A když jí proud dojde, koupí ho levně z Česka. Však oni to Čechůni doplatí ze svých mizerných platů. Jen když se Němčour bude mít dobře. Proto je tu EU.

jana49 ( 27. listopadu 2016 16:41 )

 Dobré rozhodnutí,pouze Merlkelka je nechala zavřít a zaplavila Německo ohyzdnými větrníky.Baba se bála tsunami z Baltu,ale miliony a miliony těch co Němci budou živit jí nevadí.Ta ženská patří na psychiatrii...

Zobrazit celou diskusi