Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zákaz alkoholu i vězeň jako prezident USA: Perličky z voleb v Americe

Autor: Kristína Paulenková, autorka je členkou redakce nového zpravodajského webu Info.cz - 
9. listopadu 2016
06:00

Volební právo indiánů, žen nebo černochů. Jaké byly americké volby napříč historií? A kdo kandidoval z vězení? Čtěte nejzajímavější fakta amerických voleb od minulosti do současnosti. Věděli jste, že se hlasy sčítají stylem vítěz bere vše? A že se v den voleb nesmí v Kentucky a Jižní Karolíně pít alkohol?

1. Hlasy se počítají způsobem „vítěz bere vše“. Každý stát má určitý počet volitelů, které vítězný kandidát v daném státě získá. Volitelů je celkem 538 a cílem každého uchazeče o Bílý dům je dosáhnout čísla 270 potřebného k celkovému vítězství.

2. Čtyřikrát v historii USA vyhrál kandidát, který od voličů v součtu získal vyšší počet hlasů než vítěz voleb. Naposledy se tak stalo v roce 2000, kdy George Bush získal – řečí čísel – menší podporu než jeho rival Al Gore.

3. George Washington byl jediným prezidentem, který byl zvolen jednomyslně. Dvakrát.

4. První žena, která kandidovala na americkou prezidentku, byla sufražetka Victoria Woodhullová.

5. Hillary Clintonová je první ženou, která kandiduje do Bílého domu za jednu z velkých politických stran.

6. Afroameričané získali volební právo v roce 1870. Ve skutečnosti jim ale bylo odpíráno v některých státech až do 60. let.

7. Kongres sice v roce 1924 umožnil volit i indiánům, v některých státech ovšem nemohli volit až do 40. let.

8. Prezident Nixon chtěl za svého kandidáta na viceprezidenta někoho, kdo by mu nekonkuroval. Vybral si proto neznámého politika Spiro Agnewa. Když se reportéři ptali náhodných lidí, jestli to jméno znají, jeden muž se zeptal, zda je to nemoc. Jiný si zase myslel, že je to typ vejce.

9. William Henry Harrison pronesl nejdelší inaugurační řeč v historii. Mluvil přes dvě hodiny ve sněhové bouři. Dostal zápal plic a za měsíc zemřel.

10. V Kentucky a Jižní Karolíně se v den voleb nesmí pít alkohol.

11. V roce 1920 kandidoval na prezidenta za třetí stranu Eugene V. Debs z vězení. Zavřeli ho za to, že se nahlas angažoval proti americké účasti v první světové válce. Získal 3 procenta hlasů.

Prezidentské volby v USA 2016 na Blesk.cz ZDE

Jak probíhají kampaně prezidentských kandidátů najdete v galerii:

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi