První polistopadový československý a český prezident Václav Havel by dnes oslavil 80. narozeniny. U nás je po něm pojmenováno například letiště, které představuje vstupní bránu do mnoha světových zemí. Jak v některých z nich vnímají Václava Havla a jaké v nich zanechal stopy?
Havel ve světě: Americký aplaus, izraelská pocta a čínská nelibost
1.Havel v USA
Nevýraznější stopu zanechal Václav Havel v USA. V roce 1990 zaujal svým projevem v americkém Kongresu. Jeho projev americké zákonodárce nadchnul svým humorem a jazykem, který nebyl v politice běžný.
Přestože Havel přednášel v češtině a v Kongresu ho tlumočil tehdejší tiskový mluvčí Michael Žantovský, kongresmani ho celkem třiadvacetkrát přerušili potleskem. Právě v Kongresu byla v roce 2014 slavnostně odhalena busta prvního polistopadového českého prezidenta.
Havel po svém slavném projevu USA ještě několikrát oficiálně navštívil. V Bílém domě se setkal jak s Billem Clintonem, tak s Georgem Bushem mladším. Nejnovější poctu bývalému prezidentovi prokázal starosta New Yorku Bill de Blasio, když vyhlásil 28. září za Den Václava Havla.
2.Přítel Izraele
Další výraznou stopu zanechal Havel v Izraeli. Tam po něm pojmenovali náměstí ve městě Haifa. Shodou okolností se nachází v nově vybudované čtvrti, která nese jméno po nedávno zesnulém bývalém izraelském prezidentovi Šimonu Peresovi. Po obnovení vzájemných vztahů v roce 1990 se Československo a později Česká republika staly jedním z nejbližších spojenců židovského státu ve světě. Havel se například vehementně stavěl proti zpochybňování legitimity Izraele a bojkotu izraelského zboží.
3.Přátelství s dalajlámou, kritika Číny
Václava Havla pojilo silné pouto s duchovním vůdcem Tibetu dalajlámou. Ten byl v Česku častým hostem. Prahu soukromě navštívil už v roce 1990. Později sem cestoval jako téměř pravidelný host Fora 2000, konference, jejímž byl Václav Havel duchovním otcem. Naposledy navštívil Havla v roce 2011 krátce před jeho smrtí. Havlův vřelý vztah k dalajlámovi a Tibetu ostře kontrastoval s chladným vztahem vůči Číně.
Havel jako jeden z mála vysoce postavených evropských politiků Čínu nikdy nenavštívil a kritizoval ji kvůli aktivitám v Tibetu a nedodržování lidských práv. Havlově kritice neušla ani OSN, která podle něj rapidně ztrácela důvěryhodnost v otázce řešení lidských práv v zemích jako je Čína.
4.Humanitární bombardování Jugoslávie
Václavu Havlovi je někdy nesprávně připisováno autorství k nechvalně proslulému slovnímu spojení „humanitární bombardování“. Havel tento výraz skutečně nepoužil. V rozhovoru pro francouzský list Le Monde v roce 1999 řekl k intervenci NATO v bývalé Jugoslávii toto: „Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů. Ale na základě své osobní zkušenosti jsem stejně silně přesvědčen, že jen čas dovolí objektivně zhodnotit to, co se děje v těchto dnech v Jugoslávii a dopad na NATO.“
Schvalováním vojenského útoku bez mandátu Rady bezpečnosti OSN na tehdejší Jugoslávii si proti sobě nicméně popudil mnoho lidí. Především v Srbsku si toto vyjádření velmi dobře pamatují.
5.Ulice a náměstí v Polsku
Velice vřelý vztah měl Václav Havel k Polsku. Z dob komunismu zde měl mnoho přátel, včetně Lecha Walesy. Není proto divu, že v Gdaňsku, baště protikomunistického odboje, na severu země je po Havlovi pojmenovaná ulice. V centru jiného polského města Opole nese Havlovo jméno zase ulička a přilehlý parčík.
6.Knihovna Václava Havla v Paříži
Populární byl Havel také ve Francii, kde žil jeden z jeho nejlepších přátel - francouzský filozof a publicista André Glucksmann. Ve francouzském Štrasburku byla Havlovým jménem nazvána jedna z budov Evropského parlamentu a v Paříži byla v listopadu 2013 slavnostně otevřena Knihovna Václava Havla.
7.Havlovy lavičky po světě
hloupy, hystericky, zmanipulovatelny a moralne upadly amik si stale zije svuj americky sen, jehoz nesplneni resi kulovnici. tyto nuly aplauduji i martanum, kteri vypadli z ufa.