Ohnivé peklo v Portugalsku: 3000 hasičů bojuje s desítkami požárů

Autor: bud, ČTK - 
7. 9. 2016
20:48

Portugalsko sužuje 90 požárů, které v zemi od počátku roku už sežehly přes 112 tisíc hektarů lesních a křovinatých porostů. Do boje s plameny je nasazeno více než 3000 hasičů, kterým pomáhají, zatím marně, i cisternová letadla. Šíření ohně podporují vítr a vysoké teploty, které v Portugalsku panují i v září.

Mimořádně pustošivý požár za sebou nechává zkázu zejména v národním parku Peneda-Geres na severu země, který se táhne podél hranice se Španělskem. V noci na dnešek tam musely být dočasně evakuovány dvě osady, Paradela a Varzea, které se ocitly v obklíčení plamenů.

„Obklopily nás plameny a četníci chtěli, abychom s mužem odešli z domu. Odmítli jsme to ale,“ řekla 71letá obyvatelka Paradely Eva, která se přitom pokoušela zapojit do boje s ohněm se svou zahradní hadicí v ruce.

Zvířata bez pastvin

„Pastviny jsou spálené, zvířata nemají co žrát. Je to pro přírodní park a pro turistiku pohroma,“ postěžoval si Helder Barros, místostarosta sousedního městečka Arcos de Valdevez.

Zatímco v předchozích dvou letech zůstalo Portugalsko požárů relativně ušetřeno, od začátku letošního roku zemi ohnivý živel ničí. Na kontinentálním území již lehlo popelem 107 tisíc hektarů lesů a křovin. Dalších 5400 hektarů pak plameny zničily na turisty oblíbeném ostrově Madeira, kde v srpnu zemřeli tři lidé.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa