Na Ukrajině je bojová pohotovost. Porošenko kvůli Krymu svolává mocnosti

Autor: ČTK, mb - 
11. srpna 2016
16:00

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (50) ve čtvrtek nařídil uvést do zvýšené bojové pohotovosti všechny vojenské jednotky poblíž poloostrova Krym a také v oblasti Donbasu na východě země. Vládní síly se tu potýkají s odporem proruských separatistů. Porošenko tak reagoval na tvrzení Moskvy, že se ukrajinské síly pokusily o vpád na Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko.

Moskva ve středu uvedla, že při dvou přestřelkách „s diverzními a teroristickými silami“ byli zabiti dva ruští vojáci a několik dalších bylo zraněno. Incident vyostřil už tak napjaté rusko-ukrajinské vztahy.

„Není to ještě casus belli (důvod k vyhlášení války), ale Rusko pro casus belli aktivně střádá podobné historky,“ uvedl ukrajinský velvyslanec při Radě Evropy Dmitrij Kuleba. Připomněl, že podobné incidenty se odehrály i těsně před vypuknutím rusko-gruzínské války v srpnu 2008. Tehdy ovšem podle vyšetřování Evropského parlamentu za rozpoutáním konfliktu stála Gruzie.

Ukrajina by kvůli blíže neupřesněným ruským výhrůžkám měla požádat o mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN, usoudil pak ukrajinský zástupce v této světové organizaci Vladimir Jelčenko.

Ukrajina je s to se sama ubránit a situaci okolo Krymu monitoruje, ujistil ve čtvrtek mluvčí ukrajinského generálního štábu Vladislav Selezňov. Uvedl také, že od středy se poblíž hranic s Krymem odehrává plánované vojenské cvičení ukrajinských sil.

Ruský prezident Vladimir Putin (63) ve středu obvinil Kyjev, že sahá po teroru, místo aby se snažil o mírové urovnání konfliktu. Odvolal také schůzku takzvané normandské skupiny, jejímiž členy jsou Rusko, Ukrajina, Německo a Francie. Ta se měla na nejvyšší úrovni sejít počátkem září na okraj konference států skupiny G20 v Číně. Porošenko vzápětí odmítl ruská obvinění jako nesmyslná a cynická.

Kreml oznámil, že Putin na poradě bezpečnostní rady státu posuzoval otázku bezpečnosti Krymu po zmaření teroristických útoků, zejména opatření na pozemní hranici s Ukrajinou, na moři i ve vzduchu.

Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže prohlásil, že Rusko v posledních dnech vysílá na sever poloostrova vojenské posily, které nahrazují hůře vyzbrojené a méně početné jednotky.

Akci diverzantů organizoval podle ruské tajné služby FSB příslušník rozvědky ukrajinského ministerstva obrany Jevgen Panov, který byl rovněž zatčen. „Mého bratra unesli (z Ukrajiny). Neexistuje jiná možnost, jak se mohl ocitnout na Krymu,“ tvrdí Panovův bratr Igor, jehož citoval server listu Ukrajinska pravda.

Kdo jsou údajní diverzanti?

Většina ze zajatých „ukrajinských diverzantů“ jsou obyvateli poloostrova a někteří měli ruské doklady. Na Krymu chtěli několika výbuchy vyvolat paniku, aby „zničili turistiku“, zabíjet ale v úmyslu údajně neměli, uvedl ve čtvrtek s odvoláním na nejmenované zdroje a výslechy zajatců ruský list Kommersant.

Přestřelky s diverzanty se podle verze FSB měly odehrát v noci z 6. na 7. srpna – kdy byl rovněž zatčen Panov – a v noci ze 7. na 8. srpna.

Krymský gubernátor Sergej Aksjonov (43) navrhl polapené diverzanty věšet. „S diverzanty se musí zacházet přesně tak, jak to dělají rolníci s vránami, které jim kradou úrodu. Zabíjejí je a věší na hranici, aby ostatní pochopili, že nikdo nesmí ohrožovat životy civilistů a vojáků na Krymu,“ prohlásil Aksjonov. Za celou akcí se podle něj skrývá americké ministerstvo zahraničí.

Porošenko si kvůli stoupajícímu napětí u anektovaného Krymu přeje přímý rozhovor s Putinem, jakož i s představiteli Německa, Francie, EU a USA.

Krym se stal součástí Ruska po referendu v roce 2014, kde se pro sjednocení s Ruskem vyslovilo 97 procent hlasujících. Kyjev a Západ však trvá na tom, že se jedná o okupované území. Moskva ale varovala, že je území ochotna bránit i atomovými zbraněmi, bude-li třeba.

1912 ( 13. srpna 2016 22:12 )

POROŠENKO JE FAŠISTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hanka666 ( 11. srpna 2016 23:56 )

Porošenko, ty lumpe, ty se starej především o to, aby důchodci dostávali důchody, horníci a ostatní lidé se nemuseli ze zoufalství upalovat, protože nedostali zaplaceno. Na Ukrajině je bezvládí, kde vládnou lumpové a kriminální živly. Padla největší banka, lidé jsou naprosto ožebračeni, berou se jim byty, baráky, majetky. Ty dostaneš jednou tak nakopáno, že pokud neutečeš, tak tě ti banderovští kamarádi pověsí na nejbližším kandelábru. A proč svoláváš mocnosti? Snad si nemyslíš, že za Ukrajinu bude někdo z Evropy bojovat: Merkelová ti to snad řekla jasně.

balika ( 11. srpna 2016 20:39 )

Kup si registrační pokladnu a furt nevyšiluj.

anka ( 11. srpna 2016 19:58 )

urazky si nech zpatky do Moskvy.....zadny slusny Cech nechce mit s Rukem nic spolecneho...

anka ( 11. srpna 2016 19:56 )

presme tak,akorat ti rusti provokateri tady jsou za to asi placeni... 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud