Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Google vymazal Palestinu z map: Je to falzifikace historie, zuří Palestinci

Autor: mb - 
11. srpna 2016
11:16

Internetový gigant Google byl obviněn, že na svých mapách vymazal Palestinu. Území není nijak vyznačeno, zobrazen je pouze Izrael. Palestinci obvinili americkou společnost z toho, že se snaží „falzifikovat historii“. Google se brání tím, že Palestinu nemazal, jednoduše používá jiná kritéria při rozhodování, jak zobrazí dané území.

„Fórum palestinských novinářů odsuzuje zločin spáchaný společností Google, jde o vymazání názvu Palestina z mapy. Vyzýváme Google, aby napravil své rozhodnutí a omluvil se Palestincům,“ stojí v prohlášení palestinských novinářů. „Jde o krok, který má falzifikovat historii, geografii a zpochybnit právo Palestinců na jejich zemi,“ dodávají žurnalisté.

Krok společnosti Google vzbudil velkou nevoli i na sociálních sítích a brzy na stránce Change.org vznikla petice požadující, aby na mapách Google byla zobrazena Palestina. Petici podepsalo již skoro 300 tisíc lidí.

Internetový gigant Google se ale brání, údajně jde o nedorozumění. „Nikdy jsme nepoužívali termín Palestina na mapách Google,“ prohlásila společnost pro americká média. Google ale přiznal, že došlo k chybě, když byly vymazány názvy Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy. V době psaní tohoto článku již byla chyba napravena, na mapě jsou palestinská území označena výše zmíněnými názvy.

Palestinu jako nezávislý stát uznává 136 zemí ze společenství OSN, USA, většina západních zemí ale nikoliv.


Není to poprvé, co se Google stává terčem kritiky kvůli označení území. Tak např. Krym, který se stal součástí Ruska, je vyznačen v anglické verzi červeně jako sporné území, v ruské verzi je pak poloostrov zobrazen jako součást Ruské federace.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi