„Trest smrti bych podepsal,“ zopakoval Erdogan. Podpořil ho milion lidí

Autor: ČTK, sou - 
7. 8. 2016
18:04

Statisíce lidí, podle některých agentur jich bylo přes milion, dorazily v Istanbulu na demonstraci, kterou pod heslem Shromáždění demokratů a mučedníků svolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vysocí vládní představitelé, včetně Erdogana, v projevech odsoudili červencový pokus o puč v zemi a vyzvali k co nejpřísnějšímu potrestání jeho osnovatelů. Prezident v této souvislosti zopakoval, že by podepsal znovuzavedení trestu smrti.

Na akci přijeli i zástupci dvou opoziční stran. Podle agentury Anadolu je to první společná masová demonstrace těchto dvou formací s vládní stranou AKP. 

„Pokud parlament schválí znovuzavedení trestu smrti, budu to akceptovat,“ řekl Erdogan před statisícovým davem. Podle tureckého deníku Hürriyet lidé skandovali, že si obnovení trestu smrti přejí. Turecký prezident jako argument uvedl, že tento trest existuje v USA, Japonsku a „mnoha dalších zemích“. 

Erdogan také znovu kritizoval Německo za to, že před týdnem nedovolilo vysílat živě jeho pozdrav na demonstraci v Kolíně nad Rýnem, kde se sešlo na 40 tisíc jeho příznivců. 

Istanbulské náměstí se zaplnilo do posledního místa

Podle záběrů živě vysílaných například televizí al-Džazíra se náměstí ve čtvrti Yenikapi v evropské části Istanbulu zaplnilo do posledního místečka a celé bylo zahaleno do červených tureckých vlajek. S nimi účastníci nadšeně přivítali mimo jiné prezidenta Erdogana či premiéra Binaliho Yildirima s manželkami. Erdogan se poté v davu objal s několika lidmi, kteří si s ním dělali fotky. 

Masovou akcí chce prezident prezentovat jednotu lidu proti údajným nepřátelům režimu, kteří se ho v polovině července pokusili svrhnout. Proto byli na demonstraci pozváni i šéf největší opoziční strany, středolevé Lidové republikánské strany (CHP), Kemal Kiliçdaroglu a předák opoziční krajně pravicové Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli. Pozváni ale nebyli zástupci prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), kterou Erdogan obviňuje ze spojení s kurdskými separatisty z PKK. 

Na manifestaci dohlížely tisíce policistů a v pohotovosti jsou i stovky zdravotníků

Manifestaci provázela přísná bezpečnostní opatření. Lidé museli před vchodem na plochu projít jedním ze 165 detektorů kovu, u nichž mimo jiné vyfasovali bílo-červené kšiltovky a tureckou vlajku. Na bezpečnost dohlíželo asi 15 tisíc policistů, situaci monitorovaly ze vzduchu helikoptéry a z moře čtyři válečné lodě. V pohotovosti bylo i přes 700 zdravotníků.

Nedělní manifestace, na jejíž přípravě se kromě policie podílelo na 13 tisíc lidí, měla završit třídenní pravidelné demonstrace, na nichž lidé v ulicích vyjadřovali podporu vládě od pokusu o převrat z 15. července. Na závěr svého projevu dnes Erdogan v Istanbulu uvedl, že demonstrace za demokracii budou pokračovat až do středy.

Ze zosnování puče turecká vláda obviňuje islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije léta v USA a jehož sociálně zaměřené hnutí Erdogan pronásleduje dlouhodobě. Po pokusu o převrat tažení proti němu ještě zintenzivnil. Ve státních institucích přišlo o místa několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

houser ( 7. srpna 2016 20:50 )

Z rudejch praporů je zle.

zdenek43 ( 7. srpna 2016 19:39 )

ten kdo si hraje?? na diktatora se rad kdyz mu zacina TEC DO BOT??? se opirat o LUZU asi se inspiroval v Cesku ..... ... pratele pritele soudruha-pritele Milose ZEMANA svolali ----Zemana podpořily zelenými kartami stovky lidí, přišli Okamura i Filip 7. března 2015 Stovky lidí dorazily v sobotu odpoledne k Pražskému hradu podpořit prezidenta Miloše Zemana. Účastníci akce, kterou svolal předseda Strany práv občanů Jan Veleba, mávali zelenými kartami s portrétem Zemana a měli připnuté placky s nápisem Stojím za svým prezidentem, které se stejně jako karty na místě rozdávaly......... Na mítinku na Hradčanském náměstí, který moderoval herec Ivan Vyskočil, vystoupili i předseda KSČM Vojtěch Filip a lídr Úsvitu Tomio Okamura. .....Zeman účastníky akce pozdravil v krátkém vystoupení. „Chtěl bych senátoru Velebovi poděkovat za odvahu, že zorganizoval toto setkání v Praze, jediném regionu, kde prezidentské volby vyhrál Karel Schwarzenberg. To chce kus odvahy,“ řekl na adresu organizátora akce Veleby. .... +++++Nechceme zradu z Hradu, demonstrovali příznivci Bohuslava Sobotky 28. 10. 2013 ....FOTOGALERIE Asi tisícovka příznivců šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky pochodovala v pondělí Prahou. Vadí jim, že byl Sobotka odvolán z vyjednávacího týmu pro sestavení vlády a také to, že byl vyzván k rezignaci. To prý může provést jen ústřední výkonný výbor, nikoliv předsednictvo. Na akci, které se podle ČTK zúčastnil i senátor Jiří Dienstbier, šéf odborů Jaroslav Zavadil a další člen strany Karel Březina, byly k vidění transparenty, na nichž lidé poukazovali na tajné jednání Sobotkových odpůrců s prezidentem Milošem Zemanem - "Nechceme zradu z Hradu" - nebo přirovnávali současnou situaci k situaci v roce 1948 - "Hašek = Fierlinger". Tuto akci svolali příznivci Bohuslava Sobotky a lidé kolem Jiřího Dienstbiera poté, co vypukla mediální i internetová „hysterie“ v reakci na nedělní jednání předsednictva strany, které poměrem 20:13 doporučilo Sobotkovi odejít kvůli historicky nej

Zobrazit celou diskusi
Další videa