Brazílie zadržela teroristy napojené na IS. Chtěli olympiádu proměnit v jatka

Autor: ČTK, všm - 
21. července 2016
17:50

V Brazílii zatkli deset lidí podezřelých z plánování atentátu během nadcházející srpnové olympiády. Uvedl to na tiskové konferenci brazilský ministr spravedlnosti Alexandre de Moraes. Zatčení se údajně hlásili k organizaci Islámský stát (IS). Úřad prezidenta Michela Temera již oznámil, že svolal mimořádné zasedání vlády.

„Jde o domnělou teroristickou buňku, která posílala přes internet podezřelé vzkazy o přípravách na údajný atentát,“ řekl ministr spravedlnosti de Moraes. Skupina podle něj v komunikaci zmiňovala použití zbraní a guerillové taktiky pro atentát během her, které v Riu de Janeiro začínají 5. srpna.

Někteří ze zatčených podle ministra přísahali přes internet věrnost IS. Všech deset zatčených je brazilské národnosti, jde o mladé lidi, z nichž jeden je nezletilý. Vyšetřováni byli podle ministerstva spravedlnosti od dubna a byli součástí „skupiny zvané Ochránci šaríi“. Další dvě osoby byly dnes předvedeny na policii k výslechu, ale pak byly propuštěny.

Tisíce atletů i policistů a vojáků

Ministerstvo spravedlnosti v prohlášení uvedlo, že policejní operace, nazvaná Operace Hashtag, se týkala osmi brazilských států (Amazonas, Ceará, Paraíba, Goiás, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Sao Paulo a Rio Grande do Sul).

Dnešní policejní operace se uskutečnila jen několik dní poté, co brazilská tajná služba oznámila, že místní skupina Ansar Chiláfa Brazil vyjádřila v prohlášení podporu IS.

Brazilské úřady vytvořily před olympiádou protiteroristické centrum a spolupracují s bezpečnostními agenturami z USA, Británie, Francie, Španělska, Belgie, Paraguaye a Argentiny.

Brazílie tento týden také zesílila bezpečnostní opatření na letištích, kde nově cestující musejí procházet screeningovou kontrolou i na domácích letech, zatímco dosud se taková kontrola prováděla pouze na linkách do zahraničí.

Brazilské úřady očekávají, že na olympiádu přijede do Ria de Janeiro kromě deseti a půl tisíce atletů také přes půl milionu zahraničních turistů. Na jejich bezpečnost má dohlížet na 85.000 policistů a vojáků, což je skoro trojnásobek proti minulým olympijským hrám v Londýně.

VŠE O LOH 2016 V RIU DE JANEIRO ČTĚTE ZDE

flesch2z ( 21. července 2016 20:12 )

Zika a teroristi je na Rio moc, tohle nedopadne dobře. Ti zodpovědní budou zpytovat svědomí, že hru neodložili, nebo nepřesunuli do jiné země. Měli na to víc než rok.

baronjh ( 21. července 2016 18:02 )

To je zatím jenom špička ledovce, těch hajzlů tam bude jistě víc ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud