Trump, Hollande, Obama i papež: Světové osobnosti útok na Floridě šokoval

Autor: ČTK, ljš - 
12. 6. 2016
22:21

Masový útok islamisty Omara Mateena se navždy zapíše jako nekrvavější útok střelce v dějinách Spojených států. Teroristický útok ve floridském Orlandu odsoudila řada světových politiků a osobností.

Francouzský prezident François Hollande dnešní útok v nočním klubu na Floridě, při kterém zahynulo 50 lidí, odsoudil a vyjádřil jménem Francie i francouzského lidu podporu americkým úřadům i občanům. Podobně se vyjádřil i papež František a rovněž afghánský prezident Ašraf Ghaní. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier na Twitteru uvedl, že je krveprolitím šokován. Jako brutální a zbabělý čin střelbu odsoudil i český premiér Bohuslav Sobotka.

„Oplakáváme oběti. V myšlenkách jsme s našimi přáteli ze Spojených států,“ napsal Steinmeier. Střelbou v Orlandu, kterou má na svědomí Američan afghánského původu, je zděšen britský premiér David Cameron.

„Jednoznačně odsuzuji hrůzný útok v Orlandu na Floridě. Nic nemůže ospravedlnit zabíjení civilistů,“ uvedl afghánský prezident Ghaní na Twitteru. „Mé sympatie a myšlenky míří k rodinám obětí, americkému lidu a americké vládě,“ dodal. Papež František vyjádřil nad masakrem „hluboké zděšení a odsouzení“. Jak uvedl vatikánský mluvčí Federico Lombardi, papež odsuzuje tyto činy plné „nesmyslné nenávisti“. Na rodiny obětí bude myslet i ve svých modlitbách.

Upřímnou soustrast rodinám obětí vyjádřil americký viceprezident John Biden, který je stejně jako prezident Barack Obama neustále informován o novém vývoji. O „zdrcující zprávě“ píše na Twitteru demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, podle níž je střelba „hrůzným činem“.

Podobného výrazu použil i republikánský kandidát Donald Trump. „Kdy to skončí? Kdy budeme tvrdí, chytří a ostražití?“ zeptal se dále na Twitteru Trump.

Střelec je „zvíře“ a jeho násilný čin ukazuje, že „toto je nová tvář války proti teroru,“ řekl v rozhovoru se CNN floridský senátor Marco Rubio. Ocenil rovněž práci policistů, kteří zachránili životy lidí tím, že do klubu vtrhli a útok ukončili.

Barack Obama ve svém prohlášení hovořil o brutální vraždě a děsivém masakru. „FBI je na místě a vede vyšetřování. Stále zjišťujeme veškerá fakta a neznáme přesný motiv zabijáka,“ uvedl Obama s tím, že útok je střelbou s nejvíce oběťmi v americké historii. Útok na Američana jakékoli víry či sexuální orientace je podle Obamy „útokem na nás všechny“. Jak dodal, noční klub jménem Pulse byl něčím víc než jen klubem, byl „místem solidarity“ pro homosexuály a transgenderové osoby (LGBT).

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa