Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

ISIS vraždil v Bagdádu: Nejméně 85 mrtvých, desítky zraněných

Autor: ČTK - 
11. května 2016
17:21

Iráckou metropolí ve středu otřáslo několik pumových útoků. Při prvním z nich u tržiště ve čtvrti Sadr, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo nejméně 63 lidí, včetně mnoha žen. Ve dvou dalších čtvrtích na severu a západě města bylo při explozích zabito minimálně 22 osob. Další desítky lidí byly zraněny, podle iráckých policejních zdrojů počty obětí zřejmě porostou.

Při prvním z atentátů vybuchlo auto naložené trhavinami kolem 09:00 SELČ u tržiště ve čtvrti Sadr obývané hlavně šíity. Podle svědka citovaného agenturou AP dodávku na místě zaparkoval muž, který se pak rychle vmísil do davu. "Byla to obrovská rána. Síla exploze mne odmrštila několik metrů a na několik minut jsem ztratil vědomí," řekl Karím Sálih. Další svědci hovořili o spálených automobilech a těžce poškozených budovách.

Další výbuch později nastal u vjezdu do převážně šíitské čtvrti Kadhimíja na severozápadě města. Podle agentury AP byla cílem útoku policejní stanice a ze zatím 18 hlášených obětí je pět policistů. Dalších 34 lidí bylo zraněno.

Třetí čtvrtí, kterou ve středu otřásla exploze, je Džamíja na severu Bagdádu. Tam výbuch bomby v místu plném obchodů zabil nejméně sedm lidí a dvacítku osob zranil. K těmto dalším dvěma útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

Radikální organizace sunnitských muslimů IS útočí na šíitské civilisty v irácké metropoli i jinde v Iráku často. Tato skupina minulý týden v bojích v Iráku ztratila svého místního velitele abú Vahíba. Jeho smrt po náletu koaličních letadel oznámil v pondělí Pentagon.

Ve čtvrti Sadr útočil Islámský stát také v únoru, kdy zabil 70 osob rovněž na venkovním tržišti plném lidí. Podle Reuters se bezpečnostní situace v Bagdádu zlepšuje, ale IS stále v irácké metropoli organizuje nenadálé a smrtící útoky. Irácká armáda s pomocí šíitských a kurdských milicí v minulých měsících vybojovala část území, ovládaných předtím radikály.

Vedení země oslabuje současný spor o složení vlády. Šíité v čele s duchovním Muktadou Sadrem, po jehož rodu je pojmenována bagdádská čtvrť, se snaží vynutit si personální změny ve vládě. Viní původní kabinet z korupce, která se promítá do špatných služeb a brání reformám. Premiér Hajdar Abádí už navrhl do nové vlády technokraty, s nimiž Sadrovi příznivci souhlasí, ale parlament schválení blokuje.

Podle bilance OSN zahynulo při násilnostech v Iráku od začátku letošního roku 1885 civilistů.

rense ( 11. května 2016 12:38 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé informace : http://dampres.blogspot.cz/

Zobrazit celou diskusi