Následovník Gagarina Scott Kelly: Po roce ve vesmíru mu hrozí rakovina

12. 4. 2016
19:03

To bylo slávy, když před 55 lety Jurij Gagarin (†34) jako první člověk vzlétl do vesmíru a obletěl Zemi. Za 108 minut to stihl jednou. Scott Kelly (52) kolem naší planety kroužil rok. A teď za to »pyká«!

Řídnutí kostí, svalová atrofie, problémy se srdcem kvůli špatné cirkulaci krve, zvýšené riziko vzniku rakoviny. To je jen letmý výčet toho, jak se 340 dnů dlouhý pobyt ve vesmíru promítl na zdraví Scotta Kellyho. Ten se mimochodem 2. března při návratu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) stal rekordmanem – žádný jiný Američan nestrávil v kosmu tak dlouhou dobu.

Holohlavý sympaťák 9 dnů po návratu na Zemi oznámil, že odchází do důchodu, a začal pracovat na knize, kde své zkušenosti z pobytu na ISS líčí. „Celou dobu jsem byl vystaven desetkrát větší radiaci než lidé na Zemi, což zásadně zvyšuje riziko propuknutí rakoviny,“ popisuje s tím, že kromě zmíněných problémů ho trápí i bolest svalů a neustálá únava.

„A také mám potíže s kůží. Ta se totiž ve vesmíru dlouho ničeho pořádně nedotýkala a teď je velmi citlivá. Když sedím, ležím nebo někam jdu, mám pocit, jako bych hořel. A protože jsem dlouho nechodil, mám pokožku na chodidlech hladkou jako miminko,“ vypočítává Scott.

Rovněž prý může zapomenout třeba na hraní basketbalu. „Jsem úplně marný, nedohodím vůbec na koš, protože mám tendenci podcenit působení gravitace na míč,“ stýská si. O svém roce na orbitě už chystá knihu, která by měla vyjít koncem příštího roku.

Kelly ve vesmíru povyrostl o 3,8 cm. Důvodem je mikrogravitace na ISS, kvůli níž se mu protáhla páteř. Pár dní po návratu na Zemi se opět »scvrkl« na původní výšku. V kosmu rovněž omládl – byť pouze o setinu vteřiny (0,01 s). Zde hraje roli teorie relativity a jev zvaný dilatace času (zpomalení času). Jde o to, že když se dva objekty vůči sobě pohybují jinou rychlostí, čas ubíhá pomaleji pro ty rychlejší. A Kelly se s ISS oproti nám na Zemi řítil rychlostí 7,8 km/s (28 080 km/h).

Podívejte se, jak si Scott Kelly krátil svůj pobyt ve vesmíru ->

Video Scott Kelly si krátí svou 342 dnů dlouho misi na Mezinárdní vesmírné stanici - NASA
480p 360p 240p

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa