Vzpomínky na Černobyl: Návrat do zamořeného Kyjeva a povinný boj s radiací

Autor: mb - 
23. dubna 2016
06:10

Pan Pjotr Parchoměnko, rodák z Kyjeva, v tomto díle minisérie Vzpomínky na Černobyl prozrazuje, jak bojoval s radiací ve svém milovaném městě. Radiace nezamořila Kyjev rovnoměrně, někde byla míra zamoření relativně nízká, jinde naopak abnormálně vysoká.

Ačkoliv pan Parchomenko vypráví bez emocí, z jeho slov přesto mrazí. Doktor chemie byl v té době také členem dobrovolných hasičů a i ty sovětský režim zapojil hned v prvních dnech do předem prohrané bitvy s následky výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl. Co přesně bylo Parchomenkovým úkolem, vypráví rodilý Kyjevan v tomto videu.

Video Chemik zachraňoval v Kyjevě. - Marian Balog, Tomáš Sovinsky

I když by se mohlo zdát, že měření radiace bez nějakých spolehlivých ochranných pomůcek bude temnou kapitolou života pana Parchoměnka, není tomu úplně tak. Katastrofa kupodivu dala vzniknout i humorným momentům, ve kterých hrál hlavní roli alkohol. Zábavné momenty pan Parchoměnko prozradí v příštím, závěrečném díle minisérie Vzpomínky na Černobyl.

Pořiďte si knihu Zkáza ČernobyluPořiďte si knihu Zkáza Černobylu | Blesk

Čtěte dále: 30 let od Černobylu

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud