250 tisíc rublů za porozené dítě: Ruský poslanec chce omezit potraty
Poslanec Alexandr Šerin (38) z ruské LDPR (Liberálně-demokratická strana Ruska) navrhuje vyplácet každé ženě 250 tisíc rublů (zhruba 90 tisíc Kč), pokud si místo potratu zvolí porod. Peníze dostanou jen ty ženy, které si potrat rozmyslí a novorozeně po porodu ihned dají do dětského domova. Politik si klade za cíl hlavně záchranu nenarozených dětí.
Zákon se jmenuje „O doplňujícím prostředku státní podpory těhotných žen v případě, že se dobrovolně vzdají úmyslu umělého přerušení těhotenství (potratu)“. V zásadě jde o to, že by každá rodička dostala 250 tisíc rublů a týkalo by se to těch matek, které dítě ihned po narození odloží do péče státním orgánům.
Opatření by se podle politika dotklo zhruba 950 tisíc žen, ale programu by dle Šerina využilo jen okolo 20 procent váhajících matek. Ročně by podpůrný program vyšel státní kasu maximálně na 50 miliard rublů (zhruba 17,6 miliard Kč). Plné znění návrhu zákona můžete nalézt zde.
Zatím není jasné, jak chce politik zamezit případnému zneužívání systému, ale Šerin se netají tím, že jeho cílem je hlavně záchrana nenarozených dětí.
V Rusku v poslední době sílí tlak zpřísnit podmínky potratu, jako příklad hodný následování je uváděno např. Polsko, kde jsou potratové zákony velmi přísné a současná konzervativní vláda plánuje nynější legislativu zpřísnit ještě více. Ruský patriarcha Kyril dokonce označil potraty za „nejzrůdnější věc, kterou lidstvo vymyslelo“.
Návrh poslance LDPR není ojedinělým počinem ruských politiků. Tak např. Šerinova kolegyně Jelena Mizulina (61) chce potrat vyškrtnout ze zákroků hrazených pojišťovnou. I když je iniciativa zatím neúspěšná, Mizulina se může spolehnout na podporu Ruské pravoslavné církve. „Je smutné, že se tato otázka řeší tak pomalu, ale mohu vás ubezpečit, že zákon bude nakonec přijat v takové formě, v jaké navrhuje církev,“ prohlásil nedávno pro ruská média Alexandr Šipkov z církevního odboru pro komunikaci s veřejností.
Takové snahy se nelíbí liberálně laděným kruhům, které poukazují na sílící roli církve ve státě. To se projevuje kromě snahy zpřísnit potratové zákony například podporou tradičních hodnot. Nehledě na konzervativní rétoriku, Rusko stále patří mezi země s nejvyšším počtem potratů. To je možná dáno do jisté míry tím, že Sovětský svaz byla první země na světě, která uzákonila potraty.
zase tvoje kecy...vždyť v r. 2015 přišlo milion lidí z Ukrajiny zpět do Ruska...