Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

USA vypustí nové námořní drony. Ruské ponorky dokáží stopovat i několik měsíců

Autor: mb - 
1. dubna 2016
16:33

Americké ministerstvo obrany představilo supermoderní námořní dron, který dokáže najít nepřátelské ponorky a sám je pronásledovat klidně po dobu několika měsíců. Ponorky ruské výroby jsou podle propagačních materiálů Američanů téměř neodhalitelné a nový námořní dron má tento problém odstranit.

„Najít diesel-elektrickou ponorku v rušných pobřežních vodách je jako pokusit se rozpoznat zvuk motoru jediného auta v hluku velkoměsta,“ tvrdí záložní admirál Frank Drennan v propagačním materiálu. „Cena 200–300 milionů dolarů (4,7 až 7,1 miliard korun) znamená, že si je mohou dovolit menší, hůře předvídatelné země. Rusko tyto ponorky prodává a způsobilo podmořské zbrojní závody. Alžírsko má údajně dvě, Venezuela jich bude mít pět a Indonésie šest do roku 2020. Irán tvrdí, že jich má 17,“ shrnuje americký admirál.

Těžko odhalitelné ponorky by měl nyní detekovat nový supermoderní mořský dron, který vzešel z dílny DARPA (výzkumné centrum amerického ministerstva obrany). Tyto drony budou dle tvůrců schopny samostatně operovat na moři až tři měsíce. Vývoj začal v roce 2010 a nyní je v konečné fázi. První testy dopadly úspěšně, mořský dron dosáhl rychlosti 27 uzlů (50 km/hod). Zda bude technologická novinka vybavena zbraněmi, zatím není jisté. Do ostrého provozu má být mořský dron nasazen již za dva roky.

Švédsko před pár měsíci na základě oznámení občanů ve svých vodách hledalo ponorku údajně patřící Rusku. Po týdnech pátrání a milionech vynaložených dolarů však hon za tajuplnou ponorkou severská země ukončila. Údajná ruská ponorka se beze stopy vypařila.

tgbg ( 1. dubna 2016 20:01 )

Ruští agresoři stále obtěžují celý svět a je potřeba jim dát lekci!!!

Dannero ( 1. dubna 2016 18:30 )

mají Amíci snad nějaké nové neodhalitelné sonary že by o těch dronech ponorka nevěděla dříve než se vůbec přiblíží na odrazovou vzdálenost sonaru?

hackoff ( 1. dubna 2016 17:29 )

v podstate je ted mozny s temito ponorkami se dostat k pobrezi jakehokoliv statu. coz je docela velky bezpecnostni riziko. myslim ze tentokrat sli amici spravnou cestou a na ponorky nasadi lehci drony, ktere jsou mnohonasobne levnejsi. ted jde o to, aby se nevymyslel zpusob jak tyto pronasledujici drony jednoduse nesetrast nebo zlikvidovat

zinduIa ( 1. dubna 2016 17:26 )

Na ně!!!!!

moiaza ( 1. dubna 2016 16:59 )

 Dyť. To dá rozum. Agresor musí mít vždy lepší techniku, než amatéři z Ruska.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa