Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 16°C

Šachy způsobují nenávist, rozhodl hlavní klerik Saúdské Arábie. A zakázal je

Autor: mb - 
24. ledna 2016
17:00

Nejvyšší muslimský duchovní Saúdské Arábie Abdul-Aziz ibn Abdullah Al ash-Sheikh (74) prohlásil šachy za „neislámské“, kromě „ztráty času“ prý dokonce způsobují nenávist. Šachy podle Abdul-Azize ibn Abdullaha patří do stejné kategorie jako „hazard, drogy a modlářství“.

„Šachy jsou ztráta času a svádějí k promrhání peněz. Hra mezi lidmi způsobuje nepřátelství a nenávist,“ prohlásil Abdul-Aziz v televizním pořadu, když odpovídal na dotaz diváka, jak se islám dívá na šachy. Klerik má v televizi vlastní pořad, jenž nese název „S jeho eminencí muftím“.

Muslimský duchovní tvrdí, že šachy můžou svádět muslimy od takových činností jako povinná modlitba během dne (věřící se modlí pětkrát za den, pozn. red.). Korán zakazuje „intoxikaci, hazard, modlářství a zbožšťování (věcí)“ a šachy dle muftího patří přesně do této kategorie.

Šachy budou prý tolerované jako menší prohřešek

I když islámský klerik „královskou hru“ jednoznačně odsoudil, není zatím zcela jasné, zda se jedná pouze o radu volajícímu či oficiální zákaz. Podle znalců Saúdské Arábie však budou šachy nadále v zemi tolerovány jako „menší prohřešek“.

Zajímavou perspektivu na případný zákaz nabídl předseda Saúdské šachové federace Musa BinThaily. „Video bylo pořízeno 11. prosince 2014, ale nikde se neobjevilo a nikdo o něm nemluvil. Až nyní o 13 měsíců později,“ podivuje se Bin Thaily, který se domnívá, že jde zřejmě o snahu religiozních fanatiků zabránit tomu, aby se šachy staly hrou, kterou bude sponzorovat království Saúdské Arábie. „Video se objevuje ve chvíli, kdy si (šachová) asociace zažádala o podporu na propagaci šachu,“ píše na sociální síti Twitter Bin Thaily.

Šachy byly po islámské revoluci také zakázány v Iránu, ale později byl zákaz zrušen. Íránci se nyní účastní mezinárodních soutěží a hra je v zemi velmi populární.

Kořeny „královské hry“, jak se šachu také přezdívá, spadají až do Indie 6. století po Kr. Později se hra dostala paradoxně přes Araby do Evropy, kde záhy zdomácněla.

Přestože se hra stala velmi oblíbenou, katolická církev kdysi šachy též zakazovala. Své věřící chtěla ochránit před hříchem pýchy, vítěz by si mohl myslet, že je chytřejší než jeho bližní. Druhým důvodem byl fakt, že mnoho mužů hrálo hru o peníze. Šachy zakazovaly i ateistické režimy. Šachová velmoc – Sovětský svaz – v 50. letech minulého století zakázal svým občanům hraní šachu na Antarktidě poté, co jeden sovětský vědec po prohrané partii sekerou zavraždil svého soupeře.

ornellatlustoprdka ( 25. ledna 2016 05:43 )

Islám prý také způsobuje nenávist. Zakážeme ho?

sensey ( 24. ledna 2016 19:14 )

A tento primitivní degenerovaný národ se teď žene sem k nám. Co se taky může narodit, když vlastně oni už pohlavně zneužívají a berou si za ženu 9-12 ti leté děvčata, která nemají plně vyvynutý mozek a vlastně ani tělo. To se přece musí na tom plodu projevit... Šachy, strategická hra, která má bezpočet variant, podporuje myšlení a úsudek, ta že je škodlivá? Tohle opravdu může říct jedině člověk poblouzněný a ne zcela při smyslech. Opravdu by mě zjímal jeho inteligenční kvocient. Nevím kam ho řadit__ debil:IQ 50-69 imbecil:IQ 35-49 idiot:IQ 0-35

kiwi65 ( 24. ledna 2016 18:57 )

 Debil s iq jezevčíka se vyjádřil.Co na to dodat,hlavně že ty atomový vědci,špičkový chirurgové,bankéři,špičkový manažeři tady znásilňujou a okrádají a chovají se jak zvěř.Útočí na bezbraný ženský ve smečce...O tom by měl ten debil promluvit v tom jeho pořadu.

Trochar ( 24. ledna 2016 18:05 )

Pravdou je,že šachy jsou válečná hra.Ale!Spousta her je válečných a ne každý unese porážku. Ale zakázat proto tyto hry může opravdu jenom duševní mrzáček!

zigzag ( 24. ledna 2016 18:00 )

Radeji kdyby zakazal podporu cerne invaze do Evropy

Zobrazit celou diskusi
Další videa