„Putin by zabránil rozpadu Jugoslávie,“ tvrdí Kusturica. A Bosna prý není stát

Autor: ČTK, mb - 
11. ledna 2016
09:25

Bosna a Hercegovina (BaH) podle mínění bosensko-srbského prezidenta Milorada Dodika (56) ve skutečnosti není stát. V rozhovoru, který zveřejnil deník Glas Srpske rovněž řekl, že Bosna jako země nemůže dlouhodobě obstát. Světoznámý bosensko-srbský režisér Emir Kusturica (61) pro změnu tvrdí, že Putin by zabránil rozpadu Jugoslávie.

„Bosna a Hercegovina jako země nemůže dlouhodobě vydržet a fraška, která je vytvořená kolem BaH, stojí na iluzích, jež nemají reálné základy. Tady je rozdělená společnost, kultura, dějiny, hodnoty a rozdělená je i budoucnost. To, že musíme žít společně, je jiný rozměr. Můžeme společně žít, pokud každý bude mít své, a ne že budeme ze Sarajeva neustále obviňováni a přehlasováváni,“ řekl prezident bosenských Srbů Dodik.

Podle jeho názoru by Srbové bez Republiky srbské v Bosně „nevydrželi déle než dvacet let, protože by většina Bosnu a Hercegovinu nepřijala“. „Proto je boj za Republiku srbskou základní zájem nás všech, kteří tu žijeme,“ zdůraznil.

Válku v Bosně a Hercegovině ukončila v roce 1995 daytonská dohoda. Mimo jiné zakotvila vznik dvou entit s velkou autonomií – Republiky srbské (RS) a bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH). Zatímco Bosňáci (dříve muslimové) usilují o větší centralizaci země, někteří předáci Chorvatů žádají pro svůj národ větší autonomii po vzoru Srbů. Srbové ale tíhnou spíše k samostatnosti, nebo alespoň k posílení své autonomie.

„Oleje do ohně“ také přilil světoznámý režisér Emir Kusturica, který prohlásil: „Kdyby se Putin objevil dříve, kdybychom s ním mohli v době občanské války v Jugoslávii diskutovat, zda chceme ‚demokracii‘, která se nedá snést, nebo jiný politický systém… Jednoduše řečeno – buď máte S-400 nebo ne (protiletadlový systém, pozn. red.).“ Režisér tak připomněl nálety NATO na srbské síly, které zvrátily průběh občanské války.

Prezident bosenských Srbů Dodik ale odmítl obviňování ze strany představitelů mezinárodního společenství, že svým působením ruší daytonskou dohodu. Podle něj je to výmysl, protože on ji naopak brání, zatímco na jejím odstranění pracují ti, co ho obviňují. „Bojuji za Dayton a v tom boji vytrvám. BaH nemůže existovat na násilí mezinárodních činitelů,“ prohlásil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jir-ka ( 11. ledna 2016 09:52 )

Putin by zabránil rozpadu Jugoslávie ? Asi tak , jako zabránil rozpadu SSSR .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud