Afrika varuje turisty: Hrozí epidemie smrtelné nemoci, zabíjí během pár hodin

500 milionů lidí se musí připravit na epidemii zánětu mozkových blan.  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: bru/ČTK - 
3. prosince 2015
14:52

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala obyvatele a návštěvníky Afriky, že v mnoha oblastech kontinentu hrozí nové epidemie zánětu mozkových blan. Především pak v Nigeru a Nigérii, které tato silně nakažlivá a smrtelná choroba tvrdě postihla již letos. Informuje o tom dnes agentura AFP.

Takzvaný pás meningitidy se podle WHO rozprostírá od Senegalu v západní Africe až po Etiopii na východě kontinentu. Ohroženo bude v těchto oblastech příští rok odhadem více než 500 milionů lidí, kteří tam žijí, varovala organizace na schůzce s odborníky ze 17 afrických zemí v hlavním městě Nigeru Niamey.

Všechny africké země v ohroženém pásu musejí posílit přípravy na rok 2016,“ řekl podle AFP představitel WHO v Nigeru Assimawé Pana. Příslušné pracoviště organizace již požádalo výrobce vakcín proti meningitidě, aby zvýšili produkci o pět milionů dávek.

Zejména vážný nedostatek vakcín už vyvolal epidemie, kterým jen v první polovině roku v Nigeru podlehlo 573 lidí a v sousední Nigérii 557. Další tisíce lidí v těchto zemích dál bojují s nemocí, kterou provázejí vysoké horečky, silné bolesti hlavy, zvracení a ztuhlost krku.

Meningitida může zabíjet během pár hodin

Invazivní meningokokové onemocnění může pacienta zabít během pár hodin od prvních příznaků. V České republice loni postihlo 42 lidí, z nich 17 byly děti do pěti let věku. Za posledních šest let bylo v Česku 382 případů, z toho 161 u dětí do pěti let, řekla v dubnu novinářům vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Pavla Křížová s tím, že jedinou ochranou je očkování.

ohrazenice ( 3. prosince 2015 15:55 )

Kde má Blesk cenzora? Sluničkáři a Havlisti jsou pevně ale opravdu pevně přesvědčeni že všechny nemoci se jim vyhnou. Přece Bůh nedopustí aby ani byli potrestáni za neobyčejné dobro které vykonávají pro Evropu a onemocněli. Bůh na ně s...e protože neexistuje.

mirkazam ( 3. prosince 2015 15:34 )

Vždyť už je tady máme nalezlé...tak to se máme na co těšit...

barracuda.sro ( 3. prosince 2015 15:27 )

Tak je nezapomeňte pos.raní sluníčkáři pozvat do Evropy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud