
Jedlé oční bulvy, zombie i mimino jako papež: Jak svět slaví Halloween
S posledním říjnovým dnem tradičně přicházejí oslavy anglosaského lidového svátku Halloween. Jeho příchod předznamenává zvýšený zájem o strašidelné dekorace a kostýmy, do kterých se stále častěji oblékají nejen děti, ale také dospělí, předhánějící se v kreativitě i hrůzostrašnosti.
Zájem o anglosaský lidový svátek podle obchodníků mezi Čechy rok od roku roste a s tím i poptávka po halloweenském sortimentu. Každý rok se tak prodá více kostýmů, strašidelných kontaktních čoček anebo dýní sloužících k výrobě vyřezávaných světelných dekorací.
Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku pojmenovaného podle keltského boha Samhaina. Ten byl podle starých Keltů pánem mrtvých a poslední říjnový večer otvíral noc, kdy prý byl předěl mezi světem živých a mrtvých nejmenší za celý rok. Oslavy Halloweenu pocházejí přibližně už z období 5. století, kdy jej slavili Keltové ve Skotsku a v Irsku jako konec léta a příchod zimy. Irští vystěhovalci pak zvyk přenesli v 19. století do USA.
Dýně, čarodějky, duchové
Nynější název svátku vznikl zkrácením anglického All-Hallows-eve (předvečer Všech svatých). Tradičními symboly jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, ale také upíři a zombie, letos údajně obzvlášť populární.
Typickými barvami jsou černá a oranžová, což se odráží například i ve slevách, které na toto období vyhlašují různé internetové obchody. Ať jde o prodejce oblečení, bavlnek či korálků, speciální „halloweenské slevy“ se vztahují na zboží v černé, oranžové, případně temně zelené barvě.
Prakticky každý rok ovšem halloweenské oslavy provázejí kontroverze. Letos například vyvolaly rozruch kostýmy podobající se oblekům, kterými se zdravotníci chránili před nákazou smrtícím virem ebola, jehož epidemie decimovala Afriku. S kritikou se setkal také jistý americký obchodní řetězec, který jako dětský halloweenský kostým nabízel uniformu izraelského vojáka či „arabský“
No vzdyt ano, nikdo te nenuti vyzdobit dum a rozdavat detem sladkosti.Na druhou stranu jinym to dela radost a nejvic si uzivaji deti, tak je nech.