Nobelovy ceny 2015: Kdo všechno letos získal prestižní ocenění?

 • Autor: ČTK,mb - 
  9. 10. 2015
  19:20

  Je to prestižní ocenění, které se uděluje každý rok za významný přínos na poli literatury, vědy, ale i politiky. Kromě mezinárodního uznání dostávají laureáti Nobelovy ceny finanční odměnu osmi milionů švédských korun (zhruba 23 milionů korun). A zatímco držitelé Nobelovy ceny za ekonomiku si musí počkat ještě do pondělí, zbytek letošních laureátů už již znám. Podívejte se na nejlepší z nejlepších za rok 2015.

 • 1.Nobelova cena za literaturu pro běloruskou spisovatelku

  Nobelovku za literaturu získala Světlana Alexijevič z Běloruska.Nobelovku za literaturu získala Světlana Alexijevič z Běloruska. | 

  Letošní Nobelovu cenu za literaturu získala běloruská spisovatelka Světlana Alexijevič. V češtině vyšla například její kniha Doba z druhé ruky - Konec rudého člověka. Loni autorka navštívila Prahu. Sedmašedesátiletá investigativní novinářka a prozaička Alexijevič byla oceněna za „mnohohlasou tvorbu, která je dokumentem utrpení a odvahy naší doby“.

 • 2.Nobelova cena za mír míří do Tuniska

  Nobelovu cenu za mír letos dostal tzv. tuniský kvartet.Nobelovu cenu za mír letos dostal tzv. tuniský kvartet. | 

  Nobelovu cenu za mír letos získal takzvaný tuniský kvartet pro národní dialog. Oceněnou skupinu tvoří čtveřice organizací, které přispěly k budování demokracie v Tunisku po událostech arabského jara z roku 2011. Výbor zmíněnou instituci, vytvořenou v říjnu 2013, ocenil „za rozhodující příspěvek k budování pluralitní demokracie v Tunisku po jasmínové revoluci v roce 2011“. Tuniský kvartet pro národní dialog „nastolil alternativní mírový politický proces v době, kdy byla země na pokraji občanské války“, konstatoval Nobelův výbor.

 • 3.Nobelova cena za chemii za výzkum oprav DNA

  Švéd Tomas Lindahl (uprostřed), Američan Paul Modrich(vlevo) a Turek Aziz Sancar (vpravo).Švéd Tomas Lindahl (uprostřed), Američan Paul Modrich(vlevo) a Turek Aziz Sancar (vpravo). | 

  Nobelovu cenu za chemii získali Švéd Tomas Lindahl, Američan Paul Modrich a Turek Aziz Sancar za výzkum oprav DNA. Královská švédská akademie věd oznámila, že práce všech tří mužů „poskytuje základní znalosti o tom, jak fungují živé buňky“. Jejich výzkum je využíván mimo jiné při vývoji nových způsobů léčby rakoviny, dodala akademie.

 • 4.Nobelova cena za fyziku za potvrzení hmotnosti neutrin

  Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur B. McDonald.Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur B. McDonald. | 

  Nobelovu cenu za fyziku získali Japonec Takaaki Kadžita a kanadský vědec Arthur B. McDonald, kteří potvrdili proměnlivost neutrin a dokázali tím, že tyto elementární částice mají hmotu. „Tento objev změnil naše chápání toho nejniternějšího fungování hmoty a může se stát klíčovým pro naše vnímání vesmíru,“ podotkla Královská švédská akademie věd. Neutrina, která jsou druhými nejhojnějšími částicemi v kosmu, vznikají při jaderných reakcích a jejich hmotnost je ve srovnání s většinou elementárních částic velmi malá. Neutrina také nereagují prakticky vůbec s okolním prostředím a je velmi obtížné je detekovat.

 • 5.Nobelova cena za lékařství pro parazitology

  Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali tři parazitologové. William C. Campbell, Satoši Omura a Číňanka Tchu Jou-jou.Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali tři parazitologové. William C. Campbell, Satoši Omura a Číňanka Tchu Jou-jou. | 

  Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali tři parazitologové - irský vědec působící v USA William C. Campbell a Japonec Satoši Omura za výzkum hlístic a Číňanka Tchu Jou-jou za výzkum přispívající k léčbě malárie. „Letošní laureáti vyvinuli způsoby léčby, které znamenaly revoluci v léčení jedněch z nejničivějších parazitických chorob, jež postihují stamiliony lidí ročně“ především v těch nejchudších oblastech světa, uvedl Karolinský institut v prohlášení.

   

  Campbell a Omura si odnášejí polovinu ceny za objev nového léku zvaného avermectin, který pomáhá v boji proti lymfatické filariáze a říční slepotě. Druhou polovinu ceny si odnáší Číňanka Tchu za objev léku artemisinin, který významně snižuje úmrtnost pacientů trpících malárií. Navzdory pokroku při potlačování šíření malárie v posledním desetiletí tato nemoc přenášená komáry zabíjí ročně stále přes půl milionu lidí, převážně malých dětí v nejchudších částech Afriky.

dietr ( 10. října 2015 13:56 )

Škoda, že se toho Vašík nedožil, miloval nade vše kecy o míru a demokracii

tggb ( 10. října 2015 08:45 )

lidi jsou s.vině a některý musej chcípnout, Obama to ví a tak vraždí, to je v pořádku

andorea ( 10. října 2015 07:53 )

Uznávám Nobelovu cenu za vědu, která je něčím podložena. Nějakým měřitelným výsledkem. Nelíbí se mi Nobelova cena za literaturu jako taková. Ta je velmi subjektivní. A Nobelova cena za mír je podložena pouze kecy a mnohdy i protichůdnými činy a kdo by ji měl opravdu dostat, ten ji z 99% nedostane. A už jen úvaha, že by to měla letos dostat Merkelová, je výsměch.

rodrigues ( 9. října 2015 20:32 )

Toto ocenění je po udělení ceny míru vrahu Obamovi, jen obrovská fraška!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa