Zemřel papež vúdú, který dokázal oživovat mrtvé. Vrátí se ze záhrobí jako zombie, bojí se lidé

Autor: shp - 
16. září 2015
15:03

Dokázal oživovat zemřelé, sám byl ale na smrt krátký. Zatím! Max Beauvoir (†79), známý na Haiti jako papež vúdú, zemřel v neděli. Přivede ho jeden z jeho následníků zpět mezi živé? Má jich na šest tisíc…

V roce 1962 zemřel Haiťan Clairvius Narcisse po týdnu bolestí, které mu způsobila záhadná horečka. Za mrtvého ho prohlásili dva lékaři. Jeho sestry Marie-Clare a Angelina poté identifikovaly tělo a rodina ho pohřbila poblíž města l'Estere. Příběh muže tím ale ani zdaleka neskončil.

V roce 1980, o 18 let později, totiž Angelinu navštívil muž s nepřítomným výrazem v tváři, zapadlýma očima a tvrdil, že je její bratr. Vysvětlil jí, že ho mezi živé přivedl zpátky šamanský doktor, který ho zotročil a donutil pracovat na třtinové plantáži.

Příběh se stal legendou, která se donesla až k harvardskému profesorovi Wadu Davisovi. Ten se rozhodl, že se na vlastní pěst vydá záhadného Maxe Beauvoira navštívit. Na Haiti se s ním nakonec setkal a vúdú magik ho částečně zasvětil do tajů svého umění a záhadného zombie prášku, který vrací mrtvé mezi živé.

Davis poté, co viděl účinky prášku na vlastní oči, legendám uvěřil a když se vrátil z Haiti, napsal v roce 1985 knihu Had a duha, která popisovala praktiky vúdú na Haiti v příbězích antropologa Dennise Alana z Kanady. Kniha, která naháněla mráz po zádech, se stala velmi populární.

O tři roky později se dočkala filmového zpracování, v němž se hlavní role ujal Bill Pullman. Snímek režíroval mistr hororu Wes Craven (Noční můra v Elm Street), který na konci srpna zemřel na rakovinu. Sužoval ho nádor na mozku.

Film se stal ještě populárnější než kniha a nahnal Západu strach z vúdú. Zvláště když měl být natočen podle skutečných událostí. Nyní papež vúdú zemřel, ale Haiťané nepochybují o tom, že se zase vrátí mezi ně a bude praktikovat černou magii. Následovníků má na ostrovech tisíce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

funebrak ( 16. září 2015 16:02 )

Tak to mají Božská Helena a Kárl ještě šanci

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud