Ukrajinci chtějí zbavit Rusy práva veta v OSN. Katastrofa, zní z Moskvy

Autor: mb - 
3. září 2015
13:15

Pokud přijdeme o právo veta, skončí to pro svět katastrofou, varuje Rusko. V OSN právě probíhají debaty o reformě Rady bezpečnosti OSN a Francie navrhla, že by právo veta mělo být omezeno. Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin (47) dokonce rovnou prohlásil, že by Rusku mělo být právo veta odebráno.

„Podporujeme ideu omezení práva veto. Tuto iniciativu podporuje už 40 zemí. Postupně právo veta omezíme. Jedna země si nemůže dovolit blokovat rozhodnutí mezinárodního společenství, zvláště je-li v záležitosti zainteresována,“ prohlásil ukrajinský ministr Klimkin. Rusko už dříve kritizoval za použití práva veta, jež zablokovalo zřízení mezinárodního tribunálu v souvislosti s tragédií letu MH17.

Veto zabrání katastrofě

„Jsme proti omezení práva veta. Absence veta může někdy způsobit katastrofu. Je to nástroj, který umožňuje Radě bezpečnosti OSN, aby došla k vyváženému rozhodnutí a zároveň aby byl menšinový názor reflektován ve stanoviscích OSN,“ prohlásil ruský zástupce při Radě bezpečnosti v OSN Vitalij Čurkin (63).

Čurkin si zároveň ihned rýpl do Západu: „Jsem si jist, že mnozí z vás si nyní říkají, jak by bylo skvělé, kdyby bylo právo veta použito v roce 2011 před bombardováním Libye.“

Reforma OSN?

OSN v tomto roce slaví 70. výročí. Organizace byla založena po 2. světové válce jako platforma pro mezinárodní kooperaci. Rada bezpečnosti OSN má nyní pět stálých členů (Rusko, USA, Čína, Francie, Británie).

Nejvíce používá právo veta právě Rusko a USA. V Radě bezpečnosti funguje rotační systém, nyní radě předsedá Rusko. Některé státy by rády viděly reformu organizace, kromě omezení práva veta například navrhují rozšíření stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Kromě Ukrajiny k nejhlasitějším zastáncům omezení práva veta patří Francie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud