Čtyři rukojmí z hotelu v Mali zachráněni, pět jich zemřelo

Autor: ČTK - 
8. 8. 2015
12:07

Malijské speciální jednotky s podporou francouzských vojáků ukončily násilné obsazení hotelu ve městě Sevare v centrální části země. Pět rukojmích, které v hotelu drželi zřejmě islámští radikálové, přišlo o život, další čtyři byli osvobozeni. S odvoláním na malijského armádního mluvčího to uvedla agentura Reuters. Hotel Byblos ve městě Sevare, což je asi 600 kilometrů severovýchodně od metropole Bamako, útočníci násilně obsadili v pátek ráno.

Nejprve se objevily informace, že se všechny rukojmí podařilo osvobodit, to se ale nakonec nepotvrdilo. Při útoku zemřelo nejméně 12 lidí, mezi zabitými jsou tři útočníci, dalších sedm ozbrojenců bylo zadrženo. Hotel často využívají pracovníci OSN.

Nejmenovaný zdroj z malijské armády agentuře AFP v pátek řekl, že v hotelu bylo před útokem zapsáno nejméně pět cizinců – tři Jihoafričané, jeden Francouz a jeden Ukrajinec. Ukrajina a Rusko už dříve potvrdily, že mezi rukojmími jsou jejich občané. Ruské agentury dnes citovaly tiskového mluvčího z ruské ambasády v Mali, podle něhož byl mezi osvobozenými občan Ruska pracující pro leteckou společnost UTair.

Mise OSN MINUSMA, která v zemi působí, ve svém prohlášení uvedla, že "tento teroristický útok tvrdě odsuzuje". Jak potvrdila, mezi osvobozenými byli čtyři její pracovníci – dva z Jihoafrické republiky, jeden Rus a jeden Ukrajinec. Všichni jsou v dobrém zdravotním stavu a nyní čekají na převoz do Bamaka.

"Útočníci si jejich přítomnosti v hotelu nevšimli a MINUSMA s nimi byla během celé té doby až do konce v kontaktu," uvedli zástupci mise. Pět dalších pracovníků mise ale přišlo o život, přesnou příčinu jejich smrti má určit vyšetřování. Mezi oběťmi je jeden malijský občan – řidič, kterého mise využívala, jeden Nepálec, jeden Jihoafričan a dva Ukrajinci.

"Nyní probíhají přípravy na převoz těl obětí do Bamaka," stojí v prohlášení mise MINUSMA. Za útokem nejspíše stojí ozbrojenci ze skupiny Ansar Dine, která se hlásí k ideologii teroristické organizace al-Káida. Tito islamisté v minulosti bojovali na severu Mali, letos ale začali své lidi přemísťovat do centra a na jih země. V roce 2012 po armádním převratu obsadili sever Mali. Z pozic je vytlačila až mezinárodní intervence, kterou v roce 2013 zahájila Francie.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud