Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Štětina nazval Okamuru „náckem“, na jednání unie ale sám pozval neonacistu

Autor: mb - 
28. července 2015
16:28

Europoslanec Jaromír Štětina chce bojovat proti údajné ruské propagandě. Jenže místo nezávislých pozorovatelů se spřátelil s ukrajinskými pravicovými extremisty a vůdce jednoho z nich dokonce zve do europarlamentu. Nacistickou symboliku navíc bagatelizuje tím, že je to údajně „protest proti mainstreamu“. Zato se navezl do poslance Tomia Okamury. Štětina tvrdí, že Okamura je „čistočistý nácek“.

„Jsou to prostě stateční kluci,“ tvrdí europoslanec Štětina o tzv. dobrovolnických praporech Azov, Donbas a hnutí Pravý sektor. A to přesto, že se zjevně jedná o sympatizanty neonacistů. Tak např. symbol batalionu Azov je téměř identický se symbolikou 2. tankové divize SS Das Reich. A ozubené kolo na pozadí je pro změnu Černé slunce, které používali nacisté zabývající se okultismem.

Náckové? Kdepak!

Bývalý novinář Štětina však odmítá, že by bataliony byly napojeny na extrémně pravicovou scénu. Obvinění jsou údajně „ruská propaganda“. „Mají tetování na krku. Viděl jsem i kluky s SS… spíše je to záležitost hlouposti a takového toho přirozeného odporu proti mainstreamu, jakou mají všechny vyholené lebky, i u nás,“ bagatelizuje projevy neonacismu Jaromír Štětina.

Německá televize ZDF natočila příslušníky batalionu Azov s nacistickou symbolikou

Okamura – „čistočistý nácek“

Zatímco pro českou „holohlavou mládež“ pan europoslanec Štětina pochopení má, pro zakladatele hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru (43) má pouze slova odsouzení. „V českém parlamentu máme nacistů mnohem víc, než má batalion Azov. Mám tím na mysli např. pana Okamuru, to je čistočistý nácek,“ tvrdí europoslanec Štětina.

Video Jaromír Štětina vysvětluje symboliku batalionu Azov, jedná se prý o písmeno N jako národ a I jako idea... - Marian Balog, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

USA varují před Azovem

Těžko říci, kolik je v batalionu Azov pravicových extremistů, ale že jde o nezanedbatelnou cifru, napovídá i fakt, že americký kongres odmítl v červnu podpořit výcvik příslušníků právě tohoto batalionu.

„Děkuji sněmovně reprezentantů, že podpořily mé návrhy, aby naše armáda netrénovala neonacistické bataliony Azov… Tyto skupiny odporují americkým hodnotám, a jakmile nastane klid zbraní, stanou se vážnou hrozbou pro Ukrajinu a ukrajinské občany,“ pronesl demokratický kongresman John Conyers, Jr (86).

V podobném duchu o batalionu Azov hovoří i média, která z ruské propagandy podezřívat rozhodně nelze. Jedná se např. o Washington post, The Telegraph, Reuters a další. I pro toto odmítnutí Azova má Jaromír Štětina vysvětlení, kongres prý mohl podlehnout všudypřítomné „ruské propagandě“.

Příslušníci batalionu Azov tančí tzv. pogo a vesele při tom hajlují

Bílý vůdce

Již samotný vůdce batalionu Azov Andrej Bilěckij (35) je zajímavá postava. Údajně se mu mezi sympatizanty přezdívá Bílý vůdce a na neonacistickou scénu byl napojen již dlouho před událostmi na Majdanu. Kromě Azovu též šéfuje krajně pravicovému hnutí Patriot a Sociálně-národnímu shromáždění.

V pamfletu Slovo Bílého vůdce Bilěckij v roce 2008 píše: „Světová ekonomická krize a etnický chaos způsobí zlom v psyché bílých národů. Na smetiště budou vyhozeny ideje internacionalismu, liberalismu, kapitalismu… Zamění je železné ideály Národní společnosti, hierarchie, pořádku, sociální spravedlnosti.“

Vůdce v europarlamentu?

„V každém případě si nemyslím, že je to neonacista (Bilěckij)… Jediné, co je na tom krajně pravicového, je odpor k přistěhovalectví. Ale co se týče toho pozvání… Nezeptat se jich, co jsou, by byla chyba. Proto je zvu do europarlamentu, ať se sami obhájí,“ vysvětluje Jaromír Štětina, proč pozval do europarlamentu „Bílého vůdce". 

Andrej Bilěckij již prý pozvání přijal a přijede na podzim, pokud mu to události na východě Ukrajiny umožní. Vypadá to tak, že současný europoslanec a bývalý novinář Evropanům místo tzv. ruské propagandy nabízí propagandu pravicových extremistů z Ukrajiny.

agent ( 28. července 2015 21:12 )

Štětina je jen další z řady euro ubožáků.

mash ( 28. července 2015 19:50 )

I díky takovým Štětinám v pr**li budu příště volit Okamuru!

ruudazvostravy ( 28. července 2015 19:49 )

Lepčý mýt f pr*dely vosynu,neš f parlamentu Štětinu.

egyptanka ( 28. července 2015 19:38 )

Ti,co se o pana Okamuru otírají by si měli zamést před vlastním prahem.

russoo ( 28. července 2015 17:42 )

Bolševik z bolševické rodiny, když neustále káže proti komunistum tak jen dokazuje,že je to jen bezpáteřní krysa...Takovíto šmejdi za minulého režimu, když byl dopisovatel Rudého práva v SSSR, vysávali naši zem jak upíři a teď v tom pokračují.

Zobrazit celou diskusi