Nečas se děsí stávky, s odboráři ale není řeč

Vláda se v sobotu ve 14:00 mimořádně sejde kvůli chystané stávce v dopravě. Oznámil to v pátek pozdě večer tiskový odbor vlády. Premiér Petr Nečas na rychle svolané jednání kabinetu pozval i odborové předáky. Ministr financí Kalousek věří, že stávku je možné odvrátit, odboráři ale tvrdí, že stávka v pondělí bude!
Odbory v pátek vyhlásily na pondělí od 3:00 stávku v dopravě proti vládním reformám. Nečas odmítl jejich nátlaku ustupovat, nabídl ale jednání o některých parametrech vládních plánů.
Pozvání na mimořádné jednání vlády ve Strakově akademii dostali předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil, předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek a předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.
Odbory se nechystají odvolat svou pondělní stávku v dopravě na protest proti reformám. Nevěří, že by se jim vláda dnes po svém mimořádném zasedání zaručila, že své reformní návrhy a zákony stáhne. Dál s kabinetem o nich chtějí jednat, ale nejspíš až po pondělní protestní akci. ČTK to dnes řekl šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Vláda na své dnešní mimořádné jednání pozvala i odborové předáky.
Kalousek: Zkusíme stávku zastavit
Ministr financí Miroslav Kalousek pozdě v noci Radiožurnálu řekl, že ještě zbývá čas akci odborářů odvrátit: "Je ještě prostor zkusit všechno pro to, aby stávka popřípadě nemusela být. Je ohlášena na pondělí na ráno, to znamená i ten víkend je možné využít k tomu, abychom hledali východisko."
"Na jednání samozřejmě půjdu. Pozvání premiéra se neodmítá. Stávka je ale už tak daleko, že je neměnná," řekl ale Bohumír Dufek. Pokud by vláda podle něj dala odborům garanci, že reformy stáhne a změní, bylo by možné jednat, ale až po pondělním protestu. Předák nevěří, že kabinet dnes odborářům požadované záruky poskytne.
"I kdyby byl premiér svatý člověk, situace v koalici je taková, že sám dát záruky nemůže," dodal Dufek. Podotkl, že jen vládní návrhy na změnu daně z přidané hodnoty se měnily několikrát.
Podobně se dnes vyjádřilo i vedení Odborového sdružení železničářů, jehož předseda Jaroslav Pejša také dostal na jednání vlády pozvání. Třetím pozvaným je šéf největší odborové centrály v zemi - Českomoravské konfederace odborových svazů - Jaroslav Zavadil. Konfederace vstoupila kvůli reformám do stávkové pohotovosti.
Pondělní stávka podle plánu odborů, který zveřejnily v pátek, zastaví městskou dopravu v Praze, Brně a možná i dalších městech. Vlaky v celé ČR by neměly jezdit do 16:00.
ZAVOLEJTE JIM, CO SI MYSLÍTE O STÁVCE:
Blesk se ptal: Souhlasíte se stávkou odborů?
Jan Říhal (68), vodárenský technik: „Vadí mi to už jen z principu. Nic není rozhodnuto ani schváleno. Co do toho mají odbory co kecat? Vláda je vláda, kterou jsme si sami zvolili, tak ať rozhodne, jak rozhodne.“
Hana Zemanová (56), OSVČ: „Lidem už asi došla trpělivost. Se stávkou ale nesouhlasím. Mě osobně neomezí, protože mě přiveze z chalupy manžel. Jinak cestovat po Praze v pondělí rozhodně nebudu.“
Jan Stuchlík (34), vedoucí výroby: „Mě stávka dopravy neovlivní. Chodím totiž do práce pěšky. Se stávkou ale obecně nesouhlasím. Přijde mi zbytečná. Podle mě odboráři tak silné důvody ke stávkování nemají.“
Vlastimil Dispo (30), obchodní zástupce: „Já respektuji rozhodnutí odborářů, je zde vládní reforma, která se nelíbí spoustě lidí. Dokud to někdo neřekne, tak se to nebude brát vážně. Jeden den budeme muset obětovat.“
Alena Štecherová (28), referentka: „Nesouhlasím s ní. Bydlím mimo Prahu, takže nemám žádnou variantu, jak se do práce v Praze dostat. Nemůžu jít pěšky, jet na kole… netuším, jak to bude řešit zaměstnavatel.“
Karel Zřídkaveselý(43), projektant: "Se stávkou nesouhlasím. Státní zaměstnanci si berou ostatní lidi jako rukojmí. Nejdřív lékaři, pak dopraváci. V soukromém sektoru by si nikdo stávku nedovolil. Bojím se, že Brno bude v pondělí úplně celé zablokované.
to je sice hezké že stávkují ale jak k tomu přijde moje dcera která potřebuje na kontrolu k lékaři? Potýká se totiž s vážnou nemocí která se musí hlídat a případné prodlení byť dvou dnů by mělo závažné důsledky. To ale není zrovna košer dělat z lidí rukojmí ne?