Zachránil otci život!
Maťko Sýkora ze slovenského Kysuckého Lieskovce teprve před třemi měsíci oslavil páté narozeniny. Přesto už prokázal, že odvahy má víc než dospělý.
Během výletu na Súlovský hrad zastihla jeho rodinu bouře. Maťkovu mámu, otce i dvouletého brášku zasáhl blesk. Matěj nezpanikařil, dokázal najít cestu do vesnice a přivést na místo pomoc. Bohužel, bráškovi a mámě už záchranáři nedokázali pomoci. Otci ale Maťko svým hrdinským činem zachránil život!
Osudnou předminulou neděli, pět minut před půl pátou, dostali policisté v Bytči hlášení, že v Súlově je chlapeček, který tvrdí, že jeho rodiče jsou mrtví někde pod skalami. "Okamžitě jsme za ním vyrazili," říká nadpraporčík Stanislav Harciník. "Když jsme přišli, byl už v domě vyšetřovatele a prohlížela ho lékařka." Malý chlapec nebyl zraněný. "Byl klidný, souvisle odpovídal na otázky," doplnil ho praporčík Patrik Fupšo. "Řekl, že byl s rodiči a bratrem na výletě, když zaslechl silnou ránu. Potom uviděl, jak máma, otec i bratr leží na zemi a po tvářích jim stékala krev."
Vzali ho na záda
Když začala bouře, Maťkova máma Zuzana se s dvouletým Samkem ukryla před silnou bouřkou do malé jeskyně. Najednou udeřil blesk, který navždy zastavil jejich srdce. Tlaková vlna odhodila otce Jaroslava na skály a zůstal nehybně ležet na zemi. Matěj jen zázrakem nebyl zraněn. Chlapec zachoval klid a vydal se hledat pomoc. V těžkém terénu se musel vypořádat s deštěm, slézal i nebezpečné skály po žebřících. Po hodině a půl dorazil do Súlova, kde zastavil auto a řidiči pověděl, co se stalo. Společně s policisty, hasiči a zdravotníky pak vyrazil směrem na hrad, aby záchranářům ukázal cestu. "Časem už nemohl, tak jsem ho vzal na záda. Ale stále zůstával klidný, statečný," vzpomíná Harciník.
Malý hrdina přitom zachránce na místo tragédie dovedl těžší a trojnásobně delší cestou. Už jim nebylo pomoci... Když Maťko poznal cestu a záchranáři se i z jiných zdrojů dozvěděli, kde by se měli jeho rodiče nacházet, policista se s chlapcem na zádech vydal k autu. "Nechtěl jsem, aby při pohledu na mrtvou rodinu utrpěl šok, tak jsem s ním šel na stanici do Bytče. Cestou jsem mu koupil nějaké sladkosti, sám si vybral i něco k pití," popisuje Harciník, co se dělo dál. Maťkově matce Zuzaně (†30) a bratříčkovi Samkovi (†2) už záchranáři nedokázali pomoci. Blesk jim zastavil srdce a neměli šanci na přežití. Otci Jaroslavovi (29) ale Matěj zachránil život. Záchranáři ho snesli do sanitky, která ho převezla do žilinské nemocnice. Jeho stav je stabilizovaný, ale na tragédii si téměř nepamatuje.
U policistů si maloval
Když policisté zjišťovali jména lidí, kterým se na Súlovských skalách stalo neštěstí, a snažili se zkontaktovat s jejich příbuznými, Maťko si na policejní stanici vybarvoval omalovánky, které mu policisté vytiskli z internetu, a odpovídal na jejich otázky. Nikdo z chlapů už ale nevyšetřoval, jen chtěli, aby Maťko nemyslel na to, co se stalo. Vyptávali se ho na školku, na to, co tam dělá...
"Reagoval rychle a živě," vzpomíná Harciník. "Podle nás je to skutečně malý velký hrdina, neboť dokázal takové věci, jaké by nedokázal nikdo z jeho vrstevníků ani žádný starší chlapec," myslí si policisté.
Podobně o Maťkovi smýšlejí i lidé v Kysuckém Lieskovci. Kromě smutku jsou na něj všichni ve vesnici hrdí. Zachoval se tak, jak to od pětiletého dítěte nikdo neočekával. Tedy téměř nikdo.
Vychovali ho skvěle
"To, co se stalo, mě šokovalo, ale nepřekvapilo mě, jak se Maťko zachoval," říká Katarína Králiková, ředitelka školky, do níž Maťko chodí. "Zkrátka se uměl vždycky správně rozhodnout. Je to velmi inteligentní chlapec, často mě zarazil tím, kolik toho ví. Bylo vidět, že rodiče se mu věnují."
Chtěla by toho říci hodně, ale zlomí se jí hlas, jen kroutí hlavou nad nespravedlností osudu. "Víte, ani jedna maminka se nevěnovala dítěti tak, jako paní Zuzana. Chtěla mu dát víc, než jsme běžně zvyklí. Odpovídala na všechny jeho otázky, brala ho vážně," vypráví Katarína Králiková. "Například, když nakreslil dům, ptala se ho, proč nakreslil takové okno a takový komín. Učila ho přemýšlet v souvislostech."
Připravený na život
Učitelka se nedokáže ubránit slzám. "Jsme si s Maťkem blízcí, jsem přesvědčená, že přijde čas a poví mi, co se tam stalo. Ale nyní, když ho chci popsat, nevím, mám-li mluvit v přítomném nebo minulém čase. Jak ho to celé poznamená?" klade si otázku. Podle ní je Maťko velmi inteligentní, živý, impulzivní, po rozumové stránce nejlepší z celé třídy. Má hodně kamarádů, rád je vede, je vysloveně vůdčím typem. I bratra Samka stále usměrňoval, vysvětloval a ukazoval mu věci.
"Rád maluje, využívá krásné barvy. Z jeho výkresů bylo zřejmé, že má radost ze života. Kdoví, jak to bude teď," opět se jí zachvěje hlas. "Myslím, že to, jak ho máma vedla, nakonec zachránilo život jeho otci. Za jeho hrdinstvím je třeba jednoznačně vidět výchovu. Maťko nežil jen ve světě pohádek, rodiče ho brali jako rovnocenného partnera, bylo to dítě dobře připravené na život."
Kluk hledal řešení
Maťkovy činy obdivují i psychologové. "Každé dítě by na Maťkově místě pochopilo, že rodičům jde o život, a každé by prožívalo strach z jejich ztráty," myslí si dětská psycholožka Mária Krýslová. "Dospělí stejně jako děti reagují na vysoký stres individuálně. Někoho zmobilizuje a hledají řešení, jiné ochromí a reagují panikou, až dokud se nevyčerpají." Maťko hledal řešení. A našel ho.
"Maťko musí být duševně vyspělé dítě, s dobrou sebedůvěrou a vírou ve vlastní zdatnost. Jinak by nedokázal, co dokázal," potvrzuje psycholožka slova ředitelky.
Maminka by byla hrdá
I ostřílení hasiči, zvyklí na různé věci, nad Maťkovým chováním jen nevěřícně kroutí hlavou. "Překvapivě byl úplně klidný. Jiné děcko by s největší pravděpodobností plakalo, ale on ne. Choval se možná statečněji než většina dospělých," tvrdí hasič Jozef Golier z Bytče, který se s Maťkem na zásahu setkal.
Navzdory všemu je ale možné, že věc, kterou Maťko vykonal, se otočí proti němu. Celá situace totiž na něj musela působit vysloveně traumaticky. Hodně tedy bude záviset na tom, zda se mu dostane kompetentní podpory. "Není řídkým jevem, že navzdory hrdinskému chování se děti ještě obviňují," říká psycholožka Krýslová.
"I proto je důležité, aby ho okolí dostatečně ocenilo. Měl by se dozvědět, že maminka by na něj byla velmi hrdá a že by ji nezachránil ani olympijský vítěz v běhu přes překážky!" Prvního ocenění už se Maťkovi dostalo. Za svou odvahu byl v pondělí vyznamenán Zlatou medailí a Památnou plaketou. Pro celé Slovensko je teď hrdinou.