V těle chlapečka bije umělé srdce

"Berlínské srdce" je řízené počítačem. Pomocí pumpy se vytváří podtlak, přičemž dochází k přečerpávání krve.
"Berlínské srdce" je řízené počítačem. Pomocí pumpy se vytváří podtlak, přičemž dochází k přečerpávání krve.  (Autor: Tomáš Palkovič)
Autor: Juraj Červenka - 
6. července 2008
05:00

V Dětském kardiocentru Na Kramároch v Bratislavě se uskutečnil jedinečný chirurgický zákrok. Lékaři voperovali do těla teprve osmiměsíčního chlapečka umělé srdce.

Zařízení je nyní pro malého pacienta i jeho rodiče nadějí při čekání na transplantaci skutečného srdce. Na Slovensku je to přitom první případ, kdy se uživatelem vzácného přístroje stalo dítě mladší než jeden rok.

"Když měl chlapeček půl roku, tak mu začalo selhávat srdíčko. Postupně došlo k zhrubnutí srdcového svalu," řekl doktor Martin Záhorec, který po operaci sleduje zdravotní stav malého pacienta.

Chlapcovou jedinou záchranou bylo zařízení, jež nahradí srdeční činnost. To je podle výrobce pojmenované "Berlínské srdce". Jeho implantace do tělíčka trvala chirurgům z Kramárů 4 hodiny. Ve světě se za rok implantuje méně než 30 takovýchto přístrojů. Pronajmutí zařízení spolu se zakoupením potřebného příslušenství vyjde na měsíc okolo 1 200 000 Kč.

Když "Berlínské srdce" splní svoji úlohu, pošlou ho do jiné části světa, kde ho využije další malý pacient. Protože je náhrada dočasným řešením, tak bude potřeba včas najít vhodného dárce. "Je to kruté, ale tím může být pouze dítě. Takové, které zemře, ale krevní oběh bude mít ještě funkční. Podmínkou je váha od 8 do 25 kilogramů," dodává Záhorec.