Houbaři, pozor na záměnu: »Klobouk smrti« ohrozil život chlapce
Začíná houbová sezona a lesy jistě budou brzy plné lidí. Ale pozor, jen loni si otravy houbami vyžádaly nejméně dva životy. Stojí za to zopakovat, že nejjedovatějšími houbami u nás jsou pavučinec plyšový a muchomůrka zelená. Právě ta je nejčastější příčinou hospitalizace v závažném stavu. Může za to její podobnost s žampionem nebo bedlou. Její klobouk otrávil i malého Adama.
„V září před šesti lety jsme byli s rodinou na houbách a z lesa si přinesli bedlu s krásným velkým kloboukem,“ vzpomíná pan Miroslav a pokračuje: „Ten klobouk jsem hned osmažil. A naštěstí jsem pokrm přesolil. Syn Adam po pár soustech už houbu jíst nechtěl, tak jsem ji dojedl sám,“ vypráví tatínek dnes jedenáctiletého Adama. Zatímco on měl jen zažívací obtíže, jeho malý syn zkolaboval.
Po několika vyšetřeních v různých nemocnicích se klouček nakonec dostal do IKEM. To už mu selhávala játra. „Jenže dobré zprávy nás nečekaly. Zdravotníci nás v podstatě začali připravovat na to, že to Adam nezvládne. Byly to nejhorší chvíle mého života. Po čtyřech dnech intenzivní léčby lékaři projevili mírný optimismus a syn se pak pomalu začínal uzdravovat. Dnes mu nic není, je zdravý a sportuje. Ale houby už nikdy jíst nebude,“ usmívá se táta na syna Adama a ten souhlasí: „Ano, mám blok. I z pizzy si je sundávám.“
Víte, že...
V letech 1990 – 1991 umírala po otravě houbami čtvrtina pacientů, v letech 2000 – 2004 už »jen« 6 % lidí? V posledních letech je to ještě méně. ...loni bylo hospitalizováno 184 pacientů? Jeden musel podstoupit transplantaci jater, dva zemřeli.
Nejlepší prevence? Sběr pouze známých hub
„Amatérští houbaři by neměli sbírat zejména houby s lupeny nebo spoléhat na aplikace v mobilu. V čem ale mobil může být užitečný, je fotka úlovku. Pokud ji má mykolog k dispozici a dojde na otravu, mohou lékaři velmi rychle zahájit odpovídající léčbu,“ vysvětluje prof. MUDr. Daniela Pelclová z Toxikologického informačního střediska (TIS).
Podle ní by si lidé měli dávat pozor také na houby darované. „Při podezření na otravu kontaktujte TIS. Připravte si fotky, odkrojky hub, zbytky jídla, ale i zvratky, aby bylo možné určit původce otravy,“ dodává RNDr. Jaroslav Klán, vedoucí Národní referenční laboratoře pro jedovaté houby.
Falešný ryzec
Má heboučký název pavučinec plyšový a patří k nejjedovatějším houbám u nás. Nebezpečný je proto, že se velmi podobá ryzci. V Česku naštěstí roste jen málo, lidé ho ale mohou hojně najít třeba na Slovensku, v Německu a Polsku. „Tato otrava je zrádná především proto, že se projevuje až 3 dny, ale i 2 týdny po požití. Způsobuje poškození ledvin,“ říká RNDr. et Mgr. Jaroslav Klán, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoř pro jedovaté houby, Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN.
Nebezpečné muchomůrky
Pozor na některé druhy muchomůrek, třeba červenou nebo tygrovanou. Ta způsobuje křeče v břiše, zmatenost, závratě a poruchy vědomí.
Co se říká o jedovatých houbách
Mýty | Fakta |
Jedovatá houba je výrazně zbarvená. | Ty nejjedovatější mohou být nenápadné – bílé nebo hnědé. |
Zvířata a hmyz se jedovaté houbě vyhýbají, nechutná jim. | Některá zvířata si na nich pochutnávají. Muchomůrka zelená je oblíbena u plžů. |
Otrava se dá vyřešit vypláchnutím žaludku. | Příznaky se objevují za delší dobu, výplach tedy nepomůže. |
Při otravě pomůže pití mléka nebo alkoholu. | Ani jedno nepomáhá, je ale vhodné vzít si aktivní uhlí. |
Když projde houba mrazem nebo varem, jed se vyloučí. | Toxiny se těmito způsoby v houbě nezničí. |
Zkušený houbař se nemůže mýlit. | Mýlit se může, důkazem jsou každoroční otravy i těch, co houbaří léta. |
Presne tak tolik let houbarim a nikdy nic. Osl kdyz to neumis tak bud doma a koukej na PC