Zírání do mobilu udělalo muži ze života peklo: Syndrom spadlé hlavy!
Dlouhé roky strávené zíráním do mobilu muži z Japonska postupně ochromily krční svaly natolik, že už nedokázal sám zvednout hlavu. Lékaři museli přistoupit k náročné operaci a varují, že podobných případů kvůli závislosti na technologiích přibývá.
Chtěl zůstat doma, nikoho si nevšímat a bavit se sám, tak si představoval život mladý Japonec, který se po šikaně ve škole naprosto stáhl ze společnosti. Roky nevycházel z pokoje, školu nedokončil a realitě unikal do her na mobilu. Jenže to, co mu pomáhalo v těžkém životním období, se mu postupně stalo vězením.
Kvůli dlouhému sezení v předklonu se mu krk nebezpečně zdeformoval. Lékaři mu diagnostikovali takzvaný „syndrom spadlé hlavy“, stav, kdy svaly na krku zeslábnou natolik, že už člověk nedokáže udržet hlavu zpříma. Mladík se s tímto problémem potýkal půl roku, dokud bolest, problémy s polykáním a výrazný úbytek váhy nepřesvědčily jeho rodinu, aby pro něj vyhledala odbornou pomoc.
Lékařské vyšetření potvrdilo závažné poškození krční páteře. Obratle se mu zdeformovaly a vytvořila se mezi nimi zjizvená tkáň. Pokus o nápravu pomocí opěrného krčního límce nestačil. Chirurgové se proto rozhodli pro zásah, při němž odstranili poškozené části obratlů, vyčistili zajizvenou oblast a pomocí šroubů a kovových tyčí vrátili páteři potřebnou oporu.
Podrobnosti o případu zveřejnil tým lékařů v odborném časopise JOS Case Reports. Trvalo půl roku od operace, než se mladík poprvé po dlouhých měsících znovu podíval před sebe, a ne jen do země. Po roce se zdá, že se mu daří a potíže se nevrátily.
Lékaři však varují, že příčinou jeho stavu nebyla jen poloha u telefonu, ale i dlouhodobé psychické problémy. Případ mladého Japonce je zároveň ukázkou širšího problému tzv. hikikomori – fenoménu rozšířeného především v Japonsku, kde tisíce mladých lidí zcela opouštějí běžný společenský život a izolují se na roky ve svých pokojích. Právě taková dlouhodobá uzavřenost, spojená s extrémním používáním technologií, může vést k vážným fyzickým i psychickým následkům.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.