Mozek je největší sexuální orgán, říká odborník na duševní poruchy
Jaký vliv má psychika na náš sexuální život? Samozřejmě obrovský. Lidé trpící duševními poruchami by k tomu jistě mohli říct své. V novém díle podcastu Už budu! se na toto téma rozpovídal Matej Rúra z Centra duševní rehabilitace a Sexuologického ústavu Univerzity Karlovy. „Duševní poruchy mají na sexuální život v zásadě negativní vliv. Jde o poruchy mozku a mozek je největší sexuální orgán,“ říká Rúra na úvod.
Spolu s moderátorkou Zoryou Blue se podívají na zoubek nejběžnějším psychickým poruchám. Jak například naši sexualitu ovlivňuje deprese, která je z duševních poruch asi nejčastější? „Deprese je vlastně porucha nálady. Lidé s depresí mají úplně jinou citlivost, jejich libido je snížené, a tím i jejich chuť na sex,“ vysvětluje Rúra.
Moderátorka Zorya Blue vydala Knihu moderní sexuality UŽ BUDEŠ? Ulov si svou knihu tady! Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na bleskpodcasty@cncenter.cz
Paradoxní je, že jedinci, kteří se své stavy rozhodnou řešit antidepresivy, si v ohledu sexuality příliš nepomůžou. I antidepresiva totiž často chuť na intimní styk snižují. „Může se stát, že lidé, kteří berou na depresi léky, mají potíže vyvrcholit. Nic ale není ztraceno. Je velmi důležité všechny tyto vedlejší účinky probrat se svým psychiatrem. Ten určitě bude umět najít vhodné řešení. Řešit se dá takřka všechno,“ dodává v naději Rúra.
Problémy s libidem mají běžně i lidé trpící úzkostnou poruchou. Sex pro ně představuje jakýsi výkon a můžou tak kvůli němu cítit tlak. Aby nezklamali, aby zvládli svého partnera či partnerku uspokojit… Tyto myšlenky k chuti na styk rozhodně nepřispívají. „Jedinci s úzkostnou poruchou řeší svůj sexuální apetit častěji masturbací než stykem s někým druhým. Tam pro ně totiž odpadá ten tlak na výkon. I to se ale dá řešit psychoterapií,“ tvrdí host podcastu.
Samostatnou kategorií, která pod úzkostné poruchy spadá, je obsedantně kompulzivní porucha. „Tam může zase negativní roli sehrát fakt, že se panicky bojí bakterií, aby se nějak nenakazili. Tenhle chorobný strach logicky také ke kvalitnímu sexuálnímu životu nepomáhá,“ vysvětluje Matej v rozhovoru.
Mánie může vést k promiskuitě
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.