Lovci zemřeli po konzumaci jeleního masa: Nakazili se „zombie nemocí“ podobné nemoci šílených krav?
Vědci se obávají, že nemocí s názvem chronické chřadnutí jelenovitých (CWD), která se podobá nemoci šílených krav, se mohou nakazit i lidé. Nemoc napadá mozek a nervovou soustavu, takže zvířata slintají, jsou apatická, potácejí se a hubnou. Nemoc má podobné projevy jako Creutzfeldtova–Jakobova choroba (CJD) a odborníci zaznamenali několik případů, kdy se u lidí vyskytla tato nemoc po kontaktu s jeleny nakaženými CWD.
Vědci z texaské univerzity v San Antoniu nyní zkoumali úmrtí lovců, kteří byli v kontaktu s nakaženými jeleny. Dvaasedmdesátiletý muž před smrtí prokazatelně konzumoval jelení maso z populace zvířat nakažených chronickým chřadnutím. Brzy se u něj projevila zmatenost a agresivita.
Navzdory léčbě do měsíce zemřel a po smrti mu byla diagnostikována Creutzfeldtova–Jakobova choroba. Kamarád zmíněného lovce měl zemřít podobným způsobem.
„Anamnéza pacienta a podobný případ v jeho sociální skupině naznačují možný přenos CWD ze zvířete na člověka,“ píše se ve zprávě o případu zveřejněné tento měsíc v časopise Neurology. Odborníci dodali, že ačkoli přímá souvislost mezi nemocemi zatím není prokazatelná, je potřeba se zaměřit na zkoumání rizik, které může přinést konzumace masa z populace nakažených jelenů.
Chronické chřadnutí jelenů, stejně jako Creutzfeldtova–Jakobova choroba nebo třeba bovinní spongiformní encefalopatie (lidově přezdívaná nemoc šílených krav, pozn. red.), patří mezi prionové choroby, což jsou degenerativní onemocnění nervového systému, především mozku.
„Původci těchto chorob jsou takzvané prionové proteiny. Jde o bílkoviny, které se v organizmu běžně vyskytují. Pokud mají jejich molekuly normální tvar, jsou neškodné. Prion se změněným (‚infekčním‘) prostorovým uspořádáním ovšem vyvolává přeměnu normálních prionových molekul na ‚infekční‘,“uvedl v minulosti k nemoci Petr Jedelský z Katedry buněčné biologie PřF UK.
Chyba bude hlavně v tom, že lidští lovci zabijí zvěř bez rozdílu jak kusy zdravé a mladé tak staré a nemocné. Dokonce ty zdravé a mladé, když mají možnost upřednostňují. Jiné predátory pak v přírodě často téměř vyhubili. V lese tedy zůstavají i zvířata stará a nemocná, která by predátoři zabili přednostně. Takhle jsou ty oslabené kusy napadané různými patogeny. Ti se v oslabeném kusu pěkně namnoží a zmutují a pak se přenesou dál...chybu tedy neudělali ani tak zelení soudruzi, ale lidi obecně, protože nikdy nic neumí domyslet a chovají se sobecky.