Slavný kiosek u Hlaváku končí: Posprejovanou památku prodává majitel za tři miliony

Autor: VaB - 
28. ledna 2020
05:20

Památkově chráněný architektonický unikát z dvacátých let minulého století u hlavního nádraží je na prodej! Posprejovaný kubistický kiosek, ve kterém je směnárna a bankomat, nového kupce přijde na tři miliony korun.

Kiosek u tramvajové zástavky na okraji Vrchlického sadů je památkově chráněný od roku 1981, jde totiž o architektonický unikát z dvacátých let minulého století. „Kiosek je ojediněle dochovaným dokladem architektury českého kubismu v jeho specifické variantě tzv. rondokubismu,“ píše se na informační tabuli vedle stánku. Jeho pravděpodobným autorem je podle serveru Lidovky.cz architekt Pavel Janák. Momentálně ale slouží jako směnárna, bankomat pro turisty a objekt zájmu sprejerů.

Současný majitel získal kiosek v roce 1992 v malé privatizaci. Podle zdroje Lidovek tehdy na své náklady opravil zničené vzácné dlaždice a chybějící rámy oken. Stejně tomu bylo i s graffiti, které odstraňoval každý rok. Vždy se ale rychle vrátila. Do toho prý začal mít problém s památkáři, jejichž schválení potřeboval ke každé opravě. „Tehdy se také majitel dozvěděl, že musí žádat památkáře i o odstranění graffiti, což předtím dělal po své ose, tudíž jednal prý protizákonně. Oni musí schválit postup odstranění graffiti, a ten proces trvá 5–7 měsíců, tedy až to pořádně zaschne. Sami jsme to viděli na Karlově mostě, kdy tamní graffiti mělo odstraňovat asi pět lidí a mělo to přijít na desítky tisíc. Na to majitel nemá peníze,“ uvedl zdroj s tím, že u kiosku je nutná oprava dlaždic, která ale u specializované firmy s licencí na opravu památek vyjde velmi draho. A peníze z pronájmu prý sotva pokryjí náklady na opravy.

A právě problém se sprejery a časově i finančně náročné jednání s památkáři dohnaly majitele do takové tísně, že se rozhodl kiosek u tramvajové zastávky prodat. Na realitním serveru ho nyní nabízí za tři miliony korun!

O odkup kiosku se zajímali i radní z Prahy 1 a před krachem koalice předjednávali jeho odkoupení s magistrátem. Tehdy uvažovali, že by mohli objekt použít například pro informační stánek. Osud kiosku ale patrně nebyl lhostejný ani novému vedení. „Nevím, jak se to stalo, že památkově chráněný secesní či kubistický kiosek byl prodán. Kiosek, který byl původně trafikou, nyní funguje jako hnízdo ATM automatů. Rozhodně budu prosazovat lidu milejší účel užívání, ale předpokládám, že to bude ještě složitá právní otázka,“ řekl Lidovkám Jan Votoček (TOP 09), nový radní pro oblast majetku a bytovou politiku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

peyotl ( 28. ledna 2020 10:38 )

nebyl to dřív záchod, nějak mi pamět už neslouží

panda82 ( 28. ledna 2020 08:52 )

No tak dostat glejt od úředníků to je na dlouhou trať, stačí si sednout na úřad
a koukat jak dámy nosí důležitě jeden papír z kanceláře do kanceláře, v době počítačů,kdy to má snížit stav, ale opak je pravdou, kolik jich bylo a kolik jich je,no děs

zelvik22 ( 28. ledna 2020 08:19 )

Vůbec mě netřápí, že zmizí směnárna. Vždycky tam býval stánek s novinami, tak by to mělo něco takového být, možná i ten informační kiosek by mi nevadil. Každopádně s těmi památkáři to je tedy pakárna

starypes ( 28. ledna 2020 07:29 )

Ten kutloch by mohl ještě posloužit jak WC, aspoň pro pány.

oxygene.p ( 28. ledna 2020 06:59 )

Bohužel , další příklad z praxe ukazuje , že památkáři jsou nejhorší zlo. Jejich buzerace a šikanování lidí odradí spousty lidí od záchrany historických objektů. Pak tady ty šmejdi čumí s otevřenou hubou , že se nějaká památka musí zbourat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud