Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Porodní asistentka Hana Johanka: Dostala jsem pokutu 120 tisíc! Ale vlastně nechápu proč...

Autor: Tomáš Koníček - 
20. července 2018
05:13

Pečuje o těhotné ženy, připravuje je na porod a pomáhá i po něm. Teď ale dostala soukromá porodní asistentka Hana Johanka Kubaňová (49) z Lysé nad Labem pokutu 120 tisíc. Kvůli tomu, že asistovala u domácích porodů.

Je první porodní asistentkou, která v Česku dostala pokutu. Tvrdí, že jde o absurditu. „Je to, jako byste dostal razítko, že jste učitel, ale nesmíte učit,“ řekla Blesku porodní asistentka. Za pravdu jí dala i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. „Současná právní úprava sice nezakazuje porod mimo zdravotnické zařízení, prakticky ho však neumožňuje,“ řekla ombudsmanka.

Podivná registrace

O co jde? Práci porodní asistentky mohou Češky vykonávat s registrací na krajském úřadě. Tu jim úřad sice vydá, ale zároveň jim zakáže být u samotného porodu. Rezolutní stanovisko má k tomu ministerstvo zdravotnictví. „Vedení porodu, a to i fyziologického, je spojené s nezbytným vybavením ve zdravotnickém zařízení, a nelze ho tak provést v domácím prostředí,“ řekla mluvčí ministerstva Gabriela Stepanyová. Podle Středočeského kraje nejméně tři porody byly plánované jako domácí a Kubaňová je vedla, což nesmí. Proto tedy ta pokuta...

Na legislativu upozorňuje Evropský soud pro lidská práva. „Bránit porodním asistentkám v asistenci u domácího porodu nelze zdůvodnit žádným tvrzením poukazujícím na veřejné zdraví,“ uvedl s tím, že by čeští zákonodárci měli právní úpravu přezkoumat. Lékaři to vidí jinak. „Když nastane komplikace, ani asistentka, ani tým lékařů v obýváku nic nezmohou,“ komentuje to Jaroslav Feyereisl z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

Co je vaše práce, když nesmíte být u porodu?

„Můžu pracovat v porodní asistenci vyjma fyziologických porodů.“

Můžete to vysvětlit?

„Je to něco, jako kdybyste byl učitel, který nesmí učit.“

O co tedy jde?

„Úřad mi omezil moji činnost a teď mě trestá.“

O jaké omezení jde?

„Činnost musím mít povolenou krajským úřadem. Stejně jako ostatní žadatelé jsem k tomu ale dostala omezení, že můžu dělat vše vyjma fyziologických porodů. Jenže co když půjdu navštívit těhotnou ženu a ona začne rodit?“

Co tedy můžete ženám nabídnout, když to hlavní máte zakázané?

„Všechno kromě porodu. Chtěla bych vědět, co mám podle úřadu vlastně udělat, když žena začne rodit.“

Víte to?

„Jednu konkrétnější odpověď jsem dostala od úředníka, který mi napsal, že je dobré, když jsem psychickou podporou ženě v první době porodní a potom s ní jdu do porodnice. Jenže co když ta žena řekne, že nikam nejde…“

Co musíte udělat?

„Mám na výběr, jestli zůstat, nebo odejít.“

A co je podle úřadů správné?

„To není jasné. Když odejdu a něco se stane, můžu být za to odpovědná, tím spíš, že jsem zdravotník. Další věc je morální hledisko. No a potom jsem vyškolená k této práci. A najednou bych měla odejít? Takže vše mluví proti, ale když tam zůstanu, dostanu pokutu.“

A jako kamarádka u porodu můžete být?

„Je to paradox, že u porodu může být kdokoliv, kromě porodní asistentky.“

Podle čeho udělal úřad rozhodnutí, že nemůžete být u porodu?

„Jde o výklad našeho práva našimi úřady. V západních zemích omezení není. Dostala jsem pokutu za to, co je v zahraničí normální. U nás jde o diskriminaci asistentek a rodiček, které si přejí jinou porodní péči než nemocniční. V zahraničí existují porodní domy a dále možnost jít rodit do porodnice s vlastní porodní asistentkou, kterou si žena vybere. To u nás možné není.“

Proč podle vás v Česku nejsou porodní domy?

„Z ministerstva chybí vůle k povolení samostatného vedení fyziologického porodu porodními asistentkami. Ty v porodních domech pracují bez lékařů. Ministerstvo odmítá uznat, že tím odborníkem je právě porodní asistentka, zatímco lékař je odborníkem na patologii. Roli hraje jistě i rivalita mezi lékaři a samostatně pracujícími porodními asistentkami. Za komunistů samostatně pracující porodní asistentky přestaly existovat. V nemocnicích pracovaly jen ženské sestry a šlo spíše o asistentky lékaře, a ne asistentky ženy.“

Tím snad říkáte, že by to byla konkurence pro porodnice?

„Když se porodní asistence jako obor emancipuje, tak je to ohrožení pro toho, kdo doposud tuhle práci dělal. Přitom porodní domy by využilo více žen.“

Tušíte, co je dražší: porod doma, nebo v nemocnici?

„Doktoři jsou dražší než porodní asistentky. To by asi mohlo zajímat pojišťovny, které u nás nic takového neproplácejí. V zemích kolem nás porody mimo nemocnici proplácejí.“

Porody doma jsou často vnímány negativně…

„Pro ženu je dobré, když rodí tam, kde se cítí bezpečně. Některé ženy věří doktorům, jiné do porodnice nedostanete ani heverem. Tak když jim stát nezajistí péči a ještě pokutuje toho, kdo tu péči poskytuje, tak ti lidé zůstanou bez péče. Stát je tím vlastně ohrožuje, protože nikdo nemá povinnost jít do porodnice.“

Lidé vnímají domácí porod jako život ohrožující. Víte to?

„Je to tu zažité. Ale když se podíváte na zahraniční studie, zjistíte, že pro zdravou ženu nemá velká rizika a je stejně bezpečný jako ten v porodnici.“

Četl jsem rozhovor s primářem porodnice v Nymburce. Říkal, že každý porod je komplikace…

„Ze zdravotního hlediska je porod fyziologická záležitost a to není komplikace. Stejně jako když jdete na záchod, není to komplikace, ale fyziologická záležitost. Porod je spíš výzva než komplikace. Může se zkomplikovat, ale nemusí. Má zkušenost je taková, že většina zdravých žen má porody bez komplikací. Takové ženy nepotřebují lékařské intervence, ale potřebují podporu a dohled někoho, kdo možné komplikace včas pozná.“

Video: Bitvu o informace k domácím porodům rozhodl až Ústavní soud