Eva Š.: Ochrnula jsem a lékaři jen koukali

Eva Š. dává nemocnici v Chrudimi za vinu ochrnutí poloviny těla vlivem provedení lumbální punkce
Eva Š. dává nemocnici v Chrudimi za vinu ochrnutí poloviny těla vlivem provedení lumbální punkce  (Autor: Blesk - jitka Pecharová)
Autor: Jitka Pecharová - 
5. prosince 2011
05:00

Ochrnutí poloviny těla dává za vinu chrudimské nemocnici Eva Š. (59). V ní byla několik týdnů na vyšetřeních kvůli podezření na nedokrvení mozku. Půl roku se u ní objevovaly chvilkové poruchy hybnosti a citlivosti. Lékaři usoudili, že by mohla mít roztroušenou sklerózu. Aby ji potvrdili či vyloučili, provedli lumbální punkci, tedy odběr mozkomíšního moku. Po zákroku, který roztroušenou sklerózu nakonec neprokázal, žena týž den na půl těla trvale ochrnula.

„Jsem přesvědčena, že jsem ochrnula kvůli zákroku. Až do něj jsem se normálně procházela po nemocnici, o všem jsem věděla. Ochrnula jsem po několika hodinách od toho vyšetření. Když jsem chtěla vstát a jít do skříňky, nešlo to,“ vzpomíná postižená. „Nezametu, nenakoupím, nemůžu řídit, potřebuju pomoc druhých,“ stěžuje si s pláčem Eva Š. Lumbální punkce se prý bála, protože od lidí slyšela, že je nepříjemná a nebezpečná. „V nemocnici mě ale ujistili, že je to běžný zákrok bez rizika,“ přiznává.

Nemocnice vinu na ochrnutí ženy v souvislosti s odběrem mozkomíšního moku odmítá. „Nedošlo k pochybení. Všechny zákroky mají určité komplikace,“ říká ředitel chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček. Navíc má podporu ve znaleckém posudku, který nechala vypracovat policie kvůli trestnímu oznámení.

Podle něj může za ochrnutí ženy mozková příhoda, kterou prodělala už ráno pár hodin před lumbální punkcí, a této komplikaci nešlo zabránit. Zákrok prý proběhl v pořádku a nebyl ani důvod od něj kvůli příhodě odstoupit. Závěr vyšetřování Evu Š. šokoval. „V nemocnici na mně vlastně jen pozorovali, jak probíhá mozková příhoda. Ochrnula jsem pod lhostejným lékařským dohledem,“ je dál přesvědčena o pochybení lékařů a na policii podala stížnost.

V jejím úsudku ji prý utvrzuje i chování personálu po jejím ochrnutí. „Vůbec o něm neinformovali moji rodinu. Přítel to zjistil náhodou při běžné návštěvě. Nechtěli po mně poplatek za pobyt v nemocnici,“ diví se žena. „A v propouštěcí zprávě nebyla ani zmínka o provedení lumbální punkce. Doplnili ji až po stížnosti,“ zlobí se pacientka. Pouze tuto výtku nemocnice uznala a omluvila se jí za ni jako za administrativní chybu.

doktormediciny ( 11. prosince 2011 10:17 )

Pes anglický víte, oni starší lisi přes 65 roků kvůli tomu operuj jen v krajní nutnosti... Ten herec Falk co hrál Colomba taky tak n ě j a k dopadl

host10 ( 5. prosince 2011 23:50 )

nevim, ale podle vas zrejme mnoho. A nikomu z nich se nedostalo potrebne pece a nikdo z nich si nestezoval a tak to podle vas ma byt. Obcane pracuj, plat dane, starej se o sve zdravi, a od nikoho nic nechtej. Kdyz se dostanes do nemocnice, necekej lidske zachazeni. Kdyz se ti deje bezpravi, tak mlc, protoze tohle je prece uplne normalni. Tohle jste mel na mysli?

host10 ( 5. prosince 2011 15:54 )

Článek je neúplný, neobjektivní. Vyvolává neadekvátní reakce, protože to podstatné v něm není uvedeno. Paní Eva šla na lubální punkci. Po zákroku následoval klid na lůžku během něhož jí zasáhla mozková mrtvice. Nevěděla, co se děje, ochrnulo jí celé tělo, nemohla se hýbat, mluvit, ani volat o pomoc. Takto bezmocně ležela dlouhé hodiny a dodneška nechápe jak se to mohlo v nemocnici stát. Když jí v takovém stavu personál objevil, už prý bylo pozdě na podání léků při mrtvici - jejich použití by nebylo efektivní. Smůla... Ani její rodina nebyla vyrozuměna, tudíž se jí neměl kdo zastat, kdo pomoci. Kdyby jí mrtvice postihla na ulici, dostala by se jí lék. péče včas (léky je třeba podat do 4,5 hod. od začátku příhody) a nemusela mít takové trvalé následky. Paní Eva měla po propuštění z nemocnice co dělat aby mohla opět mluvit a aby se jí alespoň částečně vrátila hybnost dolních končetin. V propouštěcí zprávě z nemocnice bylo několik nesrovnalostí. Vyžádala si tedy dokumentaci svého pobytu a ejhle, ona se nějak ztratila... a s ní i záznam o provedeném zákroku. A ani poplatek za hospitalizaci po ní nemocnice nechtěla... Paní Eva tedy telefonovala, psala dopisy, ale odpovědi, nebo omluvy se nedočkala. Jen neosobního vyjádření k jakoby úplně jinému případu. Teď po letech se datumy na zprávách z nemocnice předané policii dokonce neshodují s těmi, s nimiž odešla z nemocnice. Paní Eva cítí křivdu, bezpráví, bezmoc a nemůže zapomenout. Na svém stavu už nic nezmění, ale přeje si, aby to, čím si prošla ona nemusel zažít nikdo jiný. Proto po dlouhém váhání souhlasila s rozhovorem. Nejsem si jistá, že učinila správné rohodnutí.

host10 ( 5. prosince 2011 14:59 )

ano, mrtvice vás může postihnout i doma na WC (na nákupu, na procházce v lese atd...). Všude ovšem budete mít větší možnost přivolání rychlé zdravotní pomoci a podání léků, díky jimž následky mrtvice nemusí být tak zlé. Pokud budete jako paní Eva ležet po zákroku v nemocnici na lůžku a dostanete mrtvici, pomoci se vám nedostane, protože si vás nikdo nevšimne. Takže na tom paradoxně budete daleko hůř! Mmch, doba na efektivní podání léků od začátku mrtvice je asi 4 hodiny. Kde byl ošetřující personál a proč se na "to" přišlo až když už bylo pozdě na léčbu? Nepřála bych vám zažít takovou bezmoc a grotesku v jednom. O milionech mluvíte jenom vy, paní šlo jen o omluvu a o to, aby se to samé nestalo nikomu dalšímu.

rudyptak48 ( 5. prosince 2011 12:51 )

Ne lidský přístup k pacientům, ale vydírání pacientů je krédem našich bílých mozků. Až v poslední řadě to jsou papírky. I poslední automechanik ví, že když se zadře motor, nemělo by dál auto jezdit, než se provede diagnostika motoru a jeho oprava. A to si o sobě lékaři říkají, že jsou elitou národa.

Zobrazit celou diskusi