Virus H1N1 ohrožuje děti: Očkovány nebudou?!

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Archiv)
Autor: rvs - 
19. listopadu 2009
15:49

Vakcinaci proti prasečí chřipce provází v Česku spousta nejasností! Nikdo třeba zatím neví, budou-li očkovány i děti a na očkování všech těhotných žen ve 2. a 3. trimestru se dostalo jen 'mimo plán'...

V České republice je zatím 95 000 dávek očkovací látky. Během příštího týdne bude vakcína distribuována mezi praktické lékaře a první očkovací má začít už v pondělí 23. listopadu. "Každý praktický lékař nyní dostane deset očkovacích dávek. Dvě budou určeny pro lékaře a sestru, osm pro pacienty," řekla na tiskové konferenci ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Další vakcíny by do Česka měly dorazit do měsíce. "Žádné drama se nekoná," tvrdí Jurásková, která bude sama podle svých slov očkována již příští týden.

Očkování dětí? To nikdo neví...

Nikdo ze členů takzvaného krizového výboru není doposud schopný říct, budou-li proti smrtelně nebezpečnému viru očkovány i chronicky nemocné děti. "Zatím se to vůbec neví, stále ještě probíhají studie," okomentoval to Hlavní hygienik ČR Michael Vít.

"Mělo by se to rozhodnout během následujícího měsíce," dodal. Zároveň ale informoval o tom, že školní děti patří už v současnosti mezi jednu ze dvou skupin, které jsou řáděním prasečí chřipky nejvíce zasaženy.

Na těhotné se dostane jen díky změně plánu

Strategie Ministerstva zdravotnictví v boji proti prasečí chřipce se podle ministryně Juráskové v posledních dnech zásadně změnila. Může za to zjištění, že většině očkovaných bude stačit jen jedna očkovací dávka místo očekávaných dvou.

"Díky této změně jsme rozšířili okruh očkovaných a dali jsme šanci na očkování více lidem, kteří mají nějaké zdravotní riziko," okomentovala to Jurásková. "Očkování díky tomu můžeme nabídnout i všem ženám ve 2. a 3. trimestru těhotenství," dodala paní ministryně.

Na část z těchto 40 000 žen by se tedy očkování proti smrtelně nebezpečnému viru nedostalo, nebýt nečekané změny plánu. "Tato změna rozhodně neznamená, že byl předtím počet očkovaných podceněn," obhajuje přesto objednávku jednoho milionu očkovacích dávek Jurásková.

Tamiflu a Relenza - antivirotika na příděl

Přestože Ministerstvo zdravotnictví opakovaně tvrdí, že antivirotik je dostatek, praktičtí lékaři dostanou těchto léků jen jasně stanovený limit. "U Tamiflu to pro praktického lékaře pro dospělé bude 20 balení, u dětského lékaře 10 balení a lůžkových oddělení se bude množství léku přidělovat podle počtu lůžek," informovala náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Kellerová.

Další antivirotikum Relenza, které je vhodné pro těhotné ženy a pro pacienty, kteří nereagují na léčbu pomocí Tamiflu, by mělo být lékařům dodáváno podle potřeby. Místo skladování těchto léků ministerstvo z bezpečnostních důvodů přísně tají.

Prasečí chřipka Prasečí chřipka | Blesk.cz

Kdo může počítat s očkováním?

Proti viru H1N1 se budou očkovat lidé se sníženou imunitou - tzn. chronicky nemocní, lidé po nedávno prodělané transplantaci a již zmíněné ženy ve 2. a 3. trimestru těhotenství. Všichni tito lidé budou vybráni zdravotními pojišťovnami a jejich seznam obdrží příslušní praktičtí lékaři. Ti si pak budou pacienty sami zvát na očkování.

"Pokud nebude někdo z pacientů na vakcinaci pozván a přesto se domnívá, že by vzhledem ke svému zdravotnímu stavu měl být očkován, může se spojit s příslušnou zdravotní pojišťovnou, která jeho nárok přešetří," upřesnil Michael Vít.

Krizová opatření při pandemii

Pokud množství nemocných, které se nyní pohybuje okolo 1,5 %, vystoupá během pandemie až ke 20%, budou zřejmě na dobu pěti až sedmi dní uzavřeny školy. Přesné podrobnosti budou ale jasné až po plánovaném jednání Ministerstva zdravotnictví s Ministerstvem školství. Dalším opatřením při dosažení hranice 20% nakažených bude zpětné vydávání neschopenek a to se zpožděním až pěti dnů.

melmo ( 20. listopadu 2009 18:28 )

máte pravdu také to nechápu

kores ( 20. listopadu 2009 11:15 )

paní, hysterická jste především Vy. A mícháte hrušky s jablkama, bez základní znalosti problematiky. Plošné očkování dětí vůči různým onemocněním, je velice důležitá věc. Přenechte to laskavě lékařům a doplňte si vzdělání. Klidně si nenechte zaočkovat děťátko proti ničemu, je to Vaše věc, ale předplaťe si, v tom případě, včas místo pro hrobeček.

kudlankabezbozna ( 20. listopadu 2009 11:09 )

Ten dementní mafiánek Vít mi už pomalu pije kref

kores ( 20. listopadu 2009 11:06 )

Ono navíc, už je na očkování STEJNĚ POZDĚ. Relativně pozdě bylo už před měsícem. Po zaočkování organizmus potřebuje minimálně 3 týdny na to, aby si vytvořil protilátky. Ideální je, když se pak s původcem onemocnění setká až za cca 1 a půl měsíce po očkování. Vakcíny mohly být už dávno a mnohem kvalitnější, než ty které budou teď, kdyby se na ministerstvu podivně nečachrovalo s výměnou dodavatele. Někdo si zase holt namastil kapsu. Jinak myslím, že to není až tak horké, mnoho lékařů očkování proti chřipce nedoporučuje.

kudlankabezbozna ( 20. listopadu 2009 09:56 )

KAŽDÝ, kdo má malé děti, potvrdí, že očkování rozhodně není sranda. Dítko před očkováním musí být úplně zdravé. Některá očkování mívají u některých dětí dramatický průběh, u některých zase ne - nikdy není jisté, jak organismus zareaguje. Připadá vám normální v této době, kdy je marod s virózou ať prasečí nebo klasickou, oslabovat jinak relativně zdravý organismus očkováním? Tím spíš, když se z praxe potvrzuje, že tato nová chřipka mívá v drtivé většině mírnější průběh než klasická a umírá na ni méně i nakažených? Víc než tyhle morové rány člověka děsí bezhlavost stáda tupých ovcí, kterým lze nabulíkovat cokoliv.

Zobrazit celou diskusi