Rusko nám hrozí kvůli radaru!
Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová odletěla z Prahy s podepsanou smlouvou o radaru. Téměř vzápětí však přišla mrazivá výhrůžka z Kremlu: Odpovíme vojensky! Mají se teď Češi Ruska bát?
Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová včera odletěla z Prahy s podepsanou smlouvou o radaru. Téměř vzápětí však přišla mrazivá výhrůžka z Kremlu: Odpovíme vojensky! Mají se teď Češi Ruska bát?
Tomu, že by Rusko mohlo opravdu pomýšlet na vojenský zásah, nikdo moc nevěří. "Je to jen diplomatické strašení. Nevidím reálně, že by Rusko zaútočilo, to by si nikdo provést nedovolil," soudí politolog Jiří Pehe.
Podobně reaguje i ministerstvo zahraničí. "My i naši partneři s Ruskem vedeme dialog a opakujeme, že radar je čistě obranný. Že pro něj nepředstavuje žádnou hrozbu," sdělila mluvčí úřadu Zuzana Opletalová.
Přesto Rusko jeden trumf v rukávu má. Kdyby se rozhodlo odstřihnout nás od energií, určitě by nám "zatopilo".
"Rusko je naším největším dodavatelem zemního plynu a ropy. Tuto páku by mohlo použít, tak jako dříve v případě Ukrajiny," potvrzuje ekonom Patria Finance Tomáš Vlk. Co by se stalo pak? Zásoby ropy máme podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Tomáše Bartovského na 90 dní. Plyn by nám vystačil na třetinu roční spotřeby.
"Kdyby Rusové přerušili dodávky, ropu bychom bez problémů dostali z ropovodu Ingolstadt a zemní plyn z Norska, odkud bereme teď 30 % spotřeby," řekl Bartovský.
Americký radar i sovětská invaze: Podepsalo se to na stejném stole!
Paradox! Dohoda o americkém radaru byla v úterý podepsána na stejném stole, na kterém byl v roce 1968 stvrzen pobyt sovětských okupačních jednotek v Československu.
Jenže to není všechno. Riceová a Schwarzenberg nejspíš seděli i na stejných židlích jako tehdejší premiér ČSSR Oldřich Černík a jeho protějšek ze SSSR Alexej Kosygin. Ministerstvo zahraničí včera odmítlo potvrdit, že je to tak.