Pavel na Národce: Babiš a střet zájmů? Měl spoustu času promyslel to! Ať ANO nabídne případně někoho jiného

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
17. listopadu 2025
12:41
Autor: simao, ČTK - 
17. listopadu 2025
10:16

Prezident Petr Pavel na Národní třídu dorazil k památníku 17. listoapdu bez manželky Evy. Novinářům pak poskytl vyjádření ohledně Andreje Babiše (ANO) a případu střetu zájmů. Potvrdil, že Babiše nejmenuje premiérem, dokud šéf ANO neoznámí, jak situaci vyřeší. V případě Babišových problémů by přitom ANO mělo nabídnout jiného kandidáta, míní prezident.

„Já už jsem mu to řekl před volbami, když jsme spolu mluvili, a říkám to stále stejně, protože jsem přesvědčen o tom, že Andrej Babiš minimálně půl roku tuší, že vyhraje volby, protože průzkumy mu dávaly jednoznačně nejlepší pozici, ví moc dobře, jaký máme zákon, jaký je evropský zákon o střetu zájmů. A moc dobře věděl celou dobu, bude-li chtít být premiérem, tak bude muset řešit střet zájmů, takže měl spoustu času na to, aby si promyslel variantu, jakou střet zájmů vyřešit. Když vyhrál volby, tak vzápětí na tiskové konferenci na dotaz jednoho z redaktorů ke střetu zájmů řekl, že svůj střet zájmů vyřeší v souladu s českými i evropskými zákony,“ uvedl prezident Petr Pavel na Národní třídě.

Obhajoval přitom svůj postup během průběžných jednání s vítězem voleb Babišem na Pražském hradě. 

„A já na základě toho jsem po něm nechtěl nic jiného - a chci to po něm i nadále - aby řekl, jakým způsobem ho vyřeší, protože si myslím, že si veřejnost, občané, kterým chce dělat premiéra, zaslouží vědět, jestli další 4 roky se budeme potýkat se soudními spory ohledně střetu zájmů našeho premiéra, anebo jestli protentokrát ten problém opravdu bude vyřešen,“ pokračoval Pavel.

Budoucí opozice přitom ve Sněmovně žádá o mimořádnou schůzi k Babišovi a právě střetu zájmů - odcházející vládní koalice chce slyšet, jak Babiš střet zájmů vyřeší. On sám tvrdí, že momentálně žádný střet zájmů nemá. I Alena Schillerová (ANO) však v neděli připustila, že střet zájmů Babiš v momentě jmenování premiérem kvůli vlastnictví sto procent akcií holdingu Agrofertu mít bude.

„Myslím si, že je to naprosto férový požadavek a navíc je i v souladu s nálezem Ústavního soudu, který už v roce 2020 jasně dal prezidentovi za úkol brát zřetel na to, jestli nově jmenovaný premiér bude, nebo nebude ve střetu zájmů a stejně tak se to týká i ministrů,“ uvedl dále prezident.

„Je to jednoznačně v souladu s naší Ústavou a bylo by i v zájmu všech občanů, abychom slyšeli jasnou zprávu, jakým způsobem střet zájmů bude vyřešen předtím, než bude premiér jmenován. Protože jinak je to kupování zajíce v pytli - a to si myslím, že nikdo z nás nechce,“ říkal dál Pavel.

Ať nabídnou někoho jiného

Prezident na dotaz, zda do té doby Babiše premiérem nejmenuje, dokud neoznámí, jak vyřeší střet zájmů, odpověděl prezident jednoznačně: „Ano, je to tak.“ uvedl Pavel.

Ten se přitom předtím, než předstoupil před dav novinářů, vydal na rozhovor pro Český rozhlas Radiožurnál přímo z Národní třídy. A v něm prozradil ještě o něco více. Pokud by Babiš nebyl schopen uspokojivě vyřešit svůj střet zájmů, pak bych se jeho jmenováním podílel na vzniku protiprávního stavu, řekl Radiožurnálu Pavel.

V takovém případě by podle něj bylo dobré, aby hnutí jako vítěz voleb nabídlo na post předsedy vlády jiného kandidáta. Pokud by šéf ANO v okamžiku jmenování premiérem vlastnil holding Agrofert, ocitl by se ve střetu zájmů. Na vyřešení by měl 30 dní. 

Video  Zjitřené emoce na Národní. Část lidí pískala i na prezidenta Petra Pavla.  - Blesk Zprávy /ČTK
Video se připravuje ...

Varianty řešení

Na jednání 5. října Babiš představil Pavlovi některé varianty řešení. Byl mezi nimi třeba prodej Agrofertu, převod na někoho z rodiny nebo převod do fondu. „Já jsem mu tehdy řekl, ano, toto jsou varianty, které by vedly k odstranění střetu zájmů. Andrej Babiš to dnes vykládá jako souhlas s řešením, ale on mi pouze řekl varianty, neřekl mi, kterou z nich se vydá. Já tím pádem nemohu říct, jestli jsem s tím spokojen, nebo ne,“ sdělil Pavel Radiožurnálu.

Babiš by podle něj měl řešení říct veřejně, protože není důvod se schovávat. Zdůraznil, že po Babišovi nechce vyřešení střetu zájmů do jmenování, ale aby pouze transparentně řekl způsob, aby ho mohla posoudit i veřejnost.

„Pokud by Andrej Babiš nebyl schopen uspokojivě vyřešit svůj střet zájmů, pak bych se jeho jmenováním podílel na vzniku protiprávního stavu. Myslím, že to ode mě veřejnost neočekává, rozhodně to neočekává ústava. V takovém případě by asi bylo dobré, aby vítěz voleb nabídl jiného kandidáta, který není ve střetu zájmů,“ dodal Pavel.

Žádný zajíc v pytli

Babiš ve čtvrtek uvedl, že způsob, jakým vyřeší střet zájmů, oznámí těsně předtím, než ho prezident jmenuje premiérem. Pokud si to prezident přeje, sdělí to veřejně. Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová pak v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekla, že Babiš při řešení udělá nevratné kroky, Agrofert ale neprodá.

„Já bych rád věřil tomu, co říká Alena Schillerová a Andrej Babiš, ale také si myslím, že už bychom měli být poučení a nekupovat zajíce v pytli,“ podotkl prezident v rozhlase. Ke jmenování premiéra je podle něj zapotřebí transparentnost. Upozornil, že Babiše problémy se střetem zájmů provázely už v předchozím premiérském období mezi roky 2017 až 2021. 

Video  „Hanba, STB na Národní.“ Na Babiše u památníku k událostem v roce 1989 pískali a pokřikovali. Přišel s Havlíčkem a Schillerovou  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Fiala: Babiš má povinnost to vysvětlil

„Andrej Babiš má povinnost vysvětlit, jakým způsobem bude řešit střet zájmů a tento střet zájmů odstranit,“ reagoval na prezidentovo vyjádření končící premiér a předseda ODS Petr Fiala. Střet zájmů podle něho není jen morální, ale také praktická záležitost.

„Už teď firmy Andreje Babiše získaly za minulé období, kdy byl premiérem, asi sedm miliard na dotacích, které musí vrátit. To jsou peníze, které měly přijít občanům nebo jiným firmám, které na to měly nárok. To je vážná věc. Není možné, abychom se znovu dostali do podobné situace,“ uvedl Fiala.

Video  Fiala si připomíná 17. listopad s obavami. Na Národní třídě kritizoval Okamuru  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Babiš sestavuje kabinet ANO, SPD a Motoristů. Předseda Motoristů Petr Macinka dnes řekl, že „těmto hrám“ příliš nerozumí. „Andrej Babiš už před několika dny sdělil, že veřejně těsně před jmenováním oznámí, jak to (střet zájmu) vyřeší. Předpokládám, že to bude v souladu,“ uvedl. O detailech Macinka nechtěl mluvit. „Rozehrávání hry na to, že má být nějaká veřejná debata nad střetem zájmu Andreje Babiše, je zbytečné,“ soudí. Macinka připomenul, že Babiš vyhrál volby, byť lidé měli informace i o jeho majetkových poměrech.

Jediný majitel Agrofertu

Babiš v únoru 2017 vložil akcie Agrofertu do svěřenských fondů kvůli novele zákona o střetu zájmů. V obou fondech si ale udržel vliv. Letos v říjnu pak potvrdil, že se opět stal jediným majitelem Agrofertu a že dělá kroky, aby se střetu zájmů vyhnul.

Kdyby Babiš konflikt se zákonem neodstranil, mohlo by podle některých ekonomů, expertů i opozičních politiků hrozit Česku kvůli protiprávní situaci třeba omezení či zastavení dotací z EU. Babišovy podniky by také neměly mít dotační podporu a zakázky od státu.

Zloba, závist, zášť nepominuly, varuje Pavel

Prezident Pavel se vedle Babišova střtu zájmů na Národce vyjádřil i ke svátku 17. listopadu jako takovému. „Slavíme svobodu a demokracii a je asi zřejmé, že mnoho lidí má úplně odlišné představy o tom, co svoboda a demokracie je. Na druhou stranu všichni máme právo oslavit to po svém, ať už si pod tím představujeme cokoliv,“ říká prezident.

„Já osobně jsem rád, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, a proto si to rád připomínám a ten den je pro mě příjemným svátkem,“ uvedl Pavel.

Přidal však i jeden další postřeh. Zloba, závist a zášť nepominuly, naopak, míní hlava státu. „Včera jsem přemýšlel o tom svátku a o všem, co se děje kolem, a i o těch náladách, které vidíme a slyšíme kolem nás, vybavil jsem si tu ikonickou písničku Marty Kubišové o tom, jak vláda věcí našich se vrátí do našich rukou, to už se stalo, a pak taky, že zloba, závist, zášť pominou. A ty bohužel nepominuly. To je disciplína, ve které se nám bohužel daří stále dobře, i když bych řekl, že pro to máme minimum důvodů. My sice máme řadu problémů, ale rozhodně nejsme zemí, která by na tom byla tak špatně, abychom museli tady živit zlobu, závist, zášť. Takže tady máme ještě nějaký domácí úkol, na kterém bychom měli popracovat,“ pokračoval Pavel a dodával: „Politici by měli jít příkladem, já se o to snažím a žádnou zlobu, závist, zášť nešířím.“ 

21:19
17. 11. 2025

Děkujeme Vám za pozornost u dnešního svátečního online přenosu z oslav 17. listopadu a přejeme vám hezký zbytek svátečního večera. A na závěr rychlý přehled. Česko si dnes připomnělo revoluční události roku 1989 vedoucí k pádu komunistického režimu i perzekuci studentů za nacistické okupace o 50 let dřív.

  • Centrem akcí se stala tradičně pražská Národní třída. Příchody politiků vyvolaly podobně jako v minulých letech bouřlivé emoce jejich odpůrců i příznivců.
  • Odpoledne se podle organizátorů sešlo 15 000 lidí na Staroměstském náměstí na demonstraci organizace Milion chvilek proti vznikající vládě ANO, SPD a Motoristů. 
  • K památníku potlačení studentské demonstrace v Praze před 36 lety přicházeli vedle ústavních činitelů i rektoři, velvyslanci, zástupci spolků, osobnosti veřejného života, rodiny s dětmi, lidé všech generací.
  • Jako jeden z prvních politiků dorazil kolem 08:00 předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Většina přítomných na něj pískala a volala "Hanba" či "StB" v narážce na Babišovo jméno v evidenci spolupracovníka komunistické tajné policie. "Nikdy jsem nebyl estébák, já jsem nikdy nic nepodepsal, já jsem vyhrál všechny soudy, takže tady opakují nějaké lži," reagoval Babiš.
  • Dosluhující premiér Petr Fiala (ODS) kritizoval Babiše mimo jiné za údajnou spolupráci s StB či předsedu Sněmovny Tomia Okamuru (SPD), kteří se podle něj přiklánějí k extrémním názorům. "Ty 17. listopady jsou různé. Někdy sem chodím s radostí, někdy trochu s obavami. Tento 17. listopad patří k těm, kdy sem jdu spíše s obavami," řekl novinářům.
  • Prezident Petr Pavel prohlásil, že svoboda bez odpovědnosti nedává smysl, svoboda znamená respekt a odpovědnost k druhým. Mrzí ho, že někteří svobodu slova zaměňují za svobodu urážet, překrucovat a lhát. Uvedl, že se sice navrátila vláda do rukou lidu, ale zloba, závist a zášť bohužel v české společnosti nepominuly.
  • Někteří politici končící vládní koalice kritizovali nepřítomnost šéfa Sněmovny Tomia Okamury (SPD) na Národní třídě. Okamura vyrazil na pietu k Hlávkově koleji a do Ruzyně. Na plot jeho domu dnes pak někdo rozvěsil ukrajinské vlajky, namalované či nasprejované byly i na chodnících, schodech, sloupech. K akci se přihlásila skupina Sametoví pamětníci. Událost vyšetřuje policie.
  • Hodinu po poledni zazněla na Národní třídě státní hymna v podání slovenského romského umělce Mária Biháriho a symbolicky v 17:11 zazpíval herec Jan Cina Modlitbu pro Martu. V závěrečných taktech se k němu zpěvem přidali i přihlížející. Poté tleskali a dlouze zvonili klíči.
20:46
17. 11. 2025

Asi 102.000 lidí si dnes přišlo připomenout události 17. listopadu na Národní třídu v Praze. Uvedli to organizátoři akce Korzo Národní na základě údajů mobilního operátora T-Mobile. Počet účastníků akce opět meziročně stoupl, loni jich bylo zhruba 93.000.

20:23
17. 11. 2025

Na udílení Cen Paměti národa v Národním divadle přišel prezident Petr Pavel v doprovodu své choti Evy. V hledišti je přítomna i bývalá prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová.

Zobrazit celý online

Video  Prezident Pavel: Dokud Babiš nevyřeší střet zájmů, premiérem nebude!  - Blesk Zprávy/ČTK
Video se připravuje ...

 

Zdenka Maxová ( 17. listopadu 2025 20:46 )

Nechcete jít do politiky předpovídat p.Fialovi,jak to děláte,že to víte,Vy jste ale chytrý.

Zdenka Maxová ( 17. listopadu 2025 20:42 )

To jen závist ,má ten pán na Hradě málo?

Zdenka Maxová ( 17. listopadu 2025 20:41 )

Jen říkáme,co si myslíme,soudruhu.

Zdenka Maxová ( 17. listopadu 2025 20:40 )

Přesně,co schvaloval v r.1968,správný přístup armád Varšavské smlouvy.Proč jej Vy Pražáci oslavujete?

Zdenka Maxová ( 17. listopadu 2025 20:37 )

Pan Fiala,se moc nekasejte,Vy si myslím vyřešte Vaše prohřešky,kauzy a nenakazujte nikomu,co má udělat,Vy šoupejte nohama a raději mlčte ,už jste zdeformovali republiku a lidi dost.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa