Decroix po bitcoinech zvažuje: Stát by mohl darem přijímat i majetek nejasného původu

Autor: ČTK - 
10. července 2025
13:56

Stát by mohl v budoucnu přijímat darem i majetek nejasného původu, pokud dodrží podmínky transparentnosti a zajistí náhradu škody způsobené související trestnou činností. Tento návrh možné právní úpravy zmínila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) ve zprávě, která shrnuje dosavadní zjištění v bitcoinové kauze. K dobrovolnému plnění ve prospěch státu by podle ní mohly v odůvodněných případech přihlédnout soudy, a to uložením mírnějšího trestu, případně trestu pod zákonnou sazbou. Pachatele by to motivovalo k tomu, aby se aktivně podíleli na odčinění škod.

„Bitcoinový dar poukázal na systémový nedostatek, kdy stát, byť je oprávněn majetek pocházející z trestné činnosti konfiskovat, zabavovat a zajišťovat, není oprávněn jej ani v případě, že jsou tu pouze pochybnosti o původu majetku, konsenzuálně přijmout,“ stojí ve zprávě ministryně. Kvůli přijetí miliardového bitcoinového daru od odsouzeného obchodníka s drogami skončil ve funkci ministra předchůdce Decroix Pavel Blažek (ODS).

Bitcoinová kauza podle zprávy ukázala, že stát není systémově připravený nakládat s digitálním majetkem, a chybí právní mechanismy, které by umožňovaly jeho dohodnuté převzetí bez čekání na složité a zdlouhavé soudní řízení. Podobné kauzy budou s rozvojem technologií stále častější, varoval úřad. „V reakci na tuto zkušenost je třeba vážně diskutovat o vytvoření nového právního institutu, který by umožnil předcházet škodám, posilovat právní jistotu a pružně chránit veřejný zájem i důvěru v justici,“ napsal.

Nová úprava by se měla týkat právě těch případů, v nichž bude pochybnost, zda určitá věc je, či není výnosem z trestné činnosti, přičemž její vlastník i stát budou mít společný zájem, aby věc připadla státu. „Předpokladem tohoto postupu bude transparentnost postupu, spravedlivost řešení a dosažení ekonomické výhody pro společnost,“ shrnula zpráva.

Zatím jen nápad

Transparentnost lze podle zprávy zajistit jednak zveřejněním záměru státu majetek přijmout, jednak dostatečnou specifikací majetku, aby případní dotčení lidé s právním nárokem k majetku mohli včas vznést své výhrady. Spravedlivost řešení by spočívala v tom, že tito lidé by mohli svá práva uplatnit v zákonem stanovené lhůtě. I po jejím uplynutí by se mohli domáhat náhrady na státu, například v obecné promlčecí lhůtě.

Splnění těchto podmínek by pak podle ministerstva vylučovalo trestnost jednání, které by jinak mohlo naplnit znaky trestného činu praní špinavých peněz, ať už v úmyslné, nebo nedbalostní formě. Součástí právní úpravy by měla být také neodvolatelnost a nepodmíněnost daru.

Autoři zprávy upozornili, že zmíněná úprava není oficiálním a konečným názorem ministerstva, ale jedním z možných úhlů pohledu pro další diskuzi. „Ministerstvo se ochotně zhostí role koordinátora takové diskuze, neboť její výsledek může posílit nejenom justici, ale stát jako takový,“ uzavřeli.

Video  Decroix o bitcoinové kauze: Proč není v časové ose označena identita lidí?  - ČTK
Video se připravuje ...

stoura ( 13. července 2025 06:03 )

Však si tam taky dosadili tu pravou!! 😨

bedna ( 12. července 2025 11:48 )

Nějak se vizáží začíná podobat Blažkovi. A pokud vládě takový zákon projde, určitě se bude vztahovat zpětně i na aféru s bitcoiny. Vše bude zameteno a všichni kolem budou beztrestní!

jajas ( 10. července 2025 20:52 )

Koukám na tu fotku.....ještě kousek a bude mít to obočí až na čele.... 😨

jajas ( 10. července 2025 20:52 )

😃 👍

gjim ( 10. července 2025 17:05 )

Můžu dodat plný IBC 1000 l kontejner ze septiku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa