„Mezinárodní ostuda.“ Šok v Koreji kvůli zádrhelu u Dukovan. Budou padat hlavy? A obří škody

Autor: Markéta Mikešová, ČTK - 
7. května 2025
11:45

Právě dnes mělo dojít k dlouho očekávanému podpisu smlouvy mezi korejskou společností KHNP a společností EDU II o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Tento podpis ale včera zablokoval soud v Brně. Korejská delegace již byla připravená v Praze, mělo jít o velkou událost… na kterou zatím nedojde. Situace si všímají i korejská média, která mluví o mezinárodní ostudě a zmiňují výzvy ke konci vedení mimo jiné KHNP. Šéf ČEZ Daniel Beneš mezitím uvedl, že odklad podpisu může stát až stovky milionů korun.

7. květen se měl do historie Česka zapsat jako datum, kdy si stát měl finálně plácnout s KHNP a tím odstartovat dostavbu dvou dalších bloků v Dukovanech. Vše se ale zkomplikovalo den před tím, kdy Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které podpis této smlouvy zablokovalo.

Brněnský soud tak rozhodl na základě žaloby francouzské společnosti EDF, která se o dostavbu Dukovan také ucházela, ale KHNP ji porazila. EDF průběh tendru napadla nejdříve u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten problémy neshledal, tak se EDF proti rozhodnutí antimonopolního úřadu začala bránit právě u soudu v Brně. Soud zatím o žalobě nerozhodl, předběžným opatřením ale získal čas, aby zakázku prozkoumal.

Beneš: Škody až stovky milionů

Tím se celý podpis smlouvy odsunul na neurčito. Společnost EDU II (Elektrárna Dukovany II), kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, se netají tím, že se jí současná situace nelíbí. Šéf firmy Petr Závodský dnes uvedl, že EDU II se bude bránit a brzy podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Šéf ČEZ Daniel Beneš mezitím uvedl, že škody kvůli neuskutečněnému podpisu smlouvy se mohou vyšplhat až na stovky milionů korun. Záležet bude na době zpoždění. „Uděláme všechno pro to, aby zpoždění bylo co nejkratší,“ řekl.

Beneš také zkritizoval některé výroky EDF, které zpochybňovaly vybranou nabídku KHNP jako nereálnou a dumpingovou. Nabídku, kterou EDF v tendru na Dukovany podala, by podle Beneše nemohla česká strana nikdy podepsat.

EDF dlouhodobě trvá na tom, že výhodná byla a už dříve vyzvala k uskutečnění veřejného slyšení v parlamentu, kterého by se zúčastnili jak korejští, tak francouzští zástupci. Upozorňuje navíc, že stále kvůli tendru běží řízení v Evropské komisi, které se podle firmy v posledních dnech zintenzivnělo. 

Šíří se zprávy o výzvách ke konci ředitelů

Rozčarování panuje také v Jižní Koreji, zádrhelu u podpisu si všímají korejská média, jmenovitě server ekn.kr. Připomněl, že do Prahy kvůli smlouvě vyrazila delegace čítající zhruba sto lidí včetně ministra průmyslu An Tuk-Kuna, předsedy výboru pro průmysl, energetiku a sociální věci Národního shromáždění Lee Čchol-gjua či zástupců KHNP.

Ti se ale nakonec hlavní smlouvy nedočkali a v Praze se ocitli tak trochu zbytečně, byť s vybranými českými firmami podepsali alespoň první smlouvy k budoucí spolupráci na chystané výstavbě v Dukovanech.

„Vzhledem k blížícímu se podpisu smlouvy jsme měli být aktivnější a připravit se na možnost správního řízení ze strany České republiky a strategii reakce EDF,“ cituje server nejmenovaného korejského vládního úředníka. „S početnou delegací více než 100 osob, včetně kanceláře předsedy vlády, náměstka ministra průmyslu a poslanců, není tento výsledek ničím jiným než mezinárodní ostudou,“ dodal úředník.

Na korejském ministerstvu obchodu, průmyslu a energetiky podle něj dokonce panuje úsudek, že za nastalou situaci někdo musí nést zodpovědnost a údajně resort doporučil dobrovolnou rezignaci šéfovi KHNP, prezidentovi KEPCO KPS (obojí dceřiné společnosti korejského energetického gigantu KEPCO) a dalšíma dvěma představitelům energetických firem.

Podle úředníka ministerstvo dospělo k závěru, že tím, že zakázka nebyla přímým projektem resortu, ale měly ji na starosti firmy, tak nedokázaly adekvátně reagovat na právní a politické prostředí v Česku. Administrativně prý bylo vše v pořádku, problémem je ale poškozená image Jižní Koreji.

„V případě společností Hanwha Solutions a KEPCO KPS je však známo, že funkční období příslušných prezidentů již vypršelo nebo že brzy skončí, takže lze konstatovat, že toto doporučení k rezignaci nezpůsobí žádné skutečné narušení budoucích smluvních harmonogramů. Zejména byla dokončena veškerá podrobná jednání týkající se smlouvy a v současné době je ve fázi podpisu, takže i kdyby došlo k dalším personálním jmenováním, je nepravděpodobné, že by to mělo významný dopad na uzavření hlavní smlouvy a její samotné plnění,“ píše server s tím, že korejská vláda je odhodlaná v komunikaci s ČEZem pokračovat.

Ministerstvo: Rezignace nechceme

Později nicméně korejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky v oficiálním prohlášení uvedlo, že k rezignaci nevyzývá: „Rádi bychom vás informovali, že jsme v souvislosti s pozastavením smlouvy na českou jadernou elektrárnu nedoporučovali rezignaci vedoucích pracovníků velkých veřejných energetických společností, včetně Korea Hydro & Nuclear Power a Korea Electric Power Corporation (KEPCO KPS).“

Video  Vláda o dostavbě Dukovan  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

ivana kollerova ( 7. května 2025 23:11 )

to je pravda

jajas ( 7. května 2025 20:52 )

Peněz je dost hlavně pro Ukrajinu....vláda tam prachy furt cpe:
"Do svěřenského fondu Severoatlantické aliance (NATO) na nevojenskou pomoc pro Ukrajinu Česko poskytne dar 125 milionů korun. Dalších pět milionů korun dá ČR jako dar do svěřenského fondu NATO zaměřeného na budování kapacit v oblasti obrany a bezpečnosti. Na dnešním zasedání dary schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání."

Uživatel_5648695 ( 7. května 2025 20:34 )

Určitě nebyla ☹️☹️☹️☹️

Uživatel_5648695 ( 7. května 2025 20:28 )

Holá pravda.Korejce bych poslal do háje a s nimi i ty,co se na tom podílí,atd .,atd ,atd

jajas ( 7. května 2025 19:17 )

Na to se vyprdni...tohle mi nerve paži... 😃

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa