Petr Pavel s Evou v Černé Hoře: Návrat Trumpa? Příležitost a očekávání ohledně Ukrajiny
Český prezident Petr Pavel dnes oficiálním programem zahájil návštěvu Černé Hory. Setkal se již s černohorskou hlavou státu Jakovem Milatovičem. Ve druhé polovině pracovního týdne se přesune do Bosny a Hercegoviny. Prezidenta na cestě po Balkánu doprovází manželka Eva i podnikatelská delegace. Blesk je přímo u toho.
Český prezident Petr Pavel dnes zahájil návštěvu Černé Hory přijetím u prezidenta balkánské země Jakova Milatoviče. Mezi hlavními tématy jejich diskuse mělo být rozšíření Evropské unie, ale i kybernetická bezpečnost. Eva Pavlová se zároveň sešla s černohorskou první dámou Milenou Milatovičovou.
Pavel v Černé Hoře navštívil také Fakultu pro černohorský jazyk a literaturu v Cetinje nebo digitální forenzní centrum, které analyzuje dezinformační vlivy a narativy v zemi – především srbský, ruský a čínský vliv. V Cetinje zapálil svíčku na památku obětí novoroční střelby, při níž ozbrojený muž na několika místech v tohoto města zabil 13 lidí.
Hlavy států obou zemí zároveň po čtvrté hodině odpolední společně zahájily podnikatelské fórum. Na něm promluvili jak prezidenti, tak viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy České republiky Kateřina Kupková či prezidentka českohorské Obchodní komory Nina Drakičová.
Pavel vyjádřil snahu o přijetí Černé hory do EU. Právě podpora reforem a integrace do EU či NATO a posílení vztahů v oblasti obchodu, obrany a bezpečnosti je cílem této Pavlovy návštěvy. „Věřím, že členství v EU je správné nejen pro Černou Horu, ale i pro ostatní země regionu. A také věřím, že je stejně důležité, aby EU přijala všechny tyto země. Chceme, aby byl region bezpečný a prosperující," řekl po jednání s černohorským prezidentem Milatovičem.
Podle svých slov nabídl českou pomoc s budováním institucí i posilováním administrativních kapacit v době přístupového procesu Černé Hory. Kromě zesílení obchodních či kulturních vazeb a cestovního ruchu chce také navázat spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti, přičemž na toto téma budou jednat experti z obou zemí.
Pavel: Návrat Trumpa? Příležitost
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu je především příležitost, uvedl Pavel v Černé Hoře. Chce počkat na návrhy k Ukrajině a Evropské unii, s nimiž přijde Trumpova nová americká administrativa.
„Dívejme se na to pozitivně. Co si můžeme vzít z tohoto okamžiku očekávání, který přinesla nová administrativa, především ohledně řešení války na Ukrajině,“ řekl Pavel novinářům. Otázkou podle něj také je, co Trumpova vláda podnikne v hospodářských vztazích s Evropou.
Přesun do Bosny
V Bosně, kam se přesune ve středu, čeká Pavla jednání s tříčlenným Předsednictvem Bosny a Hercegoviny, kterému v současné době předsedá jeho srbská členka Željka Cvijanovičová.
V Sarajevu se prezident rovněž chystá oslovit tamní publikum projevem na téma evropské a euroatlantické integrace Česka. I v Bosně bude Pavel u zahájení podnikatelského fóra. Na programu je také návštěva krajanů a projekty české zahraniční rozvojové spolupráce.
Oblast západního Balkánu, který kromě Bosny a Černé Hory zahrnuje též Albánii, Kosovo, Severní Makedonii a Srbsko, patří k prioritám české zahraniční politiky. Integrace tohoto nestabilitou poznamenaného regionu do EU v posledních letech vázne kvůli neschopnosti vlád provést klíčové reformy, ale i kvůli nejednotném přístupu členských států Unie.
Přístupové rozhovory do EU
Černá Hora je ze šestice zemí v nejpokročilejší fázi přístupového procesu, její představitelé uvádějí cíl být 28. členem bloku do roku 2028. Bosna získala kandidátský status až v prosinci 2022, během českého předsednictví v EU. Loni lídři unijnich zemí rozhodli o zahájení přístupových rozhovorů.
Z českých prezidentů navštívil Bosnu naposledy Václav Havel v roce 1995, v případě Černé Hory to byl v roce 2011 Václav Klaus.
👍 👍 👍