Ve věku 76 let zemřela bývalá dvojnásobná ministryně spravedlnosti a někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Ta zasedala ve vládě Jiřího Rusnoka (64) a Andreje Babiše (70, ANO). Podle informací Blesku stonala poslední týdny s covidem, ale osudným se jí stal infarkt. Benešová se letos zúčastnila i oslavy osmdesátin Miloše Zemana (80) či oslavy šedesátin Jany Bobošíkové. Za Zemanem, s nímž ho pojila společná minulost z někdejší ČSSD, byla i v jeho kanceláři na Praze 6. „Marie Benešová byla skvělá a čestná žena a nejlepší ministryně spravedlnosti, jakou jsem poznal,“ vzkazuje Zeman.
Úmrtí Zemanovy kamarádky Marie Benešové (†76): Poslední setkání na oslavách i parťáci z ČSSD a Lán
1.Infarkt po těžkém covidu
Marie Benešová v posledních dnech bojovala s covidem, podle informací Blesku ale včera dostala infarkt. O úmrtí výrazné tváře české advokacie informoval předseda Rady ČTK David Soukup.
Benešová byla advokátka a také bývalá prokurátorka. Šest let zastávala post nejvyšší státní zástupkyně. Byla i politicky aktivní, působila jako místopředsedkyně sociální demokracie, v jejím dresu zasedla ve Sněmovně. Ministerské křeslo si poprvé vyzkoušela v Rusnokově úřednické vládě, podruhé v Babišově za hnutí ANO.
V ČSSD místopředsedkyní i s podporou Zemana
Členkou ČSSD byla Benešová od roku 2007 do roku 2013. V březnu 2011 byla na sjezdu ČSSD v Brně zvolena místopředsedkyní strany, na následujícím sjezdu v březnu 2013 v Ostravě však funkci neobhájila a ve vedení po boku Bohuslava Sobotky usedli Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek či Milan Chovanec.
2.Naposledy se Zemanem
Benešová byla vdaná a měla jednoho syna. Jedním z jejích posledních veřejných vystoupení byla účast na osmdesátinách Miloše Zemana letos na konci září v Hluboké nad Vltavou.
„Marie Benešová byla skvělá a čestná žena a nejlepší ministryně, jakou jsem poznal. Naposledy jsme se viděli 28. září na oslavě mých 80. narozenin na Hluboké,“ potvrdil Blesku exprezident Miloš Zeman.
Benešová si na oslavě zatančila i s někdejším ekonomickým poradcem prezidenta Martinem Nejedlým.
3.U Zemana v kanceláři
Marie Benešová nechyběla ani mezi hosty Miloše Zemana v jeho exprezidentské kanceláři v Jaselské ulici na Praze 6.
4.Na oslavě Bobošíkové
Exministryně spravedlnosti Benešová přitom letos v létě, konkrétně 29. srpna, vyrazila rovněž na oslavu narozenin Jany Bobošíkové, která se uskutečnila v pražském Letenském zámečku.
Také na šedesátinách Bobošíkové nechyběl mezi gratulanty Miloš Zeman, který tam v létě přicestoval ze Slovenska, kde předtím strávil několik dní.
5.U Zemana v Lánech
Když se v dubnu 2020 sešel Miloš Zeman v Lánech s tehdejším vicepremiérem a šéfem tehdy ještě ČSSD Janem Hamáčkem a dalšími ministry, nechyběla u toho Benešová jako tehdy již bývalá sociální demokratka, tehdy však již ministryně za ANO, rovněž. Benešová již tehdy působila i jako členka poradního sboru prezidenta.
6.Justiční mafie
Benešová proslula svým výrokem o »justiční mafii«, kdy její slova směřovala mimo jiné na adresu tehdejší státní zástupkyně – a Benešové nástupkyně – Renaty Vesecké (64) nebo exministra Pavla Němce (53), kteří podle ní nezákonným způsobem ovlivňovali průběh některých zájmových trestních věcí.
Za výrok Benešová čelila žalobě a po rozsudku Vrchního soudu v Praze se musela omluvit a za náklady řízení zaplatit 391 718 korun. Jenže Benešová podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který předchozí verdikt zrušil. Jelikož ale omluva už padla, domluvily se obě strany, že ji Benešová nestáhne a žalobci jí vrátí 370 tisíc, které jim musela dříve vyplatit.
7.Protesty na Václaváku i Letné
Miloš Zeman jmenoval Benešovou ministryní v dubnu 2019 - a stala se tak nástupkyní ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, mezi obžalovanými byl i tehdejší premiér Andrej Babiš.
Opoziční politici výměnu v čele resortu spravedlnosti kritizovali a dávali ji do souvislosti s návrhem na Babišovu obžalobu. Výměna na postu ministra spustila vlnu demonstrací pořádaných spolkem Milion chvilek, který krok označil za účelový a vyjádřil obavy, že Babiš dostane pod kontrolu justici.
Demonstranti zprvu požadovali především odchod Benešové, protesty se ale postupně stočily i k prezidentu Zemanovi a k požadavku na Babišovu demisi. Na dvou hlavních demonstracích na Letenské pláni se pokaždé sešlo přes čtvrt milionu lidí, jednalo se o největší shromáždění od roku 1989.
Video Na Václavském náměstí se konala demonstrace Milionu chvilek: Účastníci žádali nezávislost justice a demisi BenešovéVideo se připravuje ...8.Truchlí i na spravedlnosti
Právě ministerstvo spravedlnosti se s Benešovou rozloučilo v úterý také. „S velkým smutkem jsme přijali zprávu o odchodu Marie Benešové, bývalé ministryně spravedlnosti, která se nesmazatelně zapsala do dějin české justice. Bude nám chybět nejen jako odbornice, ale i jako člověk se smyslem pro spravedlivý svět. Upřímnou soustrast rodině a všem blízkým,“ uvádí na sociální síti X.