Ministr Lipavský pro Blesk: Demise ležela před Fialou. K »topce« mám blízko
Podpora čtyř zbývajících stran. To byl podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) ten klíčový faktor, proč zůstat ve vládě. Demisi ale prý měl podepsanou a ležela před premiérem Petrem Fialou (ODS). Případnou další možnou stranickou spolupráci s Piráty pak šéf diplomacie vyloučil. A přiznal, že má naopak blízké vztahy k TOP 09.
Co vás vlastně přesvědčilo, nebo čím vás přesvědčil pan premiér Fiala, abyste zůstal ve vládě?
„Vlastně okamžitě poté, co vypukla vládní krize, jsem vnímal od čtyř stávajících vládních stran podporu, jakým způsobem vykonávám svoji roli. A nakonec to byl ten klíčový moment, který v debatě nad demisí, kterou jsem odnesl na Úřad vlády, převážil k tomu, abych ve své roli, byť jako nestraník, zůstal.“
Hrála v tom roli i nějaká osobní ambice dotáhnout mandát do konce?
„Zahraniční politika je specifická v tom, že dlouho navazujete vztahy se svými kolegy. Pro zahraniční partnery je významná kontinuita a srozumitelnost toho, co naše země dělá navenek. Takže toto určitě představuje určitou důležitou součást toho, proč si myslím, že je vhodné, abych pokračoval jako ministr zahraničních věcí.“
Dobře, ale já se ptám, jestli v tom byla i nějaká osobní pohnutka?
„Nastala situace, že jsem se neztotožnil s krokem mé bývalé politické strany (Piráti – pozn. red.), která se rozhodla jako celek odejít z vlády. A zároveň se objevila možnost pokračovat jako nestraník. Přišlo mi jako dobrý nápad, abych pokračoval jako ministr zahraničí a myslím si, že to je odpovědné vůči Česku.“
Vy jste demisi Petru Fialovi donesl. On řekl, že proběhl nějaký rozhovor a po ní jste ji stáhl. Považujete to za naplnění toho, co jste říkal, že demisi podáte, nebo to je taková „princezna Koloběžka“, tedy obutá, neobutá?
„Já jsem předložil demisi podepsanou a bylo na politických jednáních, jestli bude, nebo nebude přijata. A nakonec jsem ji stáhl. Já myslím, že to je o slovíčkaření. Pokud by ji pan premiér přijal, tak byla napsaná, ležela na stole.“
Vás zpráva o odvolání Ivana Bartoše zastihla v USA, kde jste byl s prezidentem republiky. Řešil jste s ním nějak vaše pokračování v kabinetu?
„Měli jsme možnost krátce o tom hovořit. Pan prezident vnímal význam právě kontinuity zahraniční politiky vůči zahraničním partnerům.“
Takže by se dalo říct, že vás podpořil v tom, abyste setrval?
„My jsme o tom hovořili a já bych nechtěl mluvit za pana prezidenta. Já jsem mu předestřel různé scénáře vývoje, bylo to všechno velmi čerstvé, ten rozhovor proběhl ve středu (25. září – pozn. red.).“
A vy jste měl pocit, že máte podporu z Hradu?
„Mám dlouhodobě dobré vztahy s panem prezidentem Pavlem, takže určitou míru podpory vnímám, ale členové vlády vycházejí z vládnoucích stran, z vládní koalice a tam musí být politická podpora. To je podstatné pro každého člena vlády.“
Vy jste kritizoval poměry u Pirátů delší dobu. Plánoval jste ten obchod ještě před vládní krizí, nebo to byl ten impuls a vy jste se rozhodl v tu chvíli?
„Asi platí, že jsem se nějakým způsobem dlouhodobě vzdaloval od možná většinového pohledu Pirátů. Nicméně ten radikální obrat a odchod z vlády pro mě byl jakousi poslední kapkou, a proto jsem tak učinil. Do Pirátů jsem vstoupil, když měli (v průzkumech) 3 – 4 %, podílel jsem se na jejich vzestupu, odpracoval jsem tam své, cítil jsem, že ta strana potřebuje nějakou proměnu. Mnoho let jsem se na té proměně snažil pracovat, nechal jsem v tom kus svého života, nicméně cítím, že už dneska by toto nefungovalo.“
Tušil jste něco, že se schyluje ke konci Ivana Bartoše ve vládě?
„Tohle to je asi něco, co lítalo po nějakých drbech, ale dokud se ty věci neodehrají, tak já nemám tendenci se tím zabývat. Já jsem se především věnoval své agendě. Samozřejmě jsem vnímal, že agenda stavebního řízení je problematická.“
V příspěvku na pirátském fóru jste děkoval za tu příležitost a uvedl jste, že jste navázal spoustu vazeb a přátelství, na druhou stranu jste v P.S. dodal, že nechcete být ani registrovaným podporovatelem strany. Pálíte tedy mosty za Piráty?
„Odešel jsem ze strany, k tomu se vztahuje i to, že nebudu registrovaný příznivce a zůstanu ve vládě jako nestraník.“
A je to úplné odříznutí od strany, nebo je možná ještě nějakou forma spolupráce do budoucna?
„Myslím, že forma spolupráce se stranou na platformě stranického působení žádná nebude.“
A jak vnímáte tu kritiku části Pirátů vůči vaší osobě?
„Vnímám to, samozřejmě pracují emoce, na druhou stranu říkám: jednal jsem v souladu s usnesením celostátního fóra a svoji demisi jsem podal.“
Nebude vám chybět ve vládě opora nějaké strany, třeba když se bude vyjednávat o rozpočtu, nebo když budete chtít prosazovat nějaké cíle? Neobáváte se toho?
„Já jsem vnímal, že mám podporu předsedů stávajících čtyř koaličních stran. To je pro mě tou zásadní oporou pro další fungování.“
Ale jakožto nestraníka vás nemá kdo zaštítit, když se bude o něčem takovém rozhodovat.
„Zahraniční politika by měla být nadstranická, tam by nemělo hrát roli stranické vyjednávání. Tyto věci by měly být vždycky v maximální shodě. Samozřejmě praktické otázky potom řeším s příslušnými ministry.“
Budete chtít pokračovat v politice i po konci vládního angažmá?
„Uvidíme. To je všechno otevřené. Já bych teďka nepředbíhal.“
Takže žádná nabídka kandidovat za někoho z koalice Spolu nepřišla?
„Nechci předbíhat, to jsou věci, které jsou velmi předčasné.“
Nicméně se mluvilo o nějaké názorové blízkosti z TOP 09. Tam máte nějaké průniky?
„K topce mám blízké vztahy, průběžně se bavím s jednotlivými představiteli. Ale já teď působím jako nestraník a není to o tom, že bych chtěl převlékat stranické tričko. Pro mě bude důležité, abych vytvářel společnou zahraniční politiku celé vlády.“
Pokud vím zatím jsem nepsala že by byl členem, ale až bude tak ti o tom ráda napíšu! 😃