Sněmovna dnes po skoro dvou měsících znovu zasedla. A snad si poslanci odpočinuli, protože je v dalších měsících čeká jedna vyhrocená diskuze za druhou. Ta největší bude kolem důchodové reformy a rozpočtu. Na program ale přijde i třeba zmírnění trestů či seznam násilníků. Zákonodárcům ale zbývá už jen rok, aby do sněmovních voleb vše stihli projednat.
Hádky ve Sněmovně se po letní pauze vrací: 10 třaskavých zákonů, které čekají na poslance
1.Důchodová reforma
Nejzásadnější bitvou v příštích měsících bude penzijní reforma. Hlavní změnou má být zvyšování věku odchodu do důchodu. Zatímco dnes mohou lidé jít do penze mezi 62. a 65. rokem života, podle vládního návrhu by se nově měl řídit tak, aby senioři v penzi strávili průměrně 21,5 roku života. Třeba ročník 1966 by tak šel do penze v 65 letech a dvou měsících.
Koalice se ale v posledních týdnech shodla, že svůj vlastní návrh zmírní, a odchod by se tak každý rok posouval maximálně o měsíc. Výjimku však budou mít některé náročné profese. Opoziční strany ale s jakýmkoliv zvýšením věku nesouhlasí a důsledně ho odmítají.
2.Změna sociálních dávek
Velkou reformou ministerstva práce je revize sociálních dávek. Dnes musí lidé žádat o čtyři dávky ve čtyřech správních řízeních. Nově by šlo ale o jednu společnou dávku, celý proces by tak měl být zjednodušen a digitalizován. Systém bude taky více cílený a bude zohledňovat počet dětí, ale i to, zda je klient skutečně ohrožen chudobou.
Vyplacení dávky navíc bude mít několik podmínek – jedněmi z nich jsou, že lidé musí pracovat nebo alespoň aktivně hledat práci a děti musí chodit do školy. Rodič, který si tak nepohlídá školní docházku svých ratolestí, na dávku nedosáhne.
3.Ochrana zvířat
Na program by v dalších měsících mělo přijít i několik zákonů na ochranu zvířat. „Jde hlavně o veterinární zákon, myslivecký zákon a zákon na ochranu zvířat proti týrání. V těchto zákonech chceme prosadit zákaz norování (nehumánního lovu lišek), zákaz lovu lukem (zvířata pak umírají ve velkých bolestech) či omezení odstřelu psů a koček ve volné přírodě,“ vyjmenovala pro Blesk předsedkyně dolní komory Markéta Adamová Pekarová (39, TOP 09).
4.Konopí
Původně se mluvilo o úplné legalizaci konopí, kdyby si mohli lidé zajít normálně do licencovaných prodejen a koupit si v nich marihuanu legálně. Zatímco většina vládní koalice s tím souhlasila, KDU-ČSL byla zásadně proti, a tak se celý návrh musel překopat. Nově by si marihuanu stále nikdo nemohl kupovat, lidé si ji ale budou moct sami pěstovat doma a na každou domácnost budou povolené tři rostliny.
5.Rozpočet pro rok 2025
Přezdívá se mu zákon roku – tedy ten o státním rozpočtu na další rok. Každoročně jde o rozbušku mezi opozicí a vládou, ale i mezi ministry samotnými. „Jde o klíčový zákon, kterému věnujeme velkou pozornost. Chceme nastavit správné priority v rozpočtu, jako jsou investice do infrastruktury a výzkumu, ale zároveň musíme být zodpovědní a nemůžeme zbytečně zadlužovat budoucí generace,“ uvedla pro Blesk Pekarová Adamová.
Ta očekává, že v příštích měsících bude největší bitva právě kolem rozpočtu. Přitom už teď probublává nespokojenost Pirátů, kterým v návrhu chybí 7 miliard pro výstavbu bydlení. Stěžuje si ale i ministr sociálních věcí Marian Jurečka (43, KDU-ČSL), který by rád dostal další miliardy na posílení sociálních služeb.
Video Babiš šil do Fialy kvůli kampeličce. Fiala: Postavil jsem se k tomu jako chlap!Video se připravuje ...6.Novelizace trestního zákoníku
Přeplněné věznice dlouhodobě trápí Česko. Chystaná novela trestního zákoníku tak navrhuje mírnější nebo alternativní tresty. Novela si klade za cíl snížit počet vězňů o deset až patnáct procent. Bude ale záležet na podobě, ve které návrh projde.
Týkalo by se to třeba drogových excesů, opakovaných krádeží nebo majetkových trestných činů. Hříšníci by však stále byli potrestáni. Společně se změnou trestního zákoníku se totiž počítá s širším zapojením domácího vězení pomocí elektronických náramků.
7.Dětský certifikát
Účinnější ochranu před násilníky by měl zajistit dětský certifikát. Jeho příprava ale zatím nabrala na ministerstvu spravedlnosti zpoždění. V zásadě by jeho zřízení znamenalo, že každý, kdo bude chtít pracovat s dětmi, si bude muset pořídit osvědčení, že se v minulosti nedopustil závažného trestného činu.
Zatímco dnes se po několika letech řádného života trest zahladí a v rejstříku se už neobjevuje, nová evidence má hříchy minulosti ukazovat stále. Vztahovat by se to navíc mělo také na trestné činy, které se staly před tím, než systém začne fungovat. Rezort by podle informací Blesku měl návrh poslat do konce září na vládu a do Sněmovny by se mohl dostat ještě na podzim.
8.Vzdělávání soudců
Případ dlouhodobě znásilňované Aničky jejím vlastním otčímem šokoval Česko, když vyšlo najevo, že násilníkovi dal soudce jen podmínku. Skupina poslanců včetně ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) tak připravila návrh na povinné vzdělávání soudců.
Podle záměru by měl každý soudce pravidelně předkládat předsedovi svého soudu ke schválení tříletý individuální plán vzdělávání. Část justice to ale nenechává chladnou, a někteří soudci dokonce mluví o ohrožení nezávislosti soudů. Návrh však už podpořila i vláda Petra Fialy (ODS).
9.Energetické nápoje
Stoupá počet dětí, které pravidelně pijí energetické nápoje. Z toho pak mají poruchu soustředění, depresivní stavy a horší spánek, což vede k získání závislosti na jiných látkách. Poslanci napříč všemi sněmovními kluby se tak shodli na zákazu prodeje energetických nápojů dětem do 18 let. Boj se však ve Sněmovně nejspíš povede o míru trestu pro obchodníky a výši pokuty, která se v návrhu zákona pohybuje mezi 30 tisíci až milionem korun.
10.Zákon o ochraně ovzdučší
Rozšíření počtu firem, které budou neustále sledovat emise škodlivých látek, pravidla pro jednorázová měření emisí, ale i pravidla pro firmy, která mají omezit prašnost při stavbách i demolicích. To by měla přinést novela zákona o ovzduší, kterou už poslanci poslali do druhého čtení.
„Všechna nová opatření mají společné cíle – zlepšit kvalitu ovzduší ve městech a obcích, více využívat digitální nástroje a snížit nadměrnou administrativu,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (39, KDU-ČSL).
omezení odstřelu psů a koček ve volné přírodě... To jako se mohou přemnožit a týrat ony zajíce a koroptve, kterých i tak ubývá? Budou i zvířata kastována? Vždy rozhodovali selští a myslivečtí hospodáři...
Novelizace trestního zákoníku. .. Kdysi dříve banální přestupky hlavně místního charakteru soudili starostové, primátoři, hejtmani. Dnes většinou své právníky mají, jen jim dát pravomoce. A co podat k soudům si rozhodnou..
Dětský certifikát... Opět a jako ve všem rozšíření byrokracie. Tu by měli kontrolovat především rodiče a organizace.....
Vzdělávání soudců... Žádné vzdělávání člověka rychle nezmění . Tu pomůže pouze ona zákonná zpětná vazba něco jako onen Damoklův meč. (Kdysi bylo ono heslo 3x a dost...) To bylo vždy účinnější a rychlé..
Zákon o ochraně ovzduší... Rozšíření počtu firem, které budou neustále sledovat emise škodlivých látek, pravidla pro jednorázová měření emisí, ale i pravidla pro firmy, která mají omezit prašnost při stavbách i demolicích.... A opět úřady, byrokracie. A přitom vždy postačí ony povinné měřiče znečištění. Podobně jako ona EURA u automobilů. Např. chcete snad tvrdit, že jeden s EURO 55 a najetím 300 000 km za rok znečišťuje méně než človíček se starým Favoritem s EURO 2 a najetými 2000 km za rok???