Hádka exministrů: Zaorálek to nezvládl, rýpl si Petříček. Co na ostudu u SOCDEM říká politolog?

Autor: bel, ver - 
17. srpna 2024
05:00

Po nějakém čase sociální demokraté Michala Šmardy znovu plní noviny. Ne však díky politickým úspěchům. Partaj nově zaujala dětinskou hádkou mezi jejími bývalými šéfy diplomacie, Tomášem Petříčkem a Lubomírem Zaorálkem o mikrofon! Zatímco první z aktérů si následně ještě do Zaorálka rýpl, ten se obrnil mlčením. Jak to vidí politolog?

Na absurdní situaci, která se odehrála ve středu na debatě SOCDEM o evropské a zahraniční politice v Praze, upozornil web Aktuálně.cz. O co šlo? Slovo a mikrofon si vzal exministr zahraničí Zaorálek. Ten mimo jiné řekl, že odpovědnost za chování Ruska ve válce na Ukrajině nesou také západní země. Petříček – moderátor debaty - se přitom jednoznačně staví na stranu napadené Ukrajiny a svého kolegu požádal, ať mluví stručně.

Rychlé ruce

„Luboši, prosím… Lubomíre, prosím!“ zkoušel Petříček marně Zaorálka usměrnit. Když ten pak na chvilku ztratil ostražitost, Petříček využil momentu a s obratnostní zkušeného chmatáka Zaorálkovi mikrofon vyfoukl z ruky. Ten se okamžitě zvedl a debatu opustil. „Tohle nebyla úplně dobrá scénka,“ glosoval situaci šéf SOCDEM Šmarda a s nadějí ještě dodal: „Já si myslím, že Luboš se ještě vrátí.“ Ten už však byl dávno pryč…

Rozdělení straníci 

Spor vyvolal debatu mezi přítomnými členy strany v publiku, z nichž někteří se stavěli na stranu moderátora s tím, že pravidla platí pro všechny. Jiní se naopak zastávali Zaorálka: „Sebral mikrofon. Násilí není diplomacie.“

Nezvládl to...

„Role moderátora je někdy těžká v tom, že musíte trvat na dodržování pravidel, která platí pro všechny, a na tom, aby se účastníci vzájemně respektovali. L. Zaorálek to nezvládl. Debata byla přesto přínosná a zajímavá,“ napsal včera Blesku Petříček. A už si to s kolegou vyříkali? „Rád si to s L. Zaorálkem při nějaké příležitosti vyříkám,“ dodal jen bývalý ministr. Stejný dotaz nechal Zaorálek bez odpovědi.

Politolog: rozdílné vidění světa

Podle politologa Lukáše Jelínka incident s mikrofonem nesvědčí o vyostřujících se vztazích uvnitř strany. „SOCDEM byla vždy názorové pestrá a pluralitní, i v pohledu na zahraniční politiku. Ale je pravda, že Petříčkovo a Zaorálkovo vidění světa se v řadě ohledů rozchází. Tady však šlo spíš o odlišný pohled na organizaci a moderování debaty. Ale nebyl jsem tam, tak nemůžu zasvěceně soudit," řekl Blesku.

Video  Spor exministrů: Petříček vzal Zaorálkovi mikrofon, ten z debaty odešel  - SOCDEM
Video se připravuje ...

annar annar ( 17. srpna 2024 12:35 )

A ty jsi převlečený dědek Hofl😁😁😁😁😁😁😁

Jean Sorbone ( 17. srpna 2024 09:55 )

Schwanzenberg, Petříček, Lipavský, trvalý pád české zahraniční politiky do suterénu, jenom poskoci euroglobalistů.

annar annar ( 17. srpna 2024 08:47 )

A co je potom Petříček?! Bl..­.be.­..če­k,prav­da?!

iFender Leuchter ( 17. srpna 2024 08:31 )

Petříček nesloužil ČR,ale byl to"bruselský prelát",tak jako je dnes Lipavský.Škoda,že Zaorálek nemluvil dříve tak jako dnes. Nebyl jsem nikdy social.demokrat,ale poslední lidé,kteří měli sociální myšlení ve straně byla Maláčová a Hamáček.Může se mmou hodně lidí i nesouhlasit.Tito staronoví lezou EU so zadku a jso vlastně zralí na 6 Koalici.

krapotkin ( 17. srpna 2024 08:19 )

Šlo jen o divadýlko pro lidi, aby se různí politici mohli vyhrabat z politického smetiště.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa