V kauze manipulovaných zakázek padlo další obvinění. Radní Bursík pozastavil členství v ODS
Policie obvinila karlovarského radního pro dopravu Petra Bursíka (ODS) v souvislosti s chomutovskou korupční kauzou. Návrh na vzetí do vazby nepodá. Stíhán je pro trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což mu hrozí až osmileté vězení. ČTK to dnes řekla náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Bursík pozastaví své členství v Občanské demokratické straně. ČTK to dnes řekl předseda oblastního sdružení ODS Jan Bureš. Bureš, který je zároveň krajským zastupitelem Karlovarského kraje. Dodal, že Bursík také rezignuje na vedení dopravní komise rady kraje.
„Mohu potvrdit, že dnes dopoledne jsme obviněnému doručili usnesení o zahájení trestního stíhání,“ uvedla Doušová. „Nebyl zadržen,“ dodala. Bursík byl dovolené v zahraničí. Ve vazbě jsou tři obvinění v případu údajných machinací s veřejnými zakázkami, a to chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO), bývalý šéf Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner a Ladislav Šmucr, jednatel jirkovské firmy Rocknet. Aktuálně policie doručila obvinění v daném případu podle Doušové všem, kterým chtěla.
Pozastavil členství v ODS, vinu odmítá
Bursík může podle Bureše své členství ve straně pozastavit sám, a bude-li očištěn, požádá o zrušení pozastavení. Ráno dorazil na magistrát na jednání s primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou (ANO) ohledně avizované rezignace.
„V gesci radního Petra Bursíka byly tři odbory, odbor technický, který udržuje městskou infrastrukturu a uklízí veřejná prostranství a komunikace, pak odbor životního prostředí a odbor dopravy, ve kterých je ale většina činností v přenesené působnosti. Z příspěvkových organizací byly v jeho působnosti Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary, Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád a Kancelář architektury města Karlovy Vary. Byl určeným zastupitelem pro územní plán a měl v gesci i energetiku města. Upozorňuji, že tyto gesce měl ve své působnosti teprve od ledna letošního roku, protože velkou část z nich do té doby vykonával jeho předchůdce neboli tehdejší první náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO), který v lednu rezignoval,“ řekl novinářům mluvčí města Jan Kopál.
„Ke své rezignaci uvádím, že je kauza dávána do výkonu mé gesce, která mi byla politicky svěřena, a své rozhodnutí považuji za adekvátní,“ uvedl v prohlášení Bursík. Doplnil, že nikdy neskrýval, že než se stal radním, pracoval pro firmu Rocknet. Podle něj se policejní vyšetřování týká zakázky z roku 2023 na sanaci skalních masivů.
„Považuji za důležité zdůraznit, že v Karlovarském kraji není žádná specializovaná firma na sanaci skalních masivů. Předmětem šetřené zakázky z roku 2023 je právě tato specifická činnost,“ uvedl radní bez detailů. „Zakázka byla zadána v souladu s platnými pravidly města, a já se cítím v této věci nevinný,“ prohlásil také. „K událostem v Chomutově, jak je popisují média, nemám žádné informace a nebyl jsem jejich součástí,“ uzavřel.
Rocknet se věnuje sanacím skalních masivů, v současné době tyto práce provádí například pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nad silnicí I/19 od dálnice D3 do Tábora.
Chomutovští radní by se dnes měli vyjádřit k budoucnosti Hrabáče na chomutovské radnici. Opozice požaduje svolání mimořádného zastupitelstva a odvolání primátora. Kromě Hrabáče jsou obviněni také ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová nebo ředitel chomutovských strážníků Tomáš Douda. Podezřelí nebo firmy podle žalobce v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti vytvořili systém, v němž si poskytovali majetkové a jiné výhody. Stíháni jsou kvůli přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a poplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a kvůli podplácení. Nejpřísnější trest, až 12 let vězení, hrozí za přijetí úplatku. Z něj je obviněn i chomutovský primátor.
Policie pokračuje podle Doušové ve vyšetřování, vyslýchá svědky, obviněné a bude hodnotit výsledky domovních prohlídek.
Zavřít a s ním hlavně toho grázla Fialu. ODS ke nejodpornější strana v dějinách ČR.