Sobota 7. září 2024
Svátek slaví Regína, zítra Mariana
Polojasno 29°C

Ve zdravotnictví tiká časovaná bomba. Česko nestíhá nahrazovat končící doktory

  • Autor: Alena Hechtová - 
    2. 6. 2024
    05:00

    České zdravotnictví stojí před personální krizí. Nejde jen o peníze, jako velký problém vnímají zejména mladí lékaři množství přesčasů. A tak zatímco lékaři stárnou a odcházejí do penze, ti noví nejsou schopni je nahradit v odpovídajícím tempu.

  • 1.Staří pediatři

    Vzhledem ke statistickým a demografickým číslům je jisté, že personální krize ve zdravotnictví zasáhne všechny kraje. A není v silách lékařských fakult ani příchozích cizinců s lékařským vzděláním pokrýt potřebu v rozsahu, na jaký byli lidé v Česku zvyklí.

    V současné době je již polovina pediatrů (lékařů pro děti a dorost) podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) starších 60 let.

    „Regulérně hrozí, že se v některých regionech péče rozpadne,“ uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek (56).

    Jak dodal, nového praktického lékaře v posledních pěti letech museli hledat rodiče pro zhruba 390 tisíc dětí, zavřelo se téměř 400 ordinací. A v blízké budoucnosti se očekávají další odchody, protože již nyní ordinují pracující senioři, kteří v nejbližších letech odejdou do penze. Spočítáno je, že chybí 1100 úvazků, a to včetně specialistů – diabetologů, patologů nebo chirurgů...

    Vývoj počtu ordinací praktiků pro dospělé v letech 2018-2023 Vývoj počtu ordinací praktiků pro dospělé v letech 2018-2023 | Blesk, NRZP, NRHZS

  • 2.Přijde obrat?

    Každoročně opouští lékařské fakulty u nás kolem 1100 až 1200 absolventů. Velká část z nich podle Duška směřuje hlavně do nemocnic, do ambulancí jde mladých lékařů málo. Třeba praktických lékařů pro dospělé by prý ale do dvou let mohlo začít zvolna přibývat.

    „Pokud jde o úvazky lékařů, jsme mírně nad průměrem Evropy,“ uvedl dále. Přesto se podle něj Česko musí připravit na nevyhnutelnou restrukturalizaci péče a propad kapacit.

    Video  Dermatoložka varuje: Podezřelá znaménka si nenechávejte odstranit laserem. Co s nimi dělat?  - Bára Holá
    Video se připravuje ...

  • 3.Nedostatkoví psychiatři

    Poptávka po odbornících na duševní zdraví neustále stoupá. A velkým problémem je aktuálně nedostatek zejména dětských psychiatrů. Těch je v celém Česku pouze 157, více než třetina z nich je v důchodovém věku.

    „V řadě regionů dětská psychiatrie prakticky neexistuje,“ přiznává Dušek. O něco lepší situace je v psychiatrii pro dospělé, kde se podařilo navýšit počet mladých lékařů, kteří mají o obor zájem.

    Video  Psychiatr Martin Hollý o duševních poruchách i závislostech  - Bára Holá, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

  • 4.Za diabetologa zaskakuje praktik

    Lidí s diabetem by podle předpovědí mělo žít u nás do roku 2030 více než milion. Jenomže každý třetí diabetolog je již v penzijním věku nebo se mu rychle přibližuje, 50 ordinací v posledních pěti letech zavřelo.

    „Jsou regiony, kde silně chybí diabetologové, jejich práci proto musí přebírat praktičtí lékaři,“ uvedl Dušek. Praktici jsou tím zahlceni péčí navíc. „Ale přesto se to třeba v případě diabetologů mírně zlepšuje. Doufejme, že se situace spraví do dvou let,“ věří šéf ÚZIS. Ročně vstupuje do oboru asi 200 nových specialistů.

  • 5.Chybí specialisté

    Potíže mohou nastat kvůli nedostatku chirurgů. Z těch současných jich je polovina starších 60 let. „Každý rok jich absolvuje studium zhruba 50 nových. Do penze do deseti let jich však odejde přibližně tisícovka,“ řekl Dušek.

    Doplnil, že problematické jsou též obory alergologie, vnitřního lékařství, klinické neurologie, anesteziologie a intenzivní medicíny či patologie. Na nepříznivý stav upozornilo i Sdružení ambulantních specialistů. Podle něj v příštích šesti letech může chybět čtvrtina specialistů.

  • 6.V Aši přijdou stovky rodičů o pediatra

    Do velkých problémů se dostává město Aš. Od 1. června přijde o pediatra a ve svízelné situaci bude brzo i s praktickými lékaři. Radnice přitom hledá doktory už delší dobu. Navíc jim nabízí řadu benefitů.

    „Připravené pro ně máme kompletně vybavené ordinace, byt zdarma, finanční částku od města 500 tisíc korun a další peníze získají z dotací Karlovarského kraje. Tohle lékaře ale již nezajímá. Nejde jim o peníze, ale o lokalitu, ve které mají sloužit a žít,“ říká starosta Vítězslav Kokoř (ANO).

    Vývoj počtu ordinací praktiků pro děti a dorost v letech 2018-2023 Vývoj počtu ordinací praktiků pro děti a dorost v letech 2018-2023 | Blesk, NRZP, NRHZS

  • 7.Proč mladé práce neláká?

    Podle viceprezidenta České lékařské komory a šéfa Sekce mladých lékařů Jana Přády, doktoři po škole odcházejí do zahraničí a velkých měst nejen kvůli vyšším platům, ale i kvůli tomu, že se jim tam lépe daří skloubit profesní život se soukromým.

    „Mladí doktoři vědí, co museli obětovat starší kolegové, a nechtějí to. Mají potřebu žít jinak a je třeba s tím počítat,“ vysvětlil.

    Obory s nejvyšším počtem doktorů 60+ Obory s nejvyšším počtem doktorů 60+ | Blesk, NRZP, NRHZS

Jan Palecek ( 2. června 2024 16:10 )

jednoduché řešení dostaneš stipendium ,ale po ukončení studia budeš pracovat v ČR jinak sankce

Jan Palecek ( 2. června 2024 16:06 )

ti by měli léčit hlavně doma co jim bývalí sovětští soudruzi způsobili za utrpení, pod praporem Lenina,pod vedením nacisty Putina

Jan Palecek ( 2. června 2024 16:01 )

pro našince péče není ale pro cizozemce se uvažujeme jak jsme bohatí,je něco shnileho v našem státě

Jan Palecek ( 2. června 2024 15:58 )

proč tady necháme zadarmo studovat Slová­ky,so­vety,­Araby­černoc­hy jako za bolševika

Ford Henry ( 2. června 2024 13:30 )

Zajímavé že máme pořád problémy u lidí co berou největší peníze. Asi proto že mají moc peněz, tak mají brzo vyděláno už nepotřebují pracovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa