Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Síkela: Zásoby plynu v ČR stouply, i díky oteplení. Každý ušetřený kubík tlačí cenu dolů

Autor: ČTK, lig, psp - 
28. prosince 2022
21:49

Zásoby plynu v Česku stouply i díky teplému počasí od pátku o 42 milionů metrů krychlových. Na Twitteru to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). V zásobnících je k dnešnímu dni 2,917 miliardy metrů krychlových plynu, což je 84 procent jejich kapacity. Stát se snaží snížit spotřebu plynu kvůli problémům v dodávkách, které souvisejí s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu.

Síkela: Každý ušetřený kubík pomůže s tlakem na snížení ceny

Spotřeba plynu je tak nadále o více než 20 procent nižší, než byla v loňské topné sezoně, a na náš cíl ušetřit 800 milionů kubíků plynu stále máme více než slušný náskok,“ napsal ministr. V předposledním týdnu roku byla spotřeba plynu ve srovnání s tříletým průměrem nižší téměř o čtvrtinu. Denní teplota pak byla vyšší o 0,6 stupně Celsia.

„Výrazně nižší spotřeba, velké zásoby a dodávky LNG tlačí dolů cenu plynu, která dnes spadla pod 80 €/MWh. Každý ušetřený kubík plynu nám pomůže tlak na pokles ceny udržet. Stejně tak jako nám usnadní přípravu na další zimu,“ dodal ministr.

Cena plynu pro evropský trh pokračuje v poklesu a dnes dopoledne se kontrakt k lednovému dodání suroviny propadl až na 76,18 eura (zhruba 1847 Kč) za megawatthodinu (MWh). Cena klesá už osmý obchodní den v řadě a dostala se nejníže od února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu. Na rekordních asi 345 eur se vyšplhala v létě, prudký nárůst tehdy vyvolalo zastavení dodávek plynu z Ruska.

Za sníženou spotřebu může teplejší počasí

Hlavním důvodem poklesu cen jsou mírné venkovní teploty, které přispívají k nižší spotřebě plynu. Více energie nyní také dodávají větrné elektrárny. Na výrobu elektrického proudu se tak spotřebovává méně plynu.

Teplé počasí má přetrvat i na přelomu roku. O víkendu by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mělo být přes den až 15 stupňů Celsia. Mrznout nemá ani v noci.

Celková kapacita tuzemských zásobníků je 3,5 miliardy metrů krychlových plynu. Skladují ho v nich soukromé společnosti, které surovinu dodávají svým zákazníkům. Mezi hlavní hráče na trhu patří RWE Gas Storage a MND.

Video  Síkela varuje před další zimou! Neuvěřitelně drzé zlodějky a potrestá král Harryho a Meghan?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, Policie ČR
Video se připravuje ...

krapotkin ( 30. prosince 2022 21:40 )

Je smutné, že jediným měřítkem "úspěšnosti" vlády je plnost zásobníků předraženého plynu (ruského, koupeného od překupníků v Reichu za šestinásobek původní ceny).

turista.z. ( 30. prosince 2022 11:01 )

alfred ( 30. prosince 2022 05:21 )

a co příští to bude horor

nespokojeny ( 29. prosince 2022 20:25 )

V jejich případě obojí.

nespokojeny ( 29. prosince 2022 20:24 )

To tak není.To je plyn z Ruska nakoupený v Německu. A to je velký rozdíl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa