Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Rušno kolem nápadu na návrat nadstandardů do špitálů: Odbory zuří, Válek couvá a návrh nechystá

Autor: ČTK - 
6. listopadu 2022
17:27

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že konkrétní návrh nadstandardů ve zdravotnictví nyní nepřipravuje. Svým příspěvkem na toto téma na sobotní programové konferenci TOP 09 chtěl vyvolat diskusi ve straně, sdělila TOP 09 v dnešní tiskové zprávě. K případnému zavedení nadstandardů se postavili rezervovaně politici koaličních ODS a STAN. Odmítly je opoziční hnutí ANO a zdravotnické odbory.

„V případě mého příspěvku na programové konferenci TOP 09 ohledně nadstandardů ve zdravotnictví šlo pouze o vyvolání stranické diskuze, nikoliv o konkrétní návrh k realizaci. Žádný takový konkrétní návrh v tuto chvíli připravován není,“ uvedl Válek prostřednictvím tiskové zprávy.

Novelu zákona, která umožnila dělit zdravotní péči na standard a nadstandard a kterou prosadil někdejší ministr zdravotnictví TOP 09 Leoš Heger, zrušil před zhruba devíti lety Ústavní soud. Byly uvedeny jen ve vyhlášce. Norma umožňovala rozdělení péče na „základní“ a „ekonomicky náročnější“. Pojišťovny hradily levnější variantu, rozdíl v nákladech platil pacient.

„Chtěl bych zákon vrátit do hry,“  řekl na sobotní stranické konferenci Válek, který mluvil o možnosti připojištění nadstandardu. Ministr zároveň podotkl, že ve zdravotnictví neexistuje nic, kde by nadstandard nevedl ke zvýšení kvality péče. „Ve chvíli, kdy řekneme, že jsou nadstandardy, říkáme, že prostě budou dvě skupiny kvality péče,“ řekl Válek. Zdůraznil, že není možné říkat, že jde o asociální záležitost. Pokud nyní stát tvrdí, že bezdomovec má v současnosti stejnou péči jako miliardář, je to podle ministra absurdní.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová následně uvedla, že jde o dlouhodobou stranickou prioritu. Řekla, že je potřeba se zaměřit i na udržitelnost zdravotnictví, což souvisí s udržitelností rozpočtu. Podotkla, že podle Válkova odůvodnění to přinese zkvalitnění pro všechny. Zdůraznila, že je ale potřeba nadstandardy dobře vysvětlit veřejnosti. „Ale zároveň je to jedna z těch věcí, které bychom měli začít řešit,“ dodala.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News zdůraznil, že dostupnou kvalitní péči musí dostat všichni lidé, kteří odvádějí zdravotní pojištění. Debata je podle něho možná o zavedení možnosti dobrovolného doplňkového připojištění, což je v programu kabinetu.

„Rozhodně nesměřujeme v žádném případě k tomu, aby docházelo ke snižování velice dobrého standardu českého zdravotnictví,“ dodal.

Rovněž poslanec STAN Ondřej Lochman v televizní debatě řekl, že rozhodně nesmí nastat snížení podle něho vysoké kvality u standardní péče. „Můžeme se o tom bavit, ale zatím bychom k tomu byli velmi opatrní," podotkl k nadstandardům. Poslanec opozičního ANO Martin Kolovratník uvedl, že hnutí se zavedením nadstandardů jednoznačně nesouhlasí.

Odboráři se postavili proti návratu nadstandardů

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR dnes sdělil, že je velmi bezohledné přijít s návrhem nadstandardů v nynější ekonomické krizi, kdy se mnoho lidí obává o svoji budoucnost a kdy strmě roste počet lidí, kteří už se propadají do chudoby a pro které je problém vyjít s penězi.

„V souvislosti se současnou vládou se často uvádí, že ji občané zvolili proto, že si přáli změnu. Ale opravdu si voliči vládních stran přáli změnu našeho zdravotního systému a rozdělení zdravotní péče na kvalitnější péči jen pro bohaté a horší péči pro ty, kteří nebudou mít na připojištění?“ citoval odborový svaz v tiskové zprávě svou předsedkyni Dagmar Žitníkovou. Poukázala také na to, že peníze z připojištění by nepřicházely do zdravotnictví, ale do zdravotních pojišťoven.

„Do zdravotnictví by se dostaly teprve tehdy, až dojde k pojistné události a až ji pojišťovna bude ochotna proplatit,“ dodala Žitníková.

Video  Ministr Válek vs. dveře: Úsměvný moment po návratu vlády z Ukrajiny  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 8. listopadu 2022 20:13 )

Trapní teoretici, diletanti, ale velký kuwy! To jim jde.

bleskbulvar ( 8. listopadu 2022 16:56 )

Ze zdraví se stane zboží! Kupčení se zdravím! Gauneři, darebáci!!!

Jirik-ta ( 8. listopadu 2022 03:59 )

ještě že máme tu demokracii bejt tohle za komunistů tak jsme nahraný. A důchody by vůbec nebyly.

hejhej ( 7. listopadu 2022 20:32 )

Kyperský Sponzor:
TOP09 - politická žumpa!!!!

hejhej ( 7. listopadu 2022 16:36 )

bogumyl:Je to tak

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa