Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Zeman přijal demisi Hubáčkové. V čele ministerstva životního prostředí stane od listopadu Jurečka

Autor: ČTK - 
27. října 2022
18:15

Prezident Miloš Zeman přijal s účinností od úterý 1. listopadu demisi Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) na funkci ministryně životního prostředí a pověřil vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) vedením úřadu. Na svém webu o tom dnes informoval Pražský hrad. Premiér Petr Fiala (ODS) v souladu s návrhem lidovců Zemanovi navrhl, aby Jurečka úřad vedl dočasně, dokud se nevyjasní situace kolem kandidáta na ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL).

Hladík musí vysvětlovat své zapojení do privatizace domů v Brně, kterou vyšetřuje policie. V kauze nebyl obviněn. Hubáčková funkci opouští ze zdravotních důvodů. Představitelé vlády očekávají, že místopředseda vlády Jurečka bude funkci ministra životního prostředí zastávat několik týdnů.

O tom, že Zeman souhlasí s dočasným Jurečkovým pověřením, informoval premiér Fiala po středečním jednání s prezidentem. Zeman podle něj řešení považuje za správné, premiér pak pověření Jurečky řízením ministerstva v řádu týdnů považuje za únosné. Není podle něj z objektivních zdravotních důvodů možné, aby ve funkci pokračovala Hubáčková, i když by to považoval za nejsnazší řešení.

Hladík se měl se Zemanem setkat minulý týden, schůzka ale byla zrušena. Policisté mimo jiné zasahovali i v Hladíkově kanceláři na brněnském magistrátu, kde končil jako náměstek primátorky. Hladík novinářům řekl, že se na privatizaci nijak neobohatil. KDU-ČSL mu vyjádřila podporu a na jeho nominaci trvá.

Jurečka si od listopadu dočasně vyzkouší vedení i posledního ze tří resortů, které náleží lidovcům ve Fialově vládě. Loni při jmenování kabinetu zbrzdil nástup ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) jeho pozitivní test na covid-19, Jurečka za něj proto vedle vedení svého ministerstva práce zaskakoval od poloviny prosince do začátku ledna.

roxin ( 27. října 2022 19:07 )

hejhej PŘESNĚ TAK co tenkrát kritizovali TEĎ JE TO V POHODĚ!!! Co se dá čekat od pětispolku a jejich zastánců.

hejhej ( 27. října 2022 18:52 )

1 ministr povede 2 ministerstva - to už slepenci nevadí ????
Jak vyřvávali ak ritizovali minulou vládu. Hnusná Fialová vláda !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa