Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Z bungalovu pořádná vila! Zemanův dům je téměř hotový, na kolik jej ocenili experti?

Autor: man - 
28. května 2022
05:00

Jen pár stovek metrů od Lánského zámku, který funguje jako prezidentské sídlo, se dokončuje budoucí dům prezidenta Miloše Zemana (77). Podle informací Blesku by měl být hotový už za dva měsíce. O bungalov ale tak úplně nejde...

Deník Blesk se zeptal hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, kdy se hodlá prezident nastěhovat. Jestli až po konci mandátu – ten mu vyprší v březnu 2023 –, nebo už dříve. Jenže mluvčí na dotazy neodpověděl.

Na vilu nemám...

Prezident měl v plánu postavit si skromné bydlení, které by sdílel se svojí manželkou Ivanou (57), dcerou Kateřinou (28) a psem Darcym. „Na vilu nemám, ale mám celoživotní úspory, které mi umožní koupit si malý bungalov a v něm budu mít jednu místnost naplněnou knihami,“ popsal Zeman svůj vysněný domov na důchod. Jenže skromný domek pořádně nabobtnal.

„Odhad užitné plochy domu je cca 300 metrů čtverečních,“ sdělil Blesku realitní makléř Daniel Kotula. „Hodnota celé stavby včetně pozemku, pokud by se na dnešním trhu prodávala, bude cca 20 až 25 milionů korun,“ míní Kotula, podle něhož se jen náklady na stavbu mohou pohybovat mezi 10 až 14 miliony.

Že nakonec nejde o bungalov, ale o klasický rodinný dům, se shodují i oslovení architekti. „Mluvit o tomto objektu jako o bungalovu je přece jen zavádějící,“ myslí si architekt Štěpán Toman. Podle jeho kolegy Josefa Smutného je navíc vidět, že majitel měl na takový dům peníze. „Není to žádný katalogový kousek, dělal to evidentně architekt,“ uvedl pro Blesk. Mimochodem, ve stavařské hantýrce je za bungalov povětšinou považován malometrážní přízemní dům. Tady to o štok vyhnali...

Pozemek za 2,5 milionu!

Pozemek s rozměrem přibližně tisíc metrů čtverečních prezident Zeman pořídil v roce 2019 za překvapivě nízkou cenu 2,5 milionu korun od podnikatele Josefa Hoška.

Jen dva týdny poté jeho dcera Ivana Píšová podepsala zakázku na zpracování dřeva za 1,5 milionu korun od správce prezidentského sídla v Lánech, jak uvedl server Aktuálně.cz. A to i přesto, že ještě v roce 2013 nabízela manikúru a v době zakázky neměla ani vlastní pilu, ale používala tu otcovu. „Můj otec vůbec nevěděl, komu pozemek prodával. Prostě přišel pán a zeptal se, jestli je volná parcela,“ sdělila tenkrát Píšová.

Ten pán byl hradní kancléř Vratislav Mynář (54), jak potvrdil Hošek. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček však tehdy označil spojitost mezi nákupem parcely a zakázkou za nesmyslné konstrukce.

Na chalupě a sídlišti...

Po odchodu z politiky v roce 2003 se Zeman uchýlil na Vysočinu, kde postupně zrekonstruoval byt v bývalé tvrzi v Novém Veselí. Nazývá ho ale chalupou a koupil ho už v roce 1989. Trvalé bydliště má pak hlava státu na pražském sídlišti Stodůlky. V 7. poschodí jedenáctipatrového domu má v pronájmu byt.

Prezidentův plat letos vychází na 302 700 korun hrubého měsíčně. Po skončení mandátu příští rok v březnu má nárok na rentu 50 000 plus na paušální náhradu 50 000 korun měsíčně.

Video  Zeman přemlouval Středulu, ať kandiduje na Hrad: „Věřím, Pepo, že tuto výzvu přijmeš.“  - ČTK
Video se připravuje ...

horaIysa ( 1. června 2022 15:57 )

Aha, ty ses jen potřebovala vyžgryndat, když to jinde nejde. Chápu. Osamocená protivná ženská to nemá jednoduchý.

keys ( 1. června 2022 03:34 )

Nijak. Sarina je tu stale za kravu.

sarina ( 30. května 2022 09:56 )

A proč by mělo?

horaIysa ( 30. května 2022 08:07 )

A jak to souvisí se Zemanovou chalupou?

sarina ( 29. května 2022 13:30 )

Německo odmítlo poslat zbraně Ukrajině asi jim došlo jaké nebezpečí by je čekalo. Ihned se toho chytla Černochová a požaduje dalších 700 miliónů aby poslala Ukrajině zbraně, té NEVADÍ ŽE OHROŽUJE ČESKO A VLEČE HO DO VÁLKY! Ta si dokonce kupuje místo kabelek zbraně a jistě bude ráda když je bude moct i využít.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa